Borówka amerykańska – jak sama nazwa wskazuje – pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie jej właściwą nazwą jest „borówka wysoka”. W Polsce hodowana jest od niedługiego czasu, ale wszystko wskazuje na to, że zyskała wśród dietetyków jak i konsumentów miano jednego z najlepszych i najzdrowszych owoców. Walory smakowe i zdrowotne w ostatnich latach wpłynęły na zdecydowany wzrost hodowli borówki w Polsce, w związku z czym Polska stała się liderem produkcji tego owocu w Europie. 

Borówka jako jeden z najbardziej pożądanych zdrowotnie owoców

Borówki zawierają w sobie ogromną ilość polifenoli, dzięki czemu charakteryzują się działaniem przeciwrodnikowym i przeciwutleniającym. Owoce borówki są cennym źródłem wielu witamin, pektyn i wspomnianych polifenoli takich jak antocyjany, flawonoidy czy kwasy fenolowe. Ilość polifenoli w 100 g borówki kreśli się w zakresie 180-585 mg. Borówki mają jeden z najwyższych poziomów zdolności przeciwutleniających wśród owoców i warzyw. Poza szeregiem wartości zdrowotnych, do ich jedzenia zachęcają także jej walory smakowe.

Borówka a diety odchudzające

Owoce borówki amerykańskiej charakteryzują się niską kalorycznością, bowiem jest to zaledwie 60 kcal w 100 gramach owoców, w związku z czym są one idealnym owocem dla osób redukujących masę ciała. Tak niska kaloryczność wynika z bardzo dużej zawartości wody w owocach, która oscyluje w okolicy 80% całkowitej masy owocu. 

Czy borówka wpływa pozytywnie na nasz organizm?

Wiele publikacji naukowych wskazuje na przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, obniżające poziom cukru we krwi właściwości tych owoców, które zawdzięczają to obecności w swoim składzie dużej ilości antocyjanów. Badania wykazały także, że regularne spożywanie borówek przyczynia się do poprawy funkcji naczyń krwionośnych i spadku skurczowego ciśnienia krwi oraz poprawia funkcjonowanie mózgu u osób starszych i pomagają złagodzić depresję. Borówki są nieocenione w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym: miażdżycy, cukrzycy, otyłości czy zespołowi metabolicznemu. 

Do zalet wynikających z regularnego spożywania borówek należą:

  • bezsprzeczny fakt, że obniżają one poziom złego cholesterolu,
  • mają pozytywny wpływ na leczenie chorób skóry,
  • wykazują skuteczne działanie w przypadku infekcji dróg moczowych,
  • opóźniają procesy starzenia dzięki zawartości antyoksydantów,
  • są skuteczne w walce z nowotworami i przeciwdziałaniu ich powstawania,
  • ze względu na dużą zawartość błonnika poprawia perystaltykę jelit,
  • pomagają powrócić do pełnej sprawności fizycznej i psychicznej dzięki właściwościom regulującym przewlekłe zmęczenie.

Wartości odżywcze borówki amerykańskiej

Owoc ten jest „kopalnią” substancji przeciwutleniających, zawiera duże ilości błonnika i bardzo mało tłuszczu. Borówka jest bogata w witaminy: A, C, E, K, B6 oraz w kwas foliowy. Te małe owoce to prawdziwe bomby witaminowe! Ze względu na liczne właściwości zdrowotne borówki uzyskały miano „superfood”. Borówka amerykańska stanowi wspaniały dodatek do codziennej diety, jednak osoby zażywające leki rozrzedzające krew powinny zachować umiar w jedzeniu, ponieważ wysoka zawartość witaminy K może zwiększać krzepliwość krwi.

JKA