Każda aktywność fizyczna pobudza organizm do wysiłku, przyspieszając krążenie krwi i redukując poziom tkanki tłuszczowej. Niektórzy preferują wyciskanie siódmych potów na siłowni, inni oddają się przyjemniejszym ćwiczeniom, kształtując sylwetkę równie skutecznie. Jedną z takich dyscyplin jest pływanie. Czy regularne wizyty na basenie pomogą spalić kalorie?

Szeroki wachlarz korzyści zdrowotnych

Pływanie to dyscyplina idealna dla każdego. Nawet przy intensywnym wysiłku możliwość kontuzji jest tu znikoma. Sport ten polecany jest osobom w każdym wieku, a w szczególności tym, którzy zmagają się z nadwagą. Podczas pływania stawy nie ulegają przeciążeniom, co ma szczególne znaczenie u osób podatnych na kontuzje w takich miejscach jak kolana czy łokcie.

O zaletach pływania można pisać bez końca. Pojedyncza sesja na basenie wpływa korzystnie na układ oddechowy, zwiększa pojemność płuc i odporność na infekcje. Wszystko dzięki termoregulacji, której poddawany jest organizm przebywający w zbiornikach wodnych o zmiennej temperaturze. Pływanie działa odprężająco, zmniejszając poziom stresu i redukując napięcie nagromadzone w ciągu dnia. To idealny sposób na relaks.

Odchudzanie a basen – na fali wrażeń

Pływanie należy do bardzo przyjemnych czynności, które kojarzone jest głównie z urlopem nad szumiącym morzem. Wiele osób decyduje się regularnie uczęszczać na basen, by zwiększyć pływackie umiejętności i utrzymać dobrą formę. Nie wszyscy do końca zdają sobie sprawę, że odchudzanie a basen to kwestie, które są ze sobą ściśle połączone.

Już samo zanurzenie w basenie działa pozytywnie na organizm. Falowanie wody delikatnie masuje ciało, wprawiając umysł w dobry nastrój. Jeśli dodać do tego zajęcia grupowe, takie jak fitness w wodzie czy klasyczną naukę pływania, można otrzymać gotowy przepis na relaksujące popołudnie. Zajęcia ruchowe w wodzie są dużym wyzwaniem dla organizmu. Ciało nie odczuwa jednak zmęczenia, z przyjemnością poddając się falowaniu wody. Zaskoczeniem jest, że jednorazowy trening na basenie pozwala spalić nawet do 600 kalorii!

mężczyzna na basenie
Pływanie działa odprężająco, zmniejszając poziom stresu i redukując napięcie nagromadzone w ciągu dnia | fot.: materiał partnera

Czas dla siebie

Nie da się tego ująć inaczej – pływanie jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. To świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, doskonała rozrywka w rodzinnym gronie, a nawet sprawdzona metoda na nawiązanie nowych znajomości. Szczególne znaczenie ma to wśród nieśmiałych dzieci i dorastających nastolatków.

Zajęcia w grupie pozwalają nawiązać przyjaźnie połączone wspólną pasją. Lekcje pływania wzmacniają pewność siebie, a jakiś czas temu udowodniono naukowo, że zwiększają koncentrację. Osoby trenujące pływanie pod okiem instruktora odnoszą w codziennym życiu większe sukcesy.

Bezpieczny sport dla każdego

Pływanie jest doskonałą alternatywą dla sportów, które wymagają dużego wysiłku i wiążą się z wysokim ryzykiem kontuzji. Każda forma aktywności w wodzie odbywa się pod okiem instruktora, co stanowi bezpieczną metodę na zrzucenie nadmiaru kilogramów. Połączenie wysiłku z dobrą zabawą pozwoli szybko ukształtować sylwetkę, wzmocnić mięśnie i zadbać o zdrowie.

Materiał partnera