W dzisiejszych czasach celebryci stanowią nie tylko wzór w dziedzinie mody czy rozrywki, ale także zdrowego stylu życia i diety. Niestety, niektóre z diet popularnych wśród celebrytów są bardzo ryzykowne i niebezpieczne dla zdrowia. W tym artykule postaramy się omówić kilka diet, które są stosowane przez znane osobistości i wyjaśnić, dlaczego nie warto się na nie decydować.

Dieta Gwyneth Paltrow

Makrobiotyczna dieta Gwyneth Paltrow polega na jedzeniu jedynie surowych, organicznych warzyw i owoców, ryżu, fasoli i zielonych liści. Celebrytka nie spożywa produktów pochodzenia zwierzęcego ani przetworzonych pokarmów. Dodatkowo codziennie rano wypija kawę, a na lunch często zjada jedynie bulion.

Wady diety

Największą wadą diety makrobiotycznej Gwyneth Paltrow jest bardzo niska kaloryczność. Z jednej strony, może to prowadzić do szybkiej utraty wagi, ale z drugiej strony, może prowadzić do poważnych niedoborów witamin i minerałów. Ponadto, rezygnacja z produktów pochodzenia zwierzęcego może prowadzić do niedoboru białka, żelaza i witaminy B12.

Dieta Beyonce

Dieta Beyonce, znana także jako Master Cleanse, polega na piciu jedynie syropu klonowego z sokiem z cytryny i pieprzem kajeńskim. Zwykle trwa ona od 10 do 14 dni. Podczas tras koncertowych, Beyonce przechodzi także na dietę opartą jedynie na zbożach.

Wady diety

Jedną z największych wad diety Beyonce jest jedzenie przetworzonych produktów na zmianę z głodówkami. Może to prowadzić do poważnych zaburzeń odżywiania, takich jak bulimia czy anoreksja. Oprócz tego rezygnacja z białka i tłuszczów może prowadzić do niedoborów niezbędnych składników odżywczych. Tak restrykcyjna dieta, a raczej drakońska głodówka, może utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Dieta Toma Hanksa

Dieta Toma Hanksa polega na rezygnacji z cukrów i węglowodanów. Aktor miał poważne problemy z wagą, ale dzięki tej diecie udało mu się zrzucić kilka kilogramów.

Wady diety

Jednakże rezygnacja z cukrów i węglowodanów sprawia, że tak naprawdę niewiele pozostaje do jedzenia. Taka dieta może prowadzić do poważnych niedoborów energii i składników odżywczych, takich jak błonnik i witaminy. Oczywiście odpowiednio zbilansowana może dać dobre efekty odchudzające, niemniej jest to dieta wykluczeniowa pozbawiająca podstawowego źródła energii, jakimi są węglowodany. To z pewnością najmniej szkodliwa z zaprezentowanych diet, wciąż jednak pozostawia sporo wątpliwości. Zamiast rezygnować z węglowodanów warto postawić na te złożone lub ograniczyć ilość węglowodanów prostych i odpowiednio zbilansować je białkiem i tłuszczami. Dobrym pomysłem z kolei będzie wykluczenie czystego cukru, tj. słodyczy, fast foodów czy produktów wysokoprzetworzonych.

Podsumowanie

Diety celebrytów mogą wydawać się atrakcyjne ze względu na ich skuteczność w odchudzaniu, ale zawsze trzeba mieć na uwadze, że celebryci mają dostęp do najlepszych trenerów personalnych, dietetyków i kucharzy, co pozwala im na utrzymanie swojej wagi i formy. Zwykli ludzie, którzy chcą schudnąć, często nie mają takiego luksusu, a jedzenie wyłącznie przepisów zaprojektowanych przez celebrytów może prowadzić do niedoborów składników odżywczych, a nawet do znaczącego pogorszenia swojego zdrowia. 

Diety celebrytów zwykle są bardzo restrykcyjne i często opierają się na jedzeniu niewielkich ilości żywności o niskiej wartości kalorycznej. Takie diety często składają się z jednego rodzaju jedzenia, co może prowadzić do niedoborów witamin, minerałów i białka. Zwykle również wykluczają one wiele grup produktów, co może powodować znaczne ograniczenie ważnych składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jak odchudzać się z głową? Przeczytaj:

zdrowe odchudzanie
Redukcja masy ciała (dla jednych o kilka kilogramów, dla innych o 20 kilogramów) jest procesem, który wymaga zaangażowania, motywacji i planu działania. Celem tego poradnika jest udzielenie wskazówek dotyczących skutecznego i zdrowego odchudzania. Przedstawimy więc różne metody, które pomogą Ci zwiększyć swoją wiedzę na temat tego, jak schudnąć i utrzymać prawidłową wagę | fot.: stock.adobe.com

SZR