Siwe włosy jeszcze do niedawna były dla wielu kobiet powodem wstydu i znacznie obniżały ich komfort życia. Tymczasem dziś mamy do czynienia z trendem, którego jeszcze do niedawna nikt się nie spodziewał – dotyczy on właśnie siwych włosów. Skąd wzięła się tego typu moda i czy jest szansa, że zostanie z nami na dłużej?

Moda lubi innowacje

Moda nie lubi nudy i tradycyjnych, utartych schematów – doskonale widać to na przykład po ubraniach, które nosimy na co dzień. Mało kto spodziewał się jednak, że moda tak sobie z nas zakpi i polubi siwe włosy. Jeszcze jakiś czas temu kobiety maskowały siwiznę jak tylko potrafiły. Część z nich regularnie odwiedzała fryzjera, inne zaś skrupulatnie farbowały włosy w domowym zaciszu. Pojawienie się choćby jednego, siwego włosa powodowało, że koloryzacja stawała się konieczna. Siwizna kojarzona była bowiem ze starzeniem się, które staramy się opóźniać na wszelkie możliwe sposoby. Niestety, z włosami nie jest tak prosto – kolor włosów i to, kiedy pojawią się u nas pierwsze, siwe włosy, mamy zapisane w genach. Niektóre kobiety muszą się z nimi borykać jeszcze przed trzydziestką, inne zaś nawet w mocno zaawansowanym wieku mają zaledwie kilka, w dodatku słabo widocznych siwych włosów.

kobieta w siwych włosach
Moda na siwy kolor jest zaskakującym trendem, jednak musimy umiejętnie dobierać odcień siwego do swojego wieku oraz typu urody | fot.: stock.adobe.com

Moda pokochała coś, czego jeszcze niedawno chciała się pozbyć każda kobieta. Co więcej, nawet kobiety z naturalnie nasyconymi barwnikiem włosami decydują się na szarość – wówczas włosy mają oczywiście inną strukturę, a całość jest zaskakująca przez kontrastowe zestawienie młodej twarzy z idealnie szarymi/siwymi, zadbanymi włosami.

Jaka jest jednak szansa, że moda na siwe włosy zostanie z nami na dłużej? Niestety, nieduża. Powodem jest fakt, że moda jest zwyczajnie bardzo zmienna. To, że dziś siwe włosy są modne nie oznacza, że w przyszłym sezonie również będą.

włosy blond z siwymi refleksami
Siwy jest modny, ale obecnie króluje w połączeniu z innymi kolorami, na przykład blond | fot.: stock.adobe.com

Siwe, ale nie do końca

Siwy jest modny, ale obecnie króluje w połączeniu z innymi kolorami, na przykład blond. Siwe ombre na włosach to wręcz hit sezonu, dlatego na taką fryzurę decyduje się coraz więcej kobiet. Warto przy tym podkreślić, że pozostawienie całkowicie siwych włosów niestety nie spotka się z dużą aprobatą. Wynika to z faktu, iż naturalnie siwe włosy nieco różnią się od farbowanych. Te farbowane wpadają nieco w kolor srebrny – są zwykle lśniące i błyszczące, natomiast siwe włosy niestety pozbawione są tego blasku.

szare włosy ombre
Włosy farbowane na szaro wpadają nieco w kolor srebrny | fot.: stock.adobe.com

Niemniej jednak moda na siwe włosy może być niejako pomocna osobom, które borykają się z siwizną. Mianowicie nie muszą one brać się za farbowanie od razu, gdy tylko zauważą u siebie odrosty. Skoro siwe ombre jest modne, to czemu nie uzyskać takiego efektu w naturalny sposób? Co więcej, siwe włosy doskonale wyglądają w różnorodnych stylizacjach – kokach, warkoczach czy po prostu, rozpuszczone. Zafarbować włosy na siwo można w niemal każdym salonie fryzjerskim. Jeśli chcemy postawić na pełny siwy, bez efektu ombre, wybierzmy jasną jego odmianę. Nada nam ona młodzieńczego blasku.

Moda na siwy kolor jest zaskakującym trendem, jednak musimy umiejętnie dobierać odcień siwego do swojego wieku oraz typu urody. Chodzi bowiem o to, aby uzyskać efekt odmłodzenia, a nie odwrotny. Co więcej, warto śledzić obowiązujące trendy, bowiem moda kocha nowości i zmienność. Może więc okazać się, że siwy zostanie z nami na dłużej, lecz równie dobrze w kolejnym sezonie może już być niemodny. 

DTK