Zdrowa, promienna skóra to marzenie każdej z nas. Nawet, jeśli natura obdarzyła nas bezproblemową cerą, to dokładamy wszelkich starań, aby ten stan utrzymać. A w dzisiejszych czasach nie jest to łatwe. Stres i zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy to tylko niektóre czynniki, które negatywne wpływają na stan naszej skóry. Jak zadbać o nią w domowych warunkach?

Krok 1 – Oczyszczanie to podstawa

Nawet, jeśli nie malujemy się na co dzień, skóra jest atakowana przez mnóstwo zanieczyszczeń, które dosłownie „wiszą w powietrzu”. Zwłaszcza zimą jakość powietrza na zewnątrz pozostawia wiele do życzenia. Naszą domową pielęgnację warto więc rozpocząć od wieloetapowego oczyszczania. Zacznij od dokładnego demakijażu. Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele preparatów, które pozwolą nam usunąć brud i makijaż z twarzy. Mogą to być emulsje w formie mleczka kosmetycznego, płyny micelarne lub żele do demakijażu. Warto dobrać kosmetyk do rodzaju naszej cery, gdyż niektóre preparaty mogą być zbyt obciążające, lub wręcz podrażniające dla naszej wrażliwej skóry. Kolejny krok to zastosowanie odpowiedniego peelingu. Kosmetolodzy od lat polecają stosowanie w warunkach domowych jedynie delikatnych peelingów enzymatycznych, w zamian za bardziej ścierające peelingi drobno i gruboziarniste. Te ostatnie mogą nam podrażnić skórę. Warto przy wyborze odpowiedniego peelingu kierować się składem substancji ścierającej – dobrze, żeby była ona pochodzenia naturalnego (sól, cukier). Dzięki temu nasz kosmetyk będzie nie tylko bardziej ekologiczny, ale również łagodniejszy i delikatniejszy dla naszej skóry. Można pokusić się również o zrobienie peelingu w domu – wystarczy, że zmieszasz np. cukier lub zużyte fusy po kawie z dobrej jakości oliwą lub olejem kokosowym  i gotowe! Warto zadbać tu nie tylko o skórę twarzy, ale też całego ciała.

Krok 2 – nawilżanie

Kiedy nasza skóra jest już oczyszczona, możemy działać dalej. Zanim jednak nałożymy maseczkę lub krem, warto przetrzeć twarz łagodnym tonikiem bezalkoholowym. Ten kosmetyk jest często niedoceniany w naszej domowej pielęgnacji, a niesłusznie. Tonik, jak sama nazwa wskazuje, tonizuje i przygotowuje naszą skórę do dalszego zabiegu, jakim jest nawilżanie. Teraz jest czas na chwilę relaksu. Podobnie jak w przypadku innych kosmetyków, wybór masz ogromny. Ostatnio bardzo popularne stały się maski na tkaninie nasączonej dobroczynnymi składnikami. Jest to ciekawy, ale nie jedyny wybór. Możemy bowiem wybrać również maskę w klasycznym, wielorazowym opakowaniu. Dobierając maskę warto zwrócić uwagę na potrzeby naszej skóry – czy wymaga ona jedynie nawilżenia, wygładzenia zmarszczek, a może regeneracji. Sprzedawca w renomowanym sklepie kosmetycznym będzie potrafił nam doradzić kosmetyk zarówno z tej wyższej, jak i niższej półki cenowej. Teraz wystarczy, że nałożysz preparat na skórę, a po kilku lub kilkunastu minutach wklepiesz jego nadmiar lub zmyjesz skórę wodą. Jeśli maska wymaga zmycia, na koniec nałóż na twarz krem nawilżający.

Warto pamiętać, że codzienne dbanie o naszą skórę przyniesie lepsze rezultaty niż sporadyczne zabiegi w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Poza tym, takie domowe spa, może być dla nas pretekstem do odrobiny relaksu i zadbania o siebie bez względu na okoliczności. W końcu każdej z nas należy się odrobina luksusu.


KCK