Badanie morfologiczne krwi to jedno z najbardziej podstawowych badań. Powinno być przeprowadzane profilaktycznie u osób bez żadnych dolegliwości oraz w przypadku pojawienia się takich objawów jak spadek masy ciała, osłabienie, męczliwość. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do wykonania morfologii. Sprawdź, jakie.

Kiedy powinno się wykonać morfologię krwi?

Istnieje wiele wskazań do przeprowadzenia badania morfologicznego krwi. Średnio raz w roku powinno sią je wykonać profilaktycznie, jako badanie przesiewowe, nawet jeśli nie występują żadne niepokojące objawy. Taka kontrola stanu zdrowia pozwoli zawczasu wyłapać nieprawidłowości i rozpocząć leczenie na początkowym etapie, kiedy zapewnia największą efektywność. Morfologia krwi wpisuje się również w zbiór badań, jakie powinna wykonywać kobieta w przebiegu ciąży. Pozwala na monitorowanie jej przebiegu.

Morfologia krwi to badanie wykonywane jako pierwsze, kiedy podejrzewa się, że w organizmie dzieje się coś złego. Wśród wskazań do wykonania badania morfologicznego krwi wymienia się takie dolegliwości jak m.in.:

  • spadek masy ciała bez konkretnej przyczyny,
  • pojawiania się siniaków i zasinień,
  • nocne poty,
  • występowanie bólów kostnych i mięśniowych, 
  • ogólne osłabienie i szybka męczliwość, 
  • podwyższona temperatura ciała. 

Badanie morfologiczne krwi wykonywane jest w czasie prowadzonego procesu leczniczego. Analizowane w nim parametry pozwalają na ocenę rezultatów wdrożonego postępowania terapeutycznego. Wśród takich schorzeń wymienia się m.in. niedokrwistość, skazę krwotoczną, choroby wirusowe (np. różyczka), stan zapalny. Morfologia krwi zalecana jest też kontrolnie w przypadku długotrwałego stosowania leków, które mogą mieć negatywny wpływ na skład krwi.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania morfologii krwi?

Aby przeprowadzić analizę morfologiczną, konieczna jest niewielka ilość krwi, stąd też badanie to nie rzutuje na stan pacjenta i nie występują poważniejsze ograniczenia do przeprowadzenia go. Pamiętać trzeba, że badania nie wykonuje się u kobiet w czasie miesiączki. Wśród przeciwwskazań do badania krwi wymienia się przede wszystkim nieodpowiednie przygotowanie. Niestosowanie się do zaleceń przed badaniem morfologicznym krwi sprawi, że uzyskane wyniki nie będą rzetelne i nie przyczynią się w żaden sposób do oceny kondycji zdrowotnej pacjenta. 

Morfologii krwi nie powinno się zatem przeprowadzać u osób bez specjalnego przygotowania, czyli takich, które:

  • nie ograniczyły na 2–3 dni przed badaniem przyjmowania używek,
  • podejmowały przed badaniem intensywny wysiłek fizyczny, 
  • przed pobraniem krwi do badań przyjęły leki, które mogą wpływać na jej parametry,
  • nie stawiły się na badanie na czczo – przed morfologią konieczna jest kilkugodzinna przerwa od posilania się; najlepiej, aby ostatni posiłek spożyć do godziny 18.00 dzień przed badaniem, rano można wypić szklankę wody niegazowanej.

Oczywiście lekarz może w szczególnych przypadkach zalecić odłożenie wykonania badania krwi na pewien czas, przykładowo po przyjęciu szczepionki czy w czasie ostrego stanu alergicznego.

Materiał partnera