Dbanie mężczyzn o nienaganny wygląd uznaje się często za działania nacechowane typowo kobiecym pierwiastkiem. Badanie przeprowadzone przez CBOS na temat stylu życia mężczyzn wykazało, że największą popularnością wśród sposobów dbałości o ciało przez panów cieszą się w kolejności: siłownia, sauna, masaż, solarium, salon kosmetyczny. To sytuacja zupełnie odwrotna niż w przypadku kobiet. Mimo to mężczyźni, stając się bardziej świadomi swojej wartości i atrakcyjności, coraz częściej korzystają z zabiegów kosmetycznych. Z jakich zabiegów kosmetycznych mężczyźni korzystają najczęściej i z jakimi problemami kosmetycznymi się borykają?

Męskie problemy kosmetyczne

Wygląd staje się dużą wartością, także w przypadku panów. Chęć posiadania atrakcyjnego ciała nie ma nic wspólnego z utratą męskości. Trzeba przyznać, że męska skóra jest zdecydowanie bardziej odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych od skóry kobiet, gdyż jest o 25% grubsza i posiada większą ilość włókien kolagenowych i warstw komórek w warstwie rogowej. Problemem jest jednak większa ilość gruczołów potowych i działanie androgenów, zwiększające aktywność gruczołów łojowych. Nieprawidłowe oczyszczenie skóry prowadzi do powstawania zaskórników, a także trądziku. Dodatkowo satysfakcjonującemu wyglądowi skóry nie służy ciągłe golenie zarostu, które może wywoływać podrażnienie wskutek mikrourazów naskórka, powstających podczas kontaktu maszynki z zewnętrzną warstwą skóry. Najczęściej cerę mężczyzn określa się jako tłustą i mieszaną, a także wrażliwą.

Popularne zabiegi kosmetyczne dla mężczyzn

W odpowiedzi na wzrost zainteresowania panów swoim wyglądem profesjonalne gabinety kosmetyczne poszerzają swoją ofertę i pojawiają się w niej zabiegi przeznaczone dla mężczyzn, często w różnych pakietach, aby łatwo było się wśród nich odnaleźć. Do popularnych zabiegów dla męskiej części klientów zaliczają się:

  • manicure i pedicure,
  • zabiegi oczyszczające skórę twarzy,
  • zabiegi nawilżające,
  • masaże relaksacyjne i rewitalizujące,
  • depilacja laserowa, zwłaszcza w obszarze klatki piersiowej, pach,
  • botoks.

Wśród zabiegów oczyszczających, ze względu na rezultaty, popularny jest peeling kawitacyjny. Często też wykonuje się kuracje kwasami owocowymi na twarz i plecy, gdzie pojawia się trądzik. Ta grupa zabiegów pomaga oczyścić skórę z wszelkich zanieczyszczeń, w tym z resztek martwego naskórka. Istotne są także zabiegi nawilżające, które pozwalają uregulować pracę gruczołów łojowych. Te zabiegi są przydatne zwłaszcza dla tych mężczyzn, którzy nie mają nawyku stosowania właściwej codziennej pielęgnacji kosmetykami. Z zabiegów przywracających odpowiedni poziom nawilżenia skórze panowie często wybierają odżywcze maski, także te z witaminą C. Zabiegi nawilżające i odżywcze często połączone są z relaksacyjnym masażem. Usuwanie męskiego owłosienia jest popularne zwłaszcza przed okresem letnim. Na botoks nadal decyduje się mała grupa panów, jednak stale ona rośnie, w dodatku z przewagą młodych mężczyzn.

Zabiegi manicure i pedicure to najczęściej umawiane zabiegi przez panów. Ze względu na rosnącą męską świadomość dotyczącą pielęgnacji skóry, pozostałe zabiegi oferowane przez salony kosmetyczne również znajdują swoich amatorów. Korzystanie przez panów z usług profesjonalnych gabinetów urody powoli staje się aktem budzącym mniejsze kontrowersje niż jeszcze kilka lat temu.


JLE