Każda kobieta, która chce zachować swoje zdrowie na długie lata, powinna nauczyć się o nie dbać. Nie jest to wbrew pozorom takie trudne, jak nam się nieraz wydaje. Okazuje się, że pewne badania warto wykonywać po prostu raz w roku. Mowa tu o niektórych badaniach laboratoryjnych oraz obrazowych. Dzięki nim możemy rozpoznać wiele potencjalnie niebezpiecznych schorzeń we wczesnym stadium lub po prostu upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Na które badania laboratoryjne zwrócić uwagę?

Wiele przedstawicielek płci pięknej bagatelizuje badania laboratoryjne krwi, a można się z nich bardzo wiele dowiedzieć o naszym stanie zdrowia. Dlatego też, każda przedstawicielka płci pięknej powinna pomyśleć o pełnej morfologii z rozmazem. Najlepiej, jeżeli będzie to rozmaz ręczny, a nie automatyczny. Warto także zdecydować się na badanie poziomu glukozy oraz insuliny na czczo. Kolejnym przydatnym badaniem będzie lipidogram, jak również badanie TSH, FT3 oraz FT4. Dobrze byłoby również wykonać sobie badanie OB, jak również CRP. Mogą okazać się przydatne w diagnostyce wielu chorób, zarówno tych poważnych, jak i dość błahych. Raz w roku dobrze byłoby także oznaczyć próby wątrobowe, zwłaszcza jeżeli mamy w zwyczaju nadużywać alkoholu oraz tłustych potraw. Przydatny może okazać się także koagulogram. Jeśli borykamy się z jakimiś zaburzeniami hormonalnymi, warto byłoby dołączyć do badań profilaktycznych także pakiet badań hormonalnych. Mogą one zostać zlecone przez endokrynologa lub przez ginekologa. 

Jakie badania obrazowe należy wykonać raz w roku?

Nie ulega wątpliwości, że badania laboratoryjne nie wystarczą, by zadbać o stan swojego zdrowia. Dobrze byłoby również poddawać się niektórym badaniom obrazowym. Bez wątpienia, każda przedstawicielka płci pięknej powinna raz w roku poddać się USG piersi. Rak piersi jest bowiem najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet. Może dotknąć kobiety w każdym wieku, ale wcześnie wykryty daje dużą szansę na wyleczenie. Dlatego też, każdej pani zaleca się samobadanie piersi raz w miesiącu, a raz na rok badanie USG wykonane przez doświadczonego radiologa. Raz w roku należałoby również pomyśleć o USG przezpochwowym. Pozwoli ono na ocenę narządu rodnego. Lekarz będzie mógł wykluczyć wiele schorzeń jajników, jajowodów, jak również macicy. Każda kobieta powinna także raz w roku wykonać USG brzucha. Dzięki temu możliwa będzie ocena tak ważnych narządów jak wątroba, trzustka czy nerki. Wydaje się, że wskazane może być także wykonanie USG tarczycy. Jeżeli zmagamy się z jakimiś chorobami przewlekłymi, kalendarz naszych badań profilaktycznych powinien zostać oczywiście poszerzony. 

Kalendarz badań profilaktycznych powinien być dostosowany do samopoczucia i problemów każdej kobiety. Niemniej jednak, istnieją pewne badania, które każda z nas powinna wykonać raz w roku. Wśród nich należy wyróżnić między innymi morfologię krwi, jak również lipidogram. USG piersi oraz USG narządu rodnego także może okazać się niesamowicie pomocne. 

AUN