Perfumy towarzyszyły ludziom od zawsze. Piękne zapachy miały za zadanie czarować płeć przeciwną, wzbudzać zainteresowanie i podsycać pożądanie. Sklepowe półki uginają się od flakonów, buteleczek i słoiczków, ale wielu osobom, perfumy dostępne w każdej drogerii mogą wydawać się nudne i banalne. Dla konsumentów poszukujących niekonwencjonalnych nut zapachowych, rynek perfumiarski dedykuje perfumy niszowe. 

Perfumy niszowe – co to jest?

Perfumy niszowe powstają z myślą o prawdziwych entuzjastach zapachów. Powstają one na bazie precyzyjnie dobranych składników: roślinnych, chemicznych, a nawet zwierzęcych. Składowe takich produktów pozyskiwane są nierzadko z trudem, a dodatkowo proces komponowania zapachu jest o wiele dłuższy i bardziej skomplikowany niż w wypadku zapachów komercyjnych. Wszystko po to, aby uzyskać zapach wyjątkowy, jednocześnie odważny i subtelny, tajemniczy i wyrazisty. Niszowe perfumy mają wywoływać  całkiem nowe doznania. 

Takie perfumy, nierzadko, powstają w małych manufakturach. W przeciwieństwie do dużych koncernów, tu nad kompozycją pracuje niewielka grupa wyspecjalizowanych chemików – rzemieślników. 

Ile kosztuje wyjątkowość?

Takie perfumy, w większości wypadków nie są tanie – wprost przeciwnie – niszowe zapachy mogą kosztować znacznie więcej niż te komercyjne. Jeżeli dodatkowo, produkt ten sygnowany jest znaną marką, jego cena może być naprawdę wysoka. Fakt ten również wpływa na niszowość produktu, w końcu jest on dedykowany ludziom ceniącym wyjątkowość i nietuzinkowość. To jednak nie oznacza, że są to produkty dla bogaczy. Producenci oferują kompozycje za 200 zł, ale także za 500 zł i więcej. Koneserzy nietuzinkowości nierzadko są skłonni zapłacić więcej, aby wyróżnić się z tłumu, ale oryginalność nie zawsze musi kosztować.

Marki, na które warto zwrócić uwagę to Acca Kappa, Costume National, Ciro, Dusita czy Hugh Parsons. Producenci tych zapachów nie skupiają się na reklamie, ale przede wszystkim liczy się sam produkt – unikalna kompozycja dla podkreślenia wyjątkowości osób, które ich używają. Ważne jest również opakowanie – w wypadku niekomercyjnych zapachów, flakoniki czy buteleczki są odpowiednio zdobione, co również ma podkreślać ich unikatowość. 

Zapachy artisanowe – co to oznacza?

Nowością na rynku niszowych zapachów są perfumy artisanowe, czyli wytwarzane ręcznie głównie na bazie składników naturalnych. Perfumy te cieszą się dużym zainteresowaniem, wyróżniając się już nawet na tle perfum niekomercyjnych. Najbardziej znanymi markami są tu Areej le Dore czy Bortnikoff. Te perfumy powstają w ilości kilkuset flakonów – kompozycje przygotowywane są jednorazowo, a te, które są wznawiane delikatnie różnią się od poprzednich. Wynika to z faktu wykorzystywania drogocennych składników i produkcji rzemieślniczej. 

Wyjątkowy zapach dla wyjątkowych ludzi

Każdego roku, powstaje cała gama nowych zapachów. Jedne, komponowane są z myślą o ogóle społeczeństwa, która wybierając zapach, kieruje się modą. Te drugie, czyli zapachy niszowe są dla kobiet i mężczyzn, dla których trendy nie mają znaczenia – wręcz przeciwnie – liczy się wyjątkowość i oryginalność. 

MSI