Wydawałoby się, że przebywanie na słońcu jest bardzo przyjemne i każdy chętnie wystawia się na działanie jego promieni. Nic bardziej mylnego. Chociaż zazwyczaj wpływ światła słonecznego jest cenny dla skóry ze względu na witaminę D, to jednak istnieje wiele przeciwskazań do przebywania na słońcu np. zażywanie niektórych leków, choroby lub po prostu uczulenie na słońce. 

Uczulenie na słońce – objawy

Czym jest uczulenie na słońce? Odpowiedź wydaje się prosta, to specyficzny rodzaj alergii, w której alergenem są promienie słoneczne oddziaływujące na skórę. Nadwrażliwość na światło słoneczne daje wiele różnych objawów. Mogą to być: zaczerwienienia skóry, plamy, pokrzywka lub drobne pęcherzyki. Alergia na słońce zwana inaczej fotodermatozą sprawia wiele kłopotów, ponieważ wysypka pojawia się głównie w odsłoniętych miejscach, wystawionych na działanie światła słonecznego. Uczulenie na słońce może też występować w postaci objawów ogólnoustrojowych tj.: złe samopoczucie, dreszcze i gorączka.

Przyczyny alergii na słońce

Uczulenie na słońce może mieć wiele różnych przyczyn. Może to być typowe uczulenie, które występuje z przyczyn samoistnych. Wówczas samo działanie światła słonecznego jest szkodliwe. Może też dojść do reakcji fotoalergicznej wywołanej zażywaniem leków lub piciem ziół fotouczulających, albo innych tego typu substancji. Podstawowymi lekami dającymi reakcję fotoalergiczną są: antybiotyki typu tetracykliny, aspiryna, leki moczopędne, hormonalne i antyciśnieniowe lub tabletki zażywane podczas leczenia lampą PUVA. Podobnie działa dziurawiec – popularne zioło na problemy trawienne i depresyjne. Gdy zażywamy tego typu leki nie należy wychodzić na słońce, osłaniać skórę ubraniem, stosować filtry przeciwsłoneczne. Nadwrażliwość na promienie słoneczne może być wywołana przez aplikowane na skórę preparaty zewnętrzne o właściwościach światło-uczulających tj.: maści, balsamy, kremy, szampony itp. Niektóre z nich można stosować jedynie zimą lub należy okrywać partie ciała, na które nałożony jest tego typu produkt. Z wychodzeniem na słońce należy uważać podczas stosowania leków i produktów kosmetycznych w czasie leczenia trądziku i innych chorób skórnych. W prawidłowym stosowaniu farmaceutyków pomaga stosowanie się do zaleceń na ulotce.

Leczenie i łagodzenie skutków

Leczenie alergii i chorób skórnych nie należy do łatwych. Tak naprawdę najlepszą formą niedopuszczenia do pojawienia się objawów jest unikanie alergenu, w tym przypadku ekspozycji na działanie promieni słonecznych. W ciężkich przypadkach polega to na całkowitym chronieniu się przed światłem dziennym. W innych wypadkach wystarczy używanie wysokich filtrów przeciwsłonecznych UV, unikanie wystawiania skóry na działanie słońca i przegrzanie, zakładanie przewiewnych ubrań zakrywających ciało, okrywanie głowy. Aby uniknąć jednorazowego uczulenia na słońce wywołanego lekami lub kosmetykami, należy czytać ulotki i stosować się do zawartych w nich zaleceń. Przy nadwrażliwości na światło słoneczne warto suplementować selen i beta-karoten. Warto również zasięgnąć rady lekarza. Może okazać się potrzebne leczenie objawów lekami antyhistaminowymi, czyli przeciwalergicznymi, a nawet przeciwmalarycznymi lub stosowanymi zewnętrznie nawilżającymi i łagodzącym maściami i kremami. Według domowych sposobów istniejące zaczerwienienia łagodzą okłady z kwaśnego mleka.

Jak widać uczulenie na słońce jest uciążliwą przypadłością, której można zapobiegać chroniąc się przed ekspozycją na promienie słoneczne. Gdy dojdzie do objawów zaczerwienienia trzeba skorzystać ze sposobów domowych, a gdy to nie pomoże z porady lekarskiej.

KBI