Bieganie staje się coraz popularniejszym sportem. Dzięki tej dyscyplinie świetnie można pracować nad kondycją i dbać o dobry stan mięśni i stawów. Pozytywnie wpływa to również na układ krążenia i układ oddechowy. Same plusy? Tak, jeśli tylko zadba się przy tym o odpowiednie obuwie. Dlaczego to takie ważne?

Bieganie na zewnątrz – czy zawsze po dobrym podłożu?

O ile bieganie na siłowni, na specjalnie przeznaczonej do tego bieżni gwarantuje bezpieczne podłoże, o tyle na zewnątrz jest dokładnie odwrotnie. Często biegamy po twardej kostce chodnikowej lub asfalcie, zdecydowanie rzadziej po specjalnych bieżniach przy stadionach i orlikach. W miesiącach wiosenno-letnich łatwo zauważyć biegaczy na chodnikach i ulicach, ponieważ pogoda sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. Jednak w takich warunkach koniecznie trzeba zadbać o dobre buty do biegania po asfalcie. 

Dlaczego? Bieganie po twardym, niepoddającym się podłożu bez odpowiedniej amortyzacji może skończyć się bardzo źle dla stawów. Przyjmują one na siebie całe obciążenie, a przez to są mocno eksploatowane podczas takiego biegu. Mowa tu zarówno o kostkach, jak i kolanach, ale bieganie po twardym podłożu może mieć wpływ także na biodra i kręgosłup. Brak odpowiedniej amortyzacji niepotrzebnie wymusza złą postawę sportowca. Ciało intuicyjnie broni się przed bólem i kontuzjami. To z kolei może być przyczyną braku progresu w sportowych osiągnięciach. 

Jakie buty do biegania po asfalcie?

Kupując obuwie do biegania warto dobierać je pod rodzaj podłoża, na jakim biegamy. Nie zawsze bieganie na zewnątrz wiąże się bowiem z koniecznością biegania po twardej powierzchni. Uprawianie tego sportu w parkach, na miękkich drogach, na trawie czy na przygotowanych do tego zewnętrznych bieżniach nie wymaga aż tak dużej amortyzacji. 

Jednak jeśli decydujemy się na biegi po asfalcie lub chodnikach – zdecydowanie przydadzą się buty, które ochronią nasze stawy i kręgosłup. Najważniejsza jest w nich podeszwa i system amortyzacji. Im większa zdolność do tłumienia uderzeń o twarde podłoże – tym lepiej. Ważna jest również odpowiednia stabilizacja stopy. Pomoże to biegaczowi utrzymać poprawną postawę. 

Dobre buty to buty dobrze dopasowane

Przed zakupem butów do biegania po asfalcie warto przetestować kilka par. Oczywiście sugerowanie się opiniami innych jest dobrym pomysłem – pomoże znaleźć model, który zadowala większość użytkowników. Jednak trzeba pamiętać, że stopy rożnych ludzi delikatnie mogą się od siebie różnić. Czasem trzeba przymierzyć kilka par, aby znaleźć tę właściwą. 

Warto jednak wspomnieć, że nawet jeśli dobrze czujemy się w zwykłych butach do codziennego użytku, nie oznacza to wcale, że nadają się do biegania. Podczas biegu eksploatujemy nasze stopy i stawy dużo bardziej, więc konieczna jest dobra amortyzacja. Standardowe buty lifestylowe nie będą w stanie jej zapewnić, dlatego lepiej zdecydować się na buty do biegania po asfalcie.

Materiał partnera