Przestrzeganie zrównoważonej diety jest ważne przez cały czas, ale gdy jesteś w ciąży, staje się niezbędne. Istnieją niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały, których potrzebuje Twoje rozwijające się dziecko. Większość produktów spożywczych jest bezpieczna, istnieje jednak kilka produktów spożywczych, których powinnaś unikać w czasie ciąży.

1.    Niepasteryzowany nabiał

Kobiety w ciąży powinny starać się spożywać od trzech do czterech porcji nabiału dziennie. Jest bogaty w wapń, białko i witaminę D, które pomagają budować rozwijające się kości, zęby, serce i nerwy dziecka. Istnieje jednak jedno zastrzeżenie: nie wszystkie produkty mleczne są bezpieczne dla dziecka. Unikaj surowego mleka i innych surowych produktów mlecznych. Sprawdzaj etykiety, by dowiedzieć się, czy mleko i ser zostały poddane procesowi pasteryzacji. Zabija ona bakterie, które mogą być szkodliwe dla dziecka. Ryzykowne jest też spożywanie niektórych odmian białego sera, takich jak Brie, Camembert, ser pleśniowy i feta. Są one często (ale nie zawsze) niepasteryzowane i mogą przenosić bakterie Listeria, które mogą powodować poronienia.

2.    Przetworzone mięso

Ze względu na ryzyko związane z Listerią należy unikać niesprawdzonych wędlin. Większość zdrowych dorosłych nie reaguje na nie, ale stanowią ryzyko dla ciąży. Lepiej będzie, jeśli postawisz na gotowe, pasteryzowane produkty mięsne. Możesz również przygotować własną wędlinę, którą upieczesz w domu. Pamiętaj, by rozgrzać piekarnik do co najmniej 165 stopni, by zabić wszystkie bakterie Listeria.

3.    Sałatki z bemarów i barów mlecznych

Sałatki są często przygotowywane ze świeżych owoców i warzyw, co czyni je jednym z najzdrowszych posiłków. Dlaczego więc powinnaś unikać sałatek przygotowywanych w barach i stołówkach? Otóż nigdy nie masz pewności czy temperatura, w której przechowywano sałatkę, była stale niższa niż 40 stopni oraz czy jedzenie leżało mniej niż dwie godziny. Nie wiesz też, czy w żywności nie znajduje się jakiś niepasteryzowany ser. Żywność taka może być narażona na Salmonellę, Listerię lub E. Coli. O wiele bezpieczniej jest przygotować własne sałatki w domu po dokładnym umyciu wszystkich składników.

4.    Niedogotowane mięso i surowe ryby

Pożegnaj się z surowym stekiem i sushi podczas ciąży. Bakterie i inne patogeny rozwijają się w niedogotowanym mięsie i owocach morza. Kobiety w ciąży muszą więc szczególnie uważać, by ich mięso było rozgrzane do wystarczająco wysokiej temperatury. Najlepiej, by spożywane mięso osiągnęło temperaturę co najmniej 165 stopni. Dobrze jest zainwestować w termometr do mierzenia temperatury mięsa.

5.    Niedogotowane jajka

Jajka są doskonałym źródłem białka, witamin i minerałów. Jeśli jednak jesteś w ciąży, musisz upewnić się, że spożywasz je w całości ugotowane. Zaskakujące źródła surowych jaj to domowe i świeże lody, majonez, sos sałatkowy Cezar, surowe ciasto, ajerkoniak i sos holenderski. (Kupiony w sklepie jest bezpieczny, o ile widnieje napis „pasteryzowany” na etykiecie.). Zagrożeniem jest salmonella, sprawdzaj więc datę przydatności jajek i przechowuj je w lodówce.

6.    Kawa i alkohol

Nie spożywaj więcej niż 200 mg kofeiny dziennie, ze względu na ryzyko poronienia. Dozwoloną ilością kawy jest jedna filiżanka słabego napoju dziennie. Zdecydowanie unikaj też alkoholu we wszystkich trymestrach ciąży.

7.    Wątróbka

Witamina A jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla wzrostu dziecka, a także pomaga w naprawie tkanek po porodzie. Większość kobiet jest w stanie uzyskać prawidłową ilość witaminy A z prenatalnych witamin, a także z owoców i warzyw, mięsa, nabiału oraz jaj. Zbyt duża ilość witaminy A jest jednak niekorzystna dla dziecka i może powodować wady wrodzone. Porcja wątroby wołowej zawiera 431% zalecanego dziennego spożycia witaminy A, unikaj więc wątróbki aż do czasu porodu.

8.    Ryby o wysokiej zawartości rtęci

Kobiety w ciąży muszą unikać ryb o dużej zawartości rtęci, ponieważ ten związek chemiczny ma tendencję do gromadzenia się w organizmie. Może spowodować uszkodzenie układu nerwowego. Unikaj rekinów, włóczników, żabnic i makreli królewskich, ponieważ te ryby zawierają duże ilości rtęci. Dobrą wiadomością jest to, że możesz zaopatrzyć się w wysokiej jakości białka i kwasy tłuszczowe omega-3, ograniczając się do ryb o niskiej zawartości rtęci. Bezpieczne wybory to tilapia, łosoś, skorupiaki i lekki tuńczyk w puszkach.

To, co jesz w ciąży, może wpłynąć na bezpieczeństwo płodu oraz zdrowie noworodka. Odżywiaj się więc zdrowo i unikaj powyższych potraw, by mieć pewność, że w żaden sposób nie zagrozisz swemu nienarodzonemu jeszcze dziecku.


KGR