Czy wiesz, co odpowiada za wystąpienie łupieżu? Co zrobić, aby się go pozbyć?

Dlaczego masz łupież? Najczęstsze przyczyny występowania łupieżu

Na wstępie trzeba podkreślić, że choć łupież to choroba, to mimo to nie jest zaraźliwy. Jednak śmiało można go uznać za dolegliwość kłopotliwą, a z uwagi na uciążliwość objawów, walkę z łupieżem warto rozpocząć już przy zauważeniu pierwszych symptomów. Za występowanie łupieżu odpowiadają grzyby Malassezia (Pityrosporum ovale), których nadmiar zaburza równowagę skóry. Często ich namnażanie jest wynikiem obniżonej odporności, niedoboru cynku w organizmie czy też łojotoku. To jednak nie wszystko – pojawienie się łupieżu może być związane z nieprawidłową higieną, przesuszoną skórą, alergią na niektóre składniki wybranych kosmetyków, zaburzeniami hormonalnymi, a także chorobami takimi jak egzema, AZS czy łuszczyca.

Za rzadkie mycie włosów i skóry głowy nieraz powoduje nadmierne gromadzenie się łoju, ale też martwych komórek naskórka oraz innych zanieczyszczeń. Jeżeli nie są one usuwane w regularnych odstępach czasu, może dojść do łuszczenia się skóry. Oczywiście nie można popadać ze skrajności w skrajność, gdyż zbyt częste lub zbyt intensywne mycie głowy również zwiększa ryzyko wystąpienia łupieżu – szczególnie przy stosowaniu nieodpowiednich kosmetyków. Koniecznie zwróć uwagę, czy Twój szampon ma w składzie silne konserwanty i substancje pieniące. To właśnie one prowadzą do przesuszenia skóry bądź nadmiernego wydzielania łoju – a stąd już prosta droga do łupieżu.

Wspomnieliśmy również o chorobach skóry, które sprzyjają pojawieniu się łupieżu. Niekiedy łuszczenie się naskórka nawet na całym ciele samo w sobie jest objawem jednej z chorób, np. łojotokowego zapalenia skóry, egzemy, łuszczycy czy atopowego zapalenia skory. W takich sytuacjach oczywiście konieczna jest kontrola dermatologa. Wśród wszystkich wymienionych czynników nie można zapominać, że z pojawieniem się łupieżu związek może mieć nieodpowiednia dieta, np. uboga w cynk i selen. Co więcej, nierzadko objawia się to w postaci pogorszonej kondycji włosów, skóry i paznokci.

Jakie są rodzaje łupieżu?

Parafrazując znane powiedzenie, można byłoby stwierdzić, że łupież łupieżowi nierówny. Warto zatem wiedzieć, że wyróżnia się kilka rodzajów łupieżu, z czego najbardziej znane są dwa typy. Najpopularniejszy spośród wszystkich jest łupież suchy, zwykle występuje u osób ze skórą ze skłonnością do łojotoku. Charakterystyczne objawy łupieżu suchego to swędzenie, nadmierne złuszczanie się małych, białych i suchych płatków naskórka. Oczywiście łupież suchy występuje też na normalnej skórze, zwykle wtedy powodem jego pojawienia są podrażnienia wywołane stosowaniem kosmetyków.

Drugim z rodzajów łupieżu jest łupież tłusty, choć w zasadzie to ciężka odmiana łupieżu suchego. Charakterystyczne dla niego jest to, że fragmenty złuszczającego się naskórka mają kolor żółtawy, a do tego są tłuste. Taki stan wymaga pilnej interwencji lekarskiej, gdyż jednym z powikłań łupieżu suchego jest łojotokowe zapalenie skóry.

Jak zapobiegać łupieżowi? Jak sobie z nim radzić?

Biorąc pod uwagę wymienione wcześniej czynniki ryzyka wystąpienia łupieżu, wśród metod zapobiegających jego pojawieniu się należy wymienić m.in. zdrową dietę, odpowiednią pielęgnację czy monitorowanie stanu zdrowia. Nie zapominaj przy tym o codziennej aktywności fizycznej oraz ograniczaniu wpływu stresu na Twoje życie. W miarę możliwości korzystaj z kosmetyków, które zostały opracowane na bazie naturalnych składników. Dotyczy to zarówno szamponów, jak i odżywek i masek oraz innych kuracji. Tego rodzaju produkty znajdziesz oczywiście w ofercie Avon, gdzie cały asortyment został przygotowany z myślą o każdej z nas.

Jeżeli jednak zauważysz, że dokucza Ci łupież, swoją walkę najlepiej rozpocznij od dobrego szamponu przeciwłupieżowego – je także znajdziesz w ofercie Avon. W większości przypadków wystarczy takie postępowanie, jeśli jednak nie uda Ci się w ten sposób zwalczyć tego problemu, najlepiej skonsultuj się ze specjalistą.

Materiał partnera