Noszenie maseczki w miejscach publicznych stało się naszą codziennością i nie zapowiada się na to, że w najbliższym czasie się to zmieni. Jest to bardzo skuteczny sposób na walkę z wirusem, dlatego warto stosować się do zaleceń rządu, tak aby chronić siebie i najbliższych. Noszenie maseczki jest koniecznością, jednak obecnie wiele osób skarży się na problemy skórne, wywołane tym obowiązkiem. Jak ich uniknąć i zadbać o cerę w tych trudnych warunkach?

Jaką maseczkę wybrać?

Na obecnym rynku mamy bardzo duży wybór maseczek, jednak różnią się one materiałem, z którego są wykonane, a także jego grubością. Jeżeli decydujemy się na maseczkę wielorazowego użytku, najlepiej wybrać tę bawełnianą. Bawełna to naturalny, oddychający materiał, który zapewni skórze maksymalny komfort, a do tego dzięki swojej delikatności nie narazi naszej twarzy na obrażenia mechaniczne, wywołane tarciem. Ważne jest również, aby związać taką maseczkę odpowiednio ciasno i nie dotykać w tym czasie twarzy dłońmi, na których znajdować się mogą bakterie i wirusy. Należy także pamiętać o jej regularnym praniu, najlepiej zmieniać ją po kilku godzinach użytkowania. Oprócz bawełnianych, dobrze sprawdzają się również jednorazowe maseczki, które także pozwalają skórze oddychać i są bezpieczne w użytkowaniu. Tutaj również należy wziąć pod uwagę, że należy je regularnie wymieniać, ponieważ nagromadzone podczas użytkowania bakterie są głównym czynnikiem wywołującym trądzik.

Pandemiczna pielęgnacja skóry twarzy

W tym wyjątkowym czasie znowu najważniejsza jest odpowiednia higiena, dlatego warto zadbać o właściwe oczyszczanie twarzy. Dobrze się tu sprawdzą kosmetyki o naturalnym składzie, które delikatnie, ale skutecznie pozbędą się nagromadzonych w czasie dnia bakterii. Taką rutynę najlepiej powtarzać dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Zdecydowanie poprawi to wygląd cery. Dobre jest stopniowe budowanie takich nawyków, aby zostały z nami na dłużej, nie tylko w czasie pandemii. Kolejnym etapem pielęgnacji jest odpowiednie nawilżenie. Po osuszeniu umytej twarzy dobrze jest spryskać ją hydrolatem, który wyrówna pH skóry i sprawi, że reszta kosmetyków lepiej się wchłonie. Dopiero teraz nasza twarz jest gotowa do użycia kremu, którego niewielką ilość należy delikatnie wklepać opuszkami palców. W tym czasie najlepiej się sprawdzą kremy o działaniu nawilżającym. Dość istotną kwestią w czasie noszenia maseczki jest również makijaż, jeśli nie możemy sobie pozwolić na całkowitą rezygnację z ciężkiego podkładu, który zatyka pory skóry, uniemożliwiając jej oddychanie, dobrą opcją może się okazać krem bb, który jest lżejszy, a dodatkowo często zawiera filtry UV, witaminy i minerały, które również mają zbawienny wpływ na cerę.

Wiele osób obwinia maseczki za problemy skórne, jednak przy ich odpowiednim użytkowaniu i właściwej pielęgnacji skóry twarzy, ich noszenie nie powinno sprawiać żadnych problemów. Należy pamiętać, że stosujemy je dla bezpieczeństwa naszego, ale także osób w naszym otoczeniu. W tym ciężkim czasie warto więc zachować się odpowiedzialnie.

ZSA