Prawidłowo dobrane i nałożone kosmetyki to podstawa w schludnym i trwałym makijażu twarzy. Zbyt ciemny podkład o nieodpowiedniej dla cery formule i wykończeniu sprawia, że skóra prezentuje się nieświeżo. Z tego powodu tak ważne jest dobranie idealnego podkładu i innych kosmetyków modelujących kości policzkowe, które rzutują na cały wygląd twarzy. Jak dobierać kosmetyki do swojej cery i w jaki sposób je nakładać, by uniknąć makijażowych wpadek?

Jak dobrać podkład do koloru skóry?

Podstawowym błędem, który popełniają niedoświadczone w makijażu kobiety, jest aplikacja złego odcienia podkładu na twarz. Często kolor podkładu dobierany jest w drogerii, gdzie sztuczne światło może przekłamywać rzeczywisty odcień kosmetyku. Błędem jest także sprawdzanie jego koloru na dłoni, ponieważ odcień skóry w tym miejscu zawsze różni się od koloru twarzy. Najlepszym wyjściem jest więc sprawdzenie koloru kosmetyku na żuchwie i wyjście na światło dzienne, by sprawdzić, czy odcień nie różni się od koloru skóry na twarzy. 

Kolor podkładu nie może być także zbyt jasny, ponieważ twarz będzie wyglądać na zmęczoną oraz będzie odcinać się od szyi i dekoltu. Dobrym rozwiązaniem jest poproszenie sprzedawcy o małą próbkę, co pozwoli przetestować kosmetyk w domowych warunkach. Umożliwi to także przetestowanie jego właściwości takich jak stopień krycia, wykończenie czy trwałość.

Osoby o oliwkowej karnacji powinny wybierać podkłady oznaczone literką W, co oznacza, że podkład posiada ciepłe tony i ładnie współgra z taką karnacją. Z kolei słowiańskie urody, którym zazwyczaj towarzyszy lekko zaróżowiona cera, przeważnie dobrze się czują w kosmetykach oznaczonych literą N lub C, świadczących o neutralnym lub chłodnym odcieniu podkładu. 

Czym aplikować kosmetyki na twarz?

Kosmetyki płynne, takie jak podkład czy korektor pod oczy można aplikować na kilka sposobów. Zaleca się wypróbowanie kilku metod aplikacji i wybór najlepszej dla siebie. Pierwszym sposobem jest użycie dłoni. Sposób ten, chociaż szybki, nie zawsze daje dobre rezultaty. Często okazuje się, że aplikowany dłońmi podkład tworzy na twarzy nieestetyczne smugi. Drugą metodą jest użycie odpowiednich akcesoriów do nakładania kosmetyków. Mowa o gąbkach do makijażu oraz pędzlach.

Gąbki to świetne rozwiązanie w sytuacjach, kiedy chcemy, by podkład perfekcyjnie stopił się ze skórą i nie podkreślał suchych partii na twarzy. Minusem tego sposobu jest to, że podkład wklepywany gąbką traci swoje krycie, więc niektóre partie na twarzy muszą być dodatkowo potraktowane korektorem. Ostatnim sposobem jest wykorzystanie płaskiego lub ściętego pędzla ze sztucznego włosia. Pędzel nie zabiera krycia podkładu i sprawia, że cera jest perfekcyjnie ujednolicona, jednak osoby początkujące mogą mieć problem z równomiernym rozłożeniem podkładu na skórze. Wybór odpowiedniego sposobu aplikacji zależy więc od osobistych preferencji i oczekiwań pod względem krycia czy faktury skóry. 

O czym pamiętać aplikując kosmetyki na twarz?

Aby makijaż twarzy był schludny i cały dzień wyglądał świeżo należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim podkład musi być nakładany na dobrze wypielęgnowaną skórę, która regularnie jest złuszczana peelingiem. Zapobiega to podkreślaniu suchych skórek na twarzy i warzeniu się podkładu. Ważne jest także, by podkład zawsze był delikatnie przypudrowany, co dodatkowo go utrwali i zapobiegnie jego ścieraniu podczas dnia. By zachować należytą higienę podczas aplikacji kosmetyków, wszystkie akcesoria muszą być czyste i pozbawione resztek kosmetyków z poprzedniego dnia. Zapobiega to rozwojowi bakterii i pojawianiu się wyprysków. 

Filmy instruktażowe na YouTube 

Najlepszym sposobem, by nauczyć się malować twarz, jest oglądanie filmów instruktażowych na YouTube. Wiele makijażystek dokładnie tłumaczy i pokazuje, jak prawidłowo nakładać kosmetyki kolorowe na twarz. Ten sposób sprawdza się znacznie lepiej niż teoria, bo pozwala wyłapać swoje błędy makijażowe. W krótkich filmach na YouTube omawiane są także dostępne na rynku rodzaje kosmetyków do twarzy, co może być pomocne podczas poszukiwań idealnego podkładu dla swojej cery. 

Mamy nadzieję, że powyższy wpis zobrazował ci, w jaki sposób nauczyć się malować twarz. Najlepszą metodą nauki jest samodzielne testowanie kosmetyków i obserwacja, jak zachowują się one podczas dnia. Ogromny wybór produktów kolorowych w drogeriach pozwala znaleźć taki, który spełni wszystkie oczekiwania względem właściwości czy krycia.

AGA