Puder to swego rodzaju kropka nad i całego makijażu. Wybierając go, musimy mieć na uwadze to, jaki efekt chcemy osiągnąć. Oprócz utrwalania makijażu kosmetyk ten może spełniać wiele innych funkcji. Na co zwracać uwagę wybierając puder dla siebie?

Pierwszym krokiem powinno być uświadomienie sobie, jaki efekt chcemy osiągnąć, stosując puder. Dobrze jest też wiedzieć, czy chcemy posługiwać się tylko jednym produktem, czy też dwoma. W sklepach dostępne są pudry: matujące, kryjące, rozświetlające, brązujące, utrwalające makijaż, mające właściwości podkładu itd. Po uświadomieniu swoich potrzeb decydujemy się na konkretny produkt.

Jakie rodzaje pudrów wyróżniamy?

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów pudru, różnią się m.in. konsystencją i tym, jakie funkcje spełniają. Do stosowania na mokro, jak i na sucho mamy puder wet&dry, w zależności od potrzeby ma on właściwości matujące, bądź kryjące. Pudrem delikatnym dającym możliwości rozświetlania wybranych partii twarzy, a także pełniącym niekiedy funkcje różu jest puder w postaci kulek.

Modelowanie twarzy, wyszczuplanie niektórych partii bądź ich akcentowanie uzyskujemy dzięki działaniu pudru brązującego, który dodatkowo będzie rozświetlać skórę. Warto jednak mieć na uwadze to, aby nie przesadzić z tym kosmetykiem, ponieważ można osiągnąć efekt przeciwny do zamierzonego.

Pudrem mającym właściwości podkładu, jest sypki puder mineralny. Jego nazwa wywodzi się stąd, że stanowi on mieszankę naturalnych minerałów, m.in. tlenku żelaza, tlenku cynku. Puder translucent nakładany jest pędzlem tak jak sypki puder, ale jego działanie jest nieco inne, ponieważ utrwala makijaż oraz matuje skórę, jednak ma półprzeźroczystą siłę krycia. Wiele zalet ma również puder transparentny, który działa podobnie jak puder translucent, ale nie ma właściwości kryjących, a ponadto nadaje się do każdego podkładu i każdego rodzaju cery.

Niektóre pudry mogą też zastępować inne kosmetyki, np. bazę gruntująca pod cienie. Właściwości takie ma Sheer Finish Loose Powder marki Lumene, który sprawia, że makijaż twarzy pozostaje na swoim miejscu. Zaletą tego produktu jest również to, że dopasowuje się do wszystkich tonacji skóry, nie zawiera perfum, daje promienne, matowe wykończenie.

Odcień pudru, bardzo ważne kryterium wyboru!

Jeżeli wiesz już, jaki rodzaj pudru najlepiej odpowiada twoim potrzebom, to w dalszej kolejności zdecyduj się na odcień pudru. Większość kobiet wie, że zbyt ciemny kolor może doprowadzić do kiczowatego efektu maski. Jak zatem wybrać odcień pudru?

W pierwszej kolejności nakładamy wybrany przez nas podkład i korektor, a następnie puder, który powinien być w kolorze podkładu lub jaśniejszym od niego. Jest to sposób na uniknięcie powstania nieestetycznych plam na twarzy. Barwa pudru powinna współgrać z naturalną kolorystyką twarzy, która może być ciepła bądź chłodna. W celu modyfikacji koloru cery posługujemy tylko barwą podkładu.

Pielęgnacja i ochrona

Dzisiejsze pudry nie tylko tuszują niedoskonałości skóry, nadają jej piękny wygląd, ale też ją odżywiają. Warto czytać ich skład! Szukamy wówczas peptydów, witamin (przede wszystkim E oraz A), przeciwutleniaczy, a także kwasu hialuronowego. W pudrach antybakteryjnych natomiast korzystnie działają składniki przeciwzapalne.


Materiał partnera zewnętrznego