Choć jeszcze kilkanaście lat temu operacje plastyczne były domeną celebrytów i ludzi najbogatszych, dziś postępy w medycynie estetycznej (w której ramy się wpisują) pozwalają sięgnąć po nie każdemu przeciętnemu człowiekowi. Coraz więcej ludzi decyduje się na nie nie tylko z powodów zdrowotnych, ale i właśnie typowo estetycznych, chcąc zadbać o swój wygląd, wyleczyć swoje kompleksy i poprawić postrzeganie własnej osoby przez innych ludzi. Co jednak powinniśmy wiedzieć, zanim i my zdecydujemy się na operację plastyczną?

Dopasujmy oczekiwania do możliwości

Podchodząc do tematu operacji plastycznych musimy mieć świadomość tego, że powinniśmy mieć realne oczekiwania względem całego procesu. Ciało w różny sposób reaguje na wszelkiego rodzaju modyfikacje, a korygowana przez nas część ciała niekoniecznie będzie miała idealny kształt, oddający zazwyczaj przedstawiany przez nas chirurgowi wzorzec (zazwyczaj pochodzący z ciała aktora czy piosenkarza). Pamiętajmy, że zadaniem chirurga jest przeobrażenie części ciała w taki sposób, by ta zbliżyła się do naszych oczekiwań, ale i jednocześnie pasowała do reszty naszego ciała.

Nie zapominajmy, że decydując się na operację plastyczną będziemy potrzebowali wolnego czasu również po niej – w zależności od części ciała, rekonwalescencja może trwać od kilku do nawet 20 dni, w trakcie których nasz organizm będzie się regenerował, a my będziemy musieli o niego w szczególności dbać. Miejmy też na uwadze fakt, że nie każdy może się poddać operacji plastycznej – zanim się na nią napalimy, skonsultujmy to więc z lekarzem. Jeżeli nie będzie żadnych przeciwwskazań, pamiętajmy też, że nie każdy zabieg udaje się zamknąć w obrębie jednego dnia, a w przypadku części z nich konieczna będzie „operacja rewizyjna”, wykonywana zwykle po niekorzystnym procesie gojenia się ran.

Nie wierzmy we wszystko, co mówią ludzie!

Wielu ludzi uważa, że za sprawą operacji plastycznej wygląd osoby, która się nim poddaje staje się sztuczny. To bzdura! Istnieje wiele mitów, w które po prostu nie należy wierzyć – jeden z nich tyczy się blizn pooperacyjnych. Prawdą jest, że operacja plastyczna jest zabiegiem upiększającym – każda wiąże się jednak z pozostawieniem jakiejś blizny. Czasem jest ona ledwo widoczna i większość chirurgów stara się, aby taka była. Miejmy jednak świadomość, że jakiś ślad po całym zabiegu pozostanie.

Pozbądźmy się też nierealnych oczekiwań wynikających właśnie z tego, co mówią ludzie. Liposukcja nie sprawia, że pozbędziemy się otyłości (ba, nie jest polecana u osób otyłych), a umiejętne powiększenie piersi nie doprowadzi do problemów z kręgosłupem.

Operacje plastyczne już dawno przestały być czymś, co dziwi – zwłaszcza, że te sprawnie przeprowadzane nie są nawet zauważalne (przynajmniej z perspektywy osoby, z którą nie widujemy się na co dzień). Pamiętajmy jednak, że wciąż są one czymś korekcyjnym i jako takie powinny być traktowane. Dopasujmy oczekiwania, przestrzegajmy zasad i bądźmy gotowi na konieczność poczekania na efekty – wtedy wyciśniemy z zabiegu tyle, ile się da.

PRY