Względem funkcjonowania organizmu człowieka panuje jedna kluczowa zasada. Jeżeli na ciele pojawiają się nagłe syndromy to znaczy, że organizm daje nam znaki, iż dzieje się z nim coś złego. Takim sygnałem są, również przesuszone włosy oraz łamliwe paznokcie. Jak możemy sobie z nimi poradzić domowymi sposobami?

Przyczyny przesuszonych włosów i łamliwych paznokci

Łamliwe paznokcie są skutkiem niedoboru żelaza, cynku lub krzemu. Niekiedy zły stan paznokci wynika, także z nieodpowiedniego zmywania lakieru lub oddziaływania na płytkę substancji, które ją niszczą lub uwrażliwiają na uszkodzenia. Mowa tu o długim moczeniu dłoni w wodzie lub pracy ze środkami żrącymi. Z kolei przyczyny przesuszonych włosów są nam wszystkim dobrze znane. Przede wszystkim wpływa na to codzienna stylizacja wysoką temperaturą, nadmierne farbowanie i rozjaśnienie włosów, a także nieodpowiednia pielęgnacja, przez którą rozumie się zły dobór kosmetyków oraz zbyt częste lub rzadkie mycie głowy.

Jak sobie poradzić z łamliwymi paznokciami?

Skoro kiepski stan paznokci wynika z niedoboru pewnych składników to najprostszym sposobem na zmianę tego stanu będzie dostarczenie ich organizmowi. Znajdziemy je przede wszystkim w jedzeniu, warto, więc odrobinę przeobrazić swoją dietę i dodać do niej więcej warzyw i owoców. Wysokim wskaźnikiem żelaza charakteryzuje się wątroba i natka pietruszki, z kolei cynk odnajdziemy w rybach i jajach. Wspomóc nas w tym mogą, również odżywki na bazie wspomnianych składników lub tabletki, które dodatkowo zawierają krzem i biotynę. Względem oddziaływania substancji zewnętrznych, należy zabezpieczyć dłonie rękawiczkami lub ograniczyć kontakt ze szkodliwymi uwarunkowaniami. Natomiast, aby pomóc przesuszonym włosom wrócić do normalności, trzeba przede wszystkim zrezygnować z tak częstych zabiegów stylizacyjnych i zadbać o odpowiednią pielęgnację. Z pewnością picie dużych ilości wody nawilży włosy od wewnątrz, pozytywny wpływ będzie miało, również jedzenie ryb oraz produktów oleistych zawierających kwasy omega- 3.

Domowe sposoby na włosy i paznokcie

Pierwszym świetnym patentem na utrzymanie paznokci w dobrym stanie jest codzienne używanie olejku rycynowego. Należy to robić dwukrotnie w ciągu dnia, dokładnie smarując płytkę paznokcia ruchami wcierającymi. Kolejnym sposobem jest moczenie paznokci w mieszance oliwy z oliwek z cytryną. Roztwór można przygotować wkraplając cytrynę do gotującej się oliwy. Po przestygnięciu należy zamoczyć paznokcie i pozostawić tak na ok. 10 minut. Do kąpieli możesz użyć, również innych składników. Świetnie sprawdzi się siemię lniane lub piwo, które z uwagi, iż zawiera fosfor oraz biotynę zadziała wzmacniająco i odżywczo na paznokcie. Kondycję włosów poprawią, z kolei przygotowane w domu szampony i odżywki. Fenomenalnie sprawdza się w tym przypadku szampon z jajek. Wystarczy do dwóch żółtek dodać 10 kropli gliceryny i oleju migdałowego. Natomiast najlepszą z możliwych domową odżywką jest mieszanka stworzona z  nafty kosmetycznej, żółtka i soku z cytryny. Trzeci element bez którego pielęgnacja suchych włosów się nie powiedzie to stosowanie płukanek ziołowych. Przyrządzić je możesz używając octu lub piwa.

Istnieje wiele sposobów i kombinacji na poprawienie kondycji włosów i paznokci. Trzeba tylko trochę poeksperymentować!


PGĘ