Noc to idealny czas na sen – metabolizm spowalnia, natomiast procesy regeneracji przyspieszają. Nocny odpoczynek jest szczególnie ważny dla zdrowia psychicznego i fizycznego, a także dobrego wyglądu. Sam sen jednak nie zawsze jest wystarczający – warto więc podwójnie wykorzystać ten czas i cieszyć się efektem nieskazitelnej i promiennej cery. Jak pielęgnować skórę podczas snu? Czy maska na noc jest dobrym rozwiązaniem?

Maska na noc – co się dzieje ze skórą podczas snu?

Większość producentów kosmetyków oferuje swoim klientkom kremy na noc i na dzień jako oddzielne preparaty. Dużo pań odnosi się jednak sceptycznie do propozycji zakupu dwóch kosmetyków zamiast jednego. Jakie więc korzyści może nieść za sobą krem lub maska na noc? Warto zatrzymać się na chwilę przy samej specyfice funkcjonowania skóry w ciągu doby. Choć większość narządów w nocy jest w stanie uśpienia, to skóra jest wtedy zdecydowanie lepiej ukrwiona, intensywnie pozbywa się toksyn i głębiej wchłania składniki odżywcze z kosmetyków. O wiele szybciej zachodzą również podziały komórkowe, co sprzyja szybkiej i efektywnej regeneracji naskórka.

Różnica w funkcjonowaniu skóry podczas dnia i nocy sprawia, że kosmetyki stosowane w dwóch różnych częściach doby powinny nieco różnić się formułą i działaniem. Krem na dzień powinien być lekki, umożliwiać skórze oddychanie i chronić przed szkodliwym działaniem promieni UV. Z kolei Krem lub maska na noc może mieć strukturę nieco bogatszą w składniki odżywcze, regeneracyjne i pobudzające syntezę elementów strukturalnych skóry, np. włókien kolagenowych.

Krem-maska na noc – jak to działa?

Na drogeryjnych półkach obok tradycyjnych kremów dość często spotkać można także produkt typu krem-maska na noc. Takie określenie dotyczy produktów o dużej koncentracji substancji aktywnych, najczęściej mających działanie regeneracyjne i silnie nawilżające. Takie produkty mają w swojej ofercie m.in. marki: Mixa, Vichy, L’Oréal Paris i Yves Rocher. Składnikami aktywnymi w tego typu kosmetykach są najczęściej wysoko stężony kwas hialuronowy lub olej arganowy. Ich cięższa niż w przypadku kosmetyków do pielęgnacji dziennej konsystencja sprawia, że tego typu produkty nie powinny być stosowane zamiennie. Formuła i skład kremów do twarzy są dostosowane do cyklu pracy skóry i jej potrzeb, a zbyt ciężka struktura lub nieodpowiednie składniki aktywne mogą negatywnie wpływać na kondycję cery.


Materiał partnera zewnętrznego