Kosmetyki na bazie naturalnych składników, pozyskiwane w bezpieczny dla zdrowia sposób cieszą się ciągle rosnącą popularnością. Ich wszechstronne zastosowanie pozwala, na używanie ich nie tylko w celach zdrowotnych, ale także pielęgnacyjnych i kosmetycznych.

Melaleuca alternifolia, czyli drzewko herbaciane

Drzewko herbaciane jest niskim drzewem, rosnącym w Nowej Zelandii i Australii, gdzie rośnie dziko, na terenach bagnistych. Mieszkańcy tych kontynentów od dawien dawna korzystali z jego specjalnych właściwości, używając go do leczenia ran. Co ciekawe, sama nazwa, nie ma nic wspólnego z herbatą,  a wiąże się jedynie ze sporządzaniem leczniczej herbaty z liści tego drzewa, który spełniał rolę zamiennika prawdziwej herbaty.  Z gałęzi szczytowych Melaleuca alternifolia otrzymywany jest olej. Olejek z drzewa herbacianego, bo o nim tu mowa, ma jasnożółty kolor i rzadką konsystencję oraz intensywny zapach.

Szczególne właściwości olejku z drzewa herbacianego oraz jego zastosowanie

Olejek drzewa herbacianego zawiera  liczne związki o działaniu bakteriobójczym oraz dezynfekującym, a ponadto wykazuje właściwości antyzapalne, przeciwseptyczne oraz przeciwwirusowe. Jest dostępny w każdej aptece, a cechuje go duża wydajność, ponieważ jest jedynym z nielicznych olejków, który można stosować bez rozcieńczania z wodą.  Ma on również niezwykle wszechstronne zastosowanie.

Polecany jest przy problemach skórnych, takich jak trądzik czy grzybica stóp. To właśnie w dermatologii cieszy się ogromną popularnością, gdyż stosowany regularnie w formie nierozcieńczonej zapobiega nawrotom grzybicy oraz likwiduje nieprzyjemny zapach. Jest także często wykorzystywany w preparatach do cery trądzikowej, ponieważ bardzo dobrze przenika przez skórę, a przede wszystkim działa bakteriobójczo. Można samemu dodać go do ulubionych żeli czy toników do twarzy, lub stworzyć własną maseczkę oczyszczającą właśnie na jego bazie. Olejek pomaga także w leczeniu łupieżu oraz łagodzi swędzenie głowy. Wystarczy podczas mycia dodać go do szamponu i powstałą mieszankę pozostawić na skórze głowy przez ok 2 minuty.

Olejek powinien być stosowany szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wzrasta liczba zachorowań i niezwykle łatwo jest w szybki sposób nabawić się przeziębienia. Wspomaga on leczenie właśnie tego typu infekcji, ponieważ niszczy wiele bakterii. Poleca się także, ze względu na aromat, jaki wydziela, jego stosowanie przy inhalacjach dróg oddechowych oraz zapaleniu gardła czy męczącym kaszlu.

Olejek z drzewa herbacianego pomaga także przy ukąszeniach owadów, przyspieszając ich gojenie. Jego zapach pozwala także ich skuteczne odstraszanie.


Materiał partnera zewnętrznego