Najczęściej puder uznawany jest za kosmetyk, który wykańcza makijaż, często misternie nałożony na twarz. Tymczasem na drogeryjnych półkach znajdujemy mnóstwo rodzajów pudrów, które mają bardzo różne zastosowanie. Sprawdź, który z nich będzie odpowiedni do potrzeb Twojej cery.

Producenci kosmetyków, znane marki kosmetyczne, takie jak Avon, proponują  nam nawet po kilkanaście rodzajów pudrów i wybór naprawdę nie jest prosty. By wybrać odpowiedni produkt, trzeba przede wszystkim precyzyjnie określić cel, jaki chcemy osiągnąć, nakładając puder na twarz. Dziś bowiem puder nie jest li tylko kosmetykiem kończącym cały proces makijażu. Od pudru oczekuje się więc nie tylko wyrównania kolorytu i swego rodzaju wydłużenia świeżości makijażu. Kosmetyki te mogą też mieć właściwości pielęgnujące skórę poprzez jej nawilżanie lub dzięki ich antybakteryjnym zdolnościom. Można postawić na pudry regenerujące skórę, a nawet na takie, które działają odmładzająco. Niektóre preparaty mają dużą umiejętność absorpcji potu i łoju. Z kolei formuła innych pudrów została tak zaprojektowana, by zapewnić maksymalne krycie i wygładzenie powierzchni skóry, co szczególnie jest cenne w przypadku cery z niedoskonałościami. Przyjrzyjmy się zatem, jak wyglądają poszczególne rodzaje pudrów.

Pudry sypkie

Jak sama nazwa wskazuje, są to pudry mające postać sypkiego proszku. Wizażyści używają tego typu pudrów do wykończenia makijażu. Ich zadaniem jest ostateczne matowienie skóry oraz wzmacnianie trwałości makijażu. Bardzo łatwo się go rozprowadza na powierzchni skóry, a jego warstwa jest równomierna i delikatna.

Wśród sypkich pudrów wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje. Te barwiące występują w ogromnej gamie kolorystycznej od niemal białego aż po naprawdę ciemny brąz, a do tego możemy wybierać wśród odcieni ciepłych, zimnych i tych neutralnych. Zarówno kolor, jak i odcień pudru dobiera się do podkładu, pamiętając o tym, że puder musi być o ton jaśniejszy, bo po nałożeniu nieco się utleni i ściemnieje.

Kolejnym rodzajem są lekkie pudry transparentne, które świetnie matują i utrwalają makijaż. Nadają się do każdego podkładu, bo są bezbarwne. Świetnie utrwalają codzienny makijaż. Pamiętać jednak należy, że tego rodzaju pudry nie mają właściwości kryjących ani matujących, więc nie są raczej odpowiednie dla cery z niedoskonałościami. Warto zaznaczyć, że inne lekkie pudry transparentne typu translucent są doskonałymi matującymi pudrami i także świetnie utrwalają makijaż. Te jednak dostępne są w wersjach przezroczystych, ale nie tylko bezbarwnych, bo także w różnych odcieniach, a wówczas delikatnie zmieniają kolor nadany cerze przez podkład.

Wśród pudrów sypkich są także pudry mineralne, pełniące właściwie rolę podkładu. Pudry mineralne polecane są alergikom i osobom mającym cerę trądzikową.

Pudry prasowane

Tego typu pudry są dość mocno napigmentowane, a więc potrafią całkiem radykalnie zmieniać kolor skóry. Pudry prasowane nie powinny być łączone z podkładami, bo może to spowodować fatalny efekt maski na twarzy. Nie należy ich też używać do utrwalania makijażu, bo one tego nie potrafią. Mają za to wiele innych właściwości, które sprawiają, że nie potrafimy bez nich żyć.

Spośród wielu rodzajów pudrów prasowanych jako pierwszy należy wymienić puder barwiący zwykle w kompakcie i to szczególnie ten od Avon, który ma już swoje miejsce w wielu damskich kosmetyczkach. Ten rodzaj pudru doskonale wyrównuje koloryt skóry. Powinien być o ton jaśniejszy od odcienia skóry.
Z kolei brązujący puder prasowany służy przede wszystkim do konturowania twarzy. Umiejętnie nanosząc go na wybrane obszary twarzy, można optycznie poprawić rysy buzi i ją nieco wyszczuplić.

Bardzo ciekawymi rodzajami pudrów prasowanych są te mozaikowe lub w formie kulek. Różne odcienie mieszają się dopiero na pędzlu i przynoszą naprawdę ładne efekty. Pudry w kulkach są niezwykle wydajne, a dodatkowo występują w dwóch wersjach kolorystycznych – pierwsza wersja o lekkiej dominacji różu, a w drugiej zwykle dominują beże, brązy i złoto.

Materiał partnera