Osoby, którym udało się zgubić nadmiarowe kilogramy czują satysfakcję z osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Jednak radości z uzyskania szczupłego ciała towarzyszy nierzadko niezadowolenie z wyglądu twarzy. Dlaczego? Gdyż szybkie zrzucenie wielu kilogramów sprzyja wiotczeniu skóry twarzy i zaburzeniu jej owalu. Czy można zredukować te niepożądane pamiątki po skutecznym odchudzaniu? Porozmawiamy o tym z naszym ekspertem – dermatologiem, lekarzem medycyny estetycznej.
Utrata kilkunastu czy kilkudziesięciu nadmiarowych kilogramów to nie lada wyzwanie. A gdy w końcu się uda – na naszym ciele i twarzy mogą powstać niechciane pamiątki w postaci luźnej, pomarszczonej skóry. Szczególnie dotkliwa jest ta druga lokalizacja – twarz wygląda starzej, traci swój owal. Czy można temu zapobiec?
Procesowi odchudzania towarzyszy redukcja tkanki tłuszczowej, a ta zlokalizowana jest także na twarzy. Fizjologicznie proces zaniku tkanki tłuszczowej na twarzy oraz spadek elastyczności skóry towarzyszy procesom starzenia się, ale także proces intensywnego odchudzania się nasila te procesy. Nie zawsze można tego uniknąć; to, co możemy zrobić to stale dbać o kondycję skóry, czyli odżywiać ją i nawilżać, a także zadbać o stopniową utratę tkanki tłuszczowej. Niekiedy jednak to nie wystarczy i twarz zmienia swój wygląd – na niekorzyść. Ale dzięki zabiegom medycyny estetycznej możemy szybko przywrócić jej pożądany wygląd.
O jakich zabiegach mowa?
Mam na myśli zabiegi prowadzące do ujędrnienia skóry i jej odżywienia, zwiększenia jej gęstości, a także zabiegi z wypełniaczami, głównie kwasem hialuronowym. Tego typu zabiegi umożliwiają wygładzenie skóry i redukcję zmarszczek, poprawę owalu twarzy, wymodelowanie problematycznych rejonów twarzy – policzków, żuchwy, brody czy skroni. Polecam w szczególności wypełnianie kwasem hialuronowym z jednoczesnym nawilżaniem skóry kwasem hialuronowym, ponadto wykonać można zabiegi laseroterapii czy modelowanie twarzy nićmi PDO.
Czy u każdego zabiegi te przyniosą pożądany efekt?
Wolumetria twarzy, czyli modelowanie jej przy pomocy wypełniaczy to zabieg o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Wykorzystując kwas hialuronowy, który jest bardzo plastycznym i bezpiecznym wypełniaczem, możemy bez ingerencji chirurgicznej poprawić owal twarzy i ukształtować jej poszczególne elementy w pożądany sposób. Twarz odzyskuje utracone rysy, a skóra staje się bardziej napięta i wygładzona. Tego typu zabieg przynosi zauważalne efekty u każdego, kogo twarz straciła dawny wygląd po odchudzaniu. Szczególne wskazania do zabiegu wolumetrii to zapadnięte policzki po odchudzaniu, pojawienie się tzw. „chomików”, ubytki objętości skroni, worki pod oczami lub pojawienie się doliny łez, a także zatarcie się linii żuchwy. Ponadto zabieg wolumetrii pomaga zredukować zmarszczki na twarzy po odchudzaniu.
Więcej na ten temat przeczyta można na stronie:
https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/wolumetria-twarzy/
Czy wolumetria twarzy jest zabiegiem bezpiecznym?
Jednym z najbezpieczniejszych. Wykorzystanie kwasu hialuronowego jako wypełniacza redukuje ryzyko alergii czy innych powikłań. Jest to bowiem związek występujący fizjologicznie w organizmie, doskonale tolerowany po podaniu podskórnym, który podlega stopniowej biodegradacji i wchłanianiu. Ponadto ma unikatową zdolność wiązania wody, zatem długotrwale nawilża skórę. Kwas hialuronowy wprowadzany jest pod skórę przy pomocy cienkiej igły, zatem zabieg charakteryzuje się znikomą inwazyjnością. Kolejnymi zaletami zabiegu wolumetrii są: krótki czas trwania zabiegu oraz rekonwalescencji pozabiegowej, natychmiast zauważalny efekt, a także możliwość łączenia z innymi zabiegami upiększającymi.
Jak wygląda zabieg wolumetrii z użyciem kwasu hialuronowego?
Zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarską, podczas której eliminowane są jakiekolwiek przeciwwskazania do zabiegu. Mowa przede wszystkim do ciąży i karmieniu piersią, chorobach autoimmunologicznych, nowotworach czy stanach zapalnych. Następnie omawiany jest plan zabiegu, oczekiwania wobec efektu końcowego. Sam zabieg polega na wprowadzaniu określonych objętości kwasu hialuronowego w wybrane obszary twarzy, co ma doprowadzić do uzyskania efektu odmłodzonej twarzy i przywrócenia właściwych jej rysów. I tu ważna uwaga – należy wybrać wyłącznie renomowany gabinet, wykorzystujący certyfikowane preparaty kwasu hialuronowego, spełniające restrykcyjne normy jakości dla produktów medycznych. Po zabiegu wolumetrii może pojawić się niewielki obrzęk oraz zaczerwienienie, jednak objawy te mijają samoistnie w przeciągu kilku dni.
A jak długo utrzymują się efekty?
Kwas hialuronowy podlega degradacji i wchłanianiu, zatem stopniowo zmniejsza się jego ilość w obszarze wkłucia. Czas utrzymywania się efektów zabiegu wolumetrii jest kwestią indywidualną, można jednak uogólnić, że efekty utrzymują się do półtora roku. Gdy zależy nam na zachowaniu optymalnych rysów twarzy, warto powtórzyć zabieg średnio raz do roku.
Materiał powstał we współpracy z https://neonia.com.pl