Nadwaga to problem, który dotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Ze względu na stały zatrważające statystyki, coraz częściej otyłość określana jest mianem choroby cywilizacyjnego. Trzeba podkreślić, że w wielu przypadkach występuje na skutek zaburzeń hormonalnych, a nie samych nawyków żywieniowych. Co zatem zrobić, aby zwalczyć nadwagę? Wdrożyć stały ruch. Jakie ćwiczenia będą najlepsze dla osób początkujących i o czym warto pamiętać, dowiesz się z tego poradnika.

Ćwiczenia w przypadku nadwagi: od czego zacząć?

Przede wszystkim trzeba jasno podkreślić, że intensywność ćwiczeń, wcale nie wpływa na utratę kilogramów. Wszystko zależy od naszej kondycji zdrowotnej i wydolności organizmu. Świetnym przykładem, który to potwierdza jest bieżnia. Osoba z dużą nadwagą, spali o wiele więcej kalorii idąc jednostajnym marszem przez 40 minut, aniżeli biegając sprintem przez połowę czasu. Na tym polu, bardzo ważne jest to, aby zachować odpowiedni puls (okolice 110-130), bowiem to on determinuje wiele zmiennych.

Odpowiedni dobór ćwiczeń

Osoby zmagające się z nadwagą, często zaczynają od filmików z Internetu, na których wysportowany trener, wykonuje serie określonych ćwiczeń. Nie jest to najlepsze podejście. Korzystnym rozwiązaniem jest wdrażanie aktywności krok po kroku. Pozwoli to przygotować organizm, ochroni przed kontuzjami i nie zniechęci już na starcie. Można zacząć od krótki spacerów lub jazdy rowerem, a następnie zwiększać ich czas i intensywność.

Konsultacja ze specjalistami 

Walcząc z dużą nadwagą, trzeba zacząć od uporządkowania wielu kwestii, żeby wiedzieć, czy zbytnio nie obciążymy stawów i serca. Najlepiej w tym celu skorzystać z pomocy dietetyka oraz trenera personalnego, a także wykonać podstawowe badania krwi. Dzięki temu łatwiej wskazać, co będzie bezpieczne dla danej osoby. 

Jesteśmy przygotowani: co dalej?

Żadne ćwiczenia czy dieta nie będą działać, jeżeli nie zadbamy o prawidłowe nawodnienie. W przypadku dużej nadwagi oraz wdrożonej aktywności fizycznej, propagowane 2 litry wody dziennie, nie wystarczą. Zaleca się, aby zacząć nawet od około 3l. Wszystko zależy od tego, ile kilogramów musimy się pozbyć. 

Wykonywanie ćwiczeń w domu zapewnia swego rodzaju intymność. Duży odsetek osób z nadwagą wstydzi się wybrać na siłownie, dlatego decydują się na aktywność w swoich czterech kątach. Jest to dobry kierunek pod warunkiem, że zadbamy o podstawowe wyposażenia do ćwiczeń. Warto zaopatrzyć się w takie rzeczy jak na przykład:

  • dedykowana odzież do ćwiczeń,
  • wygodne obuwie sportowe,
  • mata
  • oraz niezbędne akcesoria (gumy, piłki itp.).

Czas na podsumowanie 

Jak zatem widać, rozpoczęcie przygody z aktywnością fizyczną nie jest wcale taki dużym wyzwaniem. Wprowadzając około czterdziestominutowe spacery, przynajmniej trzy razy w tygodniu, przygotujemy organizm do zaawansowanych ćwiczeń danych partii ciała. Nie zapominajmy również o rozgrzewce, która jest niezwykle ważna w przypadku zastanych mięśni. Można uzupełnić trening o serię rozciągającą, ale już na sam koniec ćwiczeń. Pozwoli to uniknąć zakwasów. 

SMI