Bije rekordy popularności, ponieważ pozwala zredukować masę ciała bez uczucia głodu i ograniczania kalorii. Czy dieta ketogeniczna faktycznie jest zdrowa? Sprawdź, czy jej stosowanie pozostaje bez wpływu na zdrowie.

Dieta ketogeniczna należy do grupy niskowęglowodanowych i wysokotłuszczowych. Duże zainteresowanie takim sposobem odżywiania wynika z możliwości wyraźnej utraty zbędnych kilogramów – bez drastycznego obniżania dostępu do kalorii, pogorszonego samopoczucia i wrażenia ciągłego głodu.

Dieta ketogeniczna – co to?

Istotą diety ketogenicznej jest zwiększenie spożycia tłuszczów – powyżej normalnego zapotrzebowania. Jednocześnie koniecznością jest ograniczenie spożycia węglowodanów – do wartości poniżej 10% zapotrzebowania energetycznego. Doprowadza to do zwiększonej produkcji ciał ketonowych, czego konsekwencją jest wprowadzenie stanu ketozy.

Gdy organizm znajduje się w stanie ketozy, dochodzi do wzmożonego spalania tłuszczu zmagazynowanego w tkance tłuszczowej. W ten sposób pozyskiwana jest energia, którą normalnie organizm mógłby pozyskać z węglowodanów.

Stosowanie diety ketogenicznej a zdrowie

Wiesz już, co to dieta ketogeniczna. Warto jednak poznać jej wpływ na zdrowie, ponieważ – przeprowadzana bez żadnego nadzoru, może być szkodliwa.

Dieta ketogeniczna w leczeniu chorób

Chociaż dieta ketogeniczna kojarzona jest głównie z redukcją masy ciała, wykorzystywana jest w leczeniu wielu chorób. Dobre efekty jej stosowania widoczne są w przypadku:

  • padaczki lekoopornej,
  • stwardnienia guzowatego,
  • zespołu Retta,
  • zespołu Draveta.

Zagrożenia związane z dietą ketogeniczną

Chociaż dieta ketogeniczna jest względnie bezpieczna, może być poważnym zagrożeniem. Dlaczego? Wszystko zależy od tego, jakie źródła tłuszczów będą stanowiły podstawę posiłków.

Jeśli komponowane dania będą bazować przede wszystkim na kwasach tłuszczowych nasyconych, wówczas może dojść do zaburzenia gospodarki lipidowej. Dlaczego? Przyjmuje się, że ilość kwasów tłuszczowych nasyconych nie może przekraczać 5-6% zapotrzebowania energetycznego. Każdy dodatkowy 1% energii pozyskiwanych z tych tłuszczów może prowadzić do wzrostu poziomu cholesterolu LDL nawet o 1,6 mg/dl. To prosta droga do miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego.

Czy istnieje alternatywa dla diety ketogenicznej?

Bazowanie na założeniach diety ketogenicznej w celu redukcji masy ciała budzi wiele kontrowersji – szczególnie ze strony lekarzy.

Specjaliści zwracają przede wszystkim uwagę na jej ogromną restrykcyjność związaną z ograniczoną liczbą dozwolonych produktów. Jeśli zależy Ci na utracie zbędnych kilogramów, warto rozważyć dietę pudełkową. Dobrze zbilansowana, pozwoli osiągnąć deficyt energetyczny bez obciążania organizmu. Jedną z propozycji może być dieta ProActive od NTFY – wyjaśnia ekspertka Nice To Fit You, cateringu dietetycznego w Warszawie.

Nie musisz kłaść na szali szczupłej sylwetki i swojego zdrowia. Prawidłowo zbilansowane posiłki, uwzględniające potrzeby energetyczne Twojego organizmu, przyczynią się do redukcji masy ciała. Jeśli nie masz czasu na samodzielne przyrządzanie posiłków lub nie wiesz, jak się do tego zabrać, postaw na sprawdzoną dietę pudełkową.

Materiał partnera