Strona główna Uroda Opalanie po zabiegu depilacji laserowej – czy jest dozwolone?

Opalanie po zabiegu depilacji laserowej – czy jest dozwolone?

3145
0
Opalanie po zabiegu depilacji laserowej
Niezależnie od tego, na jaki zabieg depilacji laserowej się decydujesz, musisz unikać słońca | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Czy jeśli planujesz trwałe usunięcie włosków, musisz pożegnać się na jakiś czas ze słońcem? Dowiedz się, jak jest naprawdę i jak zadbać o skórę w tym okresie.

Słońce a depilacja laserowa – opalanie po zabiegu

Niezależnie od tego, na jaki zabieg depilacji laserowej się decydujesz, musisz unikać słońca. Dlaczego? Aby to zrozumieć, musisz wiedzieć, jak tak naprawdę działa depilacja laserowa. W trakcie niej wiązka lasera niszczy barwnik włosa i jego cebulkę i w rezultacie powoduje trwałe uszkodzenie włosa i jego wypadnięcie. To nie jest inwazyjny zabieg, ale skóra może być po nim podrażniona. Właśnie dlatego przez minimum dwa tygodnie po zabiegu należy unikać opalania. Promieniowanie UV może nie tylko zaostrzyć podrażnienie skóry, ale spowodować powstanie przebarwień, które trudno będzie potem usunąć. Aby dowiedzieć się więcej o słońcu i depilacji laserowej, a także o najlepszych rodzajach laserów do depilacji odwiedź stronę https://epilira.com/.

Czy opalanie przed zabiegiem też nie jest wskazane?

Absolutnie nie należy się opalać w tym okresie – zarówno na słońcu, jak i na solarium. Wszystko dlatego, że laser nie działa wybiórczo i nie ma zaprogramowane, że ma niszczyć melaninę tylko w mieszkach włosowych. Działa tak naprawdę na każdą melaninę, także tę w skórze, która w dużej ilości jest wytwarzana właśnie pod wpływem słońca. W dużym uproszczeniu: gdy się opalisz, Twoja skóra będzie pochłaniała wiązki światła „przeznaczone” dla mieszków włosowych. Twój zabieg może więc po prostu nie przynieść oczekiwanych efektów i trzeba go będzie powtórzyć więcej razy, niż normalnie. Z tego samego powodu depilacja laserowa przynosi dużo lepsze rezultaty u osób z jasną karnacją, niż u osób z ciemniejszym odcieniem skóry. Co zrobić, jeśli masz opaloną skórę? Z zabiegiem depilacji laserowej odczekaj około czterech tygodni od ostatniego wystawienia jej na słońce.

Opalenizna z tubki – czy też jest ryzykowna?

Tak, nawet jeśli nie wystawiasz się na słońce, a Twoja opalenizna jest efektem stosowania samoopalacza czy opalania natryskowego, także możesz mieć problem z uzyskaniem pożądanego efektu po depilacji laserowej. Właśnie dlatego, jeśli stosowałaś tę formę opalania, odczekaj z zabiegiem do czasu, gdy opalenizna całkowicie nie zmyje się ze skóry.
Czy można stosować samoopalacz po zabiegu depilacji? Też nie jest to wskazane, bo nałożony na skórę po zabiegu, może doprowadzić do powstania silnych podrażnień.

Pielęgnacja skóry między zabiegami

Jak o nią najlepiej zadbać w tym okresie? Przede wszystkim, jeśli wystawiasz ją na słońce, stosuj obowiązkowo krem z filtrem z SPF 30. Gdy jesteś na urlopie, dokładaj go co dwie, trzy godziny, a na plaży chowaj okolicę, na której była wykonana depilacja laserowa pod ubraniem. Przy silnym słońcu, na przykład tropikalnym, sam filtr może okazać się niewystarczający.

Pamiętaj też o regularnym nawilżaniu skóry, najlepiej kosmetykami z dodatkiem lipidów. Jeśli Twoja skóra jest podrażniona po zabiegu, nakładaj na nią kosmetyki ze składnikami łagodzącymi, na przykład alantoiną czy pantenolem. W okresie między kolejnymi depilacjami unikaj peelingów oraz kosmetyków z silnymi składnikami aktywnymi, jak retinol czy kwasy owocowe. Okres po zabiegu nie jest też najlepszy na mocne masaże, basen czy saunę – one także mogą spowodować podrażnienia skóry.


Materiał partnera zewnętrznego