Pierwsze zmarszczki mogą pojawić się naprawdę wcześnie, nawet tuż po 25. urodzinach. Wiele zależy od nas – od tego, jak dbamy o cerę, od naszej diety i tego, jaki tryb życia prowadzimy. Pierwsze oznaki starzenia się skóry powinny stać się impulsem do wprowadzenia w tych aspektach korzystnych zmian. Warto to zrobić: właściwe zadbanie o cerę to naprawdę korzystna długoterminowa inwestycja. Sprawdź, jak cofnąć oznaki starzenia i spłycić pierwsze zmarszczki!

Pierwsze zmarszczki – gdzie najczęściej się pojawiają?

Pierwsze zmarszczki to z reguły te mimiczne. Pojawiają się już w okolicy 30. roku życia, najczęściej wokół oczu (tzw. kurze łapki), w okolicy ust i na czole. Panie mające nawyk ściągania i marszczenia brwi mogą się również spodziewać, że pojawi się tzw. lwia zmarszczka nadająca twarzy srogi wygląd. Zmarszczki mimiczne powstają z uwagi na powtarzalne ruchy mięśni twarzy, a także dlatego, że wraz z upływem lat nasz organizm starzeje się, a skóra traci młodzieńczą jędrność i sprężystość. Jest to związane ze zmniejszeniem produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, które są podstawowym budulcem skóry i odpowiadają za jej zdolność do regeneracji. Jeśli nie przykładamy wagi do właściwej pielęgnacji i ochrony cery, procesy starzenia się jej komórek, a tym samym powstawania zmarszczek – będą przebiegać szybciej. Dobrej kondycji skóry nie służy nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, dym papierosowy i inne zanieczyszczenia powietrza, niewłaściwa dieta i niezdrowy tryb życia, stres oraz inne czynniki powodujące powstawanie tzw. wolnych rodników, które uszkadzają komórki skóry i powodują utratę jędrności. Na szczęście w porę wprowadzona odpowiednia pielęgnacja pozwala temu zapobiegać oraz cofnąć pierwsze oznaki starzenia.

Jak zadbać o cerę i cofnąć oznaki starzenia?

Kiedy zauważymy pierwsze zmarszczki, najwyższy czas zaprzyjaźnić się z antyoksydantami – zarówno tymi pochodzącymi z pożywienia, jak i zawartymi w kosmetykach. Do antyoksydantów należą m.in. witaminy A, C i E oraz koenzym Q10. Składniki te znajdziemy na przykład w kosmetykach z linii Anew Avon. Warto po nie sięgnąć i włączyć do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Antyoksydacja cery to najlepszy sposób, by przywrócić jej witalność i promienny wygląd oraz przeciwdziałać szkodliwej działalności wolnych rodników. Koenzym Q10 wygładza cerę i wyraźnie poprawia jej jędrność, witamina A koi stany zapalne i pobudza naskórek do odnowy, witamina E ma działanie nawilżające i poprawia sprężystość skóry, zaś witamina C redukuje przebarwienia i podobnie jak inne przeciwutleniacze stymuluje produkcję kolagenu i elastyny w skórze. Jeśli nasza cera potrzebuje szybkiej regeneracji, można zastosować na przykład rozświetlająco-odmładzające serum do twarzy z 10% witaminą C Avon Anew, które przywróci jej ładny koloryt i promienny wygląd oraz spłyci pierwsze zmarszczki. Dobrym wyborem będą również kosmetyki z kwasem hialuronowym, który zadba o odpowiedni poziom nawilżenia, co sprawi, że zmarszczki staną się mniej widoczne.

Nie zapominajmy też o właściwym nawilżeniu skóry od wewnątrz – pijmy przynajmniej 2 litry wody dziennie!

Ochrona skóry przed promieniowaniem UV – inwestycja w młody wygląd

Podstawą młodego wyglądu skóry na długie lata jest jej ochrona przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Promienie UV uszkadzają skórę i przyczyniają się do niekorzystnych zmian w jej strukturze, dlatego warto codziennie chronić cerę kremem z filtrem SPF, niezależnie od pory roku i pogody. Pamiętajmy, że promieniowanie UVA dociera do powierzchni Ziemi przez cały rok, także w pochmurne dni! Latem i wiosną warto sięgnąć po kremy ochronne z wysokim filtrem SPF 50, na przykład matujący krem do twarzy Anew z filtrem SPF 50 UVA/UVB i odmładzającą formułą. To świetny sposób na zapobieganie fotostarzenia się skóry i jednoczesna regeneracja uszkodzonych przez promieniowanie UV komórek.

Materiał partnera