Codziennie sięgamy po różne artykuły pielęgnacyjne: krem do rąk, serum do twarzy, balsam do ciała… Rynek kosmetyczny obfituje w rozmaite produkty: konwencjonalne, zagraniczne oraz polskie kosmetyki naturalne. Należy mieć świadomość, że prawdziwie naturalne składniki są lepiej przyswajalne, bliższe skórze, zdrowsze i bezpieczniejsze. Kosmetyki naturalne nie maskują problemów, ale przygotowują skórę do radzenia sobie z nimi. Sprawdź, jakie produkty wybierać, aby móc czerpać z bogactwa natury!

Kosmetyki naturalne a kosmetyki z naturalnymi składnikami

Kosmetyki naturalne zawierają w większości składniki pochodzenia roślinnego, pozyskiwane w sposób bezpieczny dla środowiska. Producenci zwracają uwagę, aby opakowania umożliwiały maksymalne zużycie kosmetyku. Przykładem jest marka Resibo, produkująca wegańskie, polskie kosmetyki naturalne.

Niektórzy producenci oznaczają swoje kosmetyki jako naturalne, tymczasem podczas analizy składu często okazuje się, że roślinne ekstrakty stanowią zaledwie procent całego produktu, a reszta to syntetyczne konserwanty i szkodliwe dla skóry wypełniacze. Pamiętaj – to, że na etykiecie widzisz określenia typu „eko”, „bio” czy „naturalny” nie oznacza, że z takimi produktami masz faktycznie do czynienia. Te przymiotniki są w niektórych przypadkach jedynie chwytem marketingowym.

Chcesz kupić polskie kosmetyki naturalne? Czytaj składy!

W zakupie polskich kosmetyków naturalnych pomoże Ci analiza INCI, czyli międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetycznych. Określa on nazwy składników kosmetycznych, takie same w całej Unii Europejskiej. Prawdziwy polski kosmetyk naturalny powinien mieć oznaczenie, że został wyprodukowany w naszym kraju oraz posiadać wysoką ilość surowców pochodzenia naturalnego w składzie.

Zawsze analizuj skład produktu – nie wystarczy spojrzenie na przód etykiety. W prawie nie istnieje uregulowana definicja „kosmetyku naturalnego” – przez co określeniem tym posługują się także firmy, w produktach których składniki naturalne występują jedynie w śladowych ilościach.

W INCI składniki umieszczane są w kolejności malejącej. Substancja, której jest najwięcej w produkcie, wymieniona zostaje na początku składu. Wyjątkiem są te, których jest mniej niż 1% – wymieniane są na ostatnich pozycjach składu w dowolnej kolejności.

Kosmetyk kosmetykowi nierówny

Na naszym rodzimym rynku odnajdziesz wiele firm produkujących polskie kosmetyki naturalne. Dokonując zakupu artykułów pielęgnacyjnych, zwracaj uwagę na ilość i jakość użytych składników, bezpieczny dla środowiska sposób pozyskiwania surowców i rozwiązania produkcyjne oparte na poszanowaniu praw zwierząt. Zwracaj uwagę, czy wybrany przez Ciebie produkt posiada certyfikaty uznanych organizacji, np. PETA Cruelty Free&Vegan czy certyfikat VEGAN. Wybieraj świadomie i czerp z darów natury.


Materiał partnera zewnętrznego