Z przypadłością, jaką jest trądzik, zmaga się wiele osób. Współcześnie to nie tylko dolegliwość wczesnego wieku młodzieńczego ale nierzadko również lat dojrzałych. Liczba i stan zaskórników nie zawsze wymaga leczenia farmakologicznego, które zaordynuje lekarz. Czasami wystarczy odpowiednia dieta i domowa pielęgnacja ziołowymi naparami i maseczkami z produktów dostępnych w każdym domu.

Podstawa to oczyszczanie

W warunkach domowych można z powodzeniem użyć mieszanek ziołowych. Napary z ziół mogą równie dobrze służyć do parówek, które poprzedzają oczyszczanie, jak też bezpośrednio do przemywania twarzy. Jako, że większość problemów skórnych jest efektem zanieczyszczenia żywności, warto za pomocą ziół przeprowadzić oczyszczanie organizmu. Na przykład znany od wieków napar z fiołka trójbarwnego (bratka), można zarówno pić w celu poprawy przemiany materii jak też zastosować bezpośrednio do przemywania skóry. Oczyszczająco na organizm działa też mieszanka z takich ziół jak: rumianek, skrzyp, pokrzywa i cykoria podróżnik. Żeby usprawnić przemianę materii i szybkość wydalania toksycznych substancji z organizmu, warto sporządzić napar z bratka, skrzypu i mniszka lekarskiego. Mieszanka ta działa lekko moczopędnie i przyśpiesza wydalanie toksycznych produktów przemiany materii. Do przemywania twarzy zawsze można użyć popularnego rumianku, który działa łagodząco. Starym ludowym sposobem jest przemywanie cery trądzikowej serwatką. Dziś można spróbować tego sposobu ale w przypadku dostępu do ekologicznego mleka.

Maseczki do skóry tłustej

Tworząc maseczkę do cery tłustej, można użyć tych samych ziół ale w wersji sproszkowanej. Należy tylko dodać odpowiednią ilość ciepłej, przegotowanej wody i nałożyć na twarz. Na tym umieścić płatki ligniny, gazę i ceratkę z wycięciem na oczy i usta. Po 20-30 minutach maseczkę należy zmyć ciepłą wodą lub naparem z rumianku. Jeżeli w domu jest glinka kosmetyczna, również można jej użyć jako nośnika dla sproszkowanych ziół.

Za pomocą glinki można też zrobić maseczkę z oregano, które działa ściągająco i odkażająco na skórę. Wystarczy wymieszać 2 czubate łyżki glinki z naparem z oregano(łyżka ziół na szklankę wrzątku). Wszystko zaparzyć pod przykryciem przez kwadrans a potem odcedzić. Mieszankę nałożyć na twarz i dekolt, poczekać 20  minut a potem ją zmyć.

Żeby złagodzić stany zapalne a jednocześnie odżywić skórę, można zdecydować się na maseczkę z płatków owsianych. Trzeba wziąć pięć łyżek płatków owsianych, łyżkę miodu, łyżkę mleka i pięć łyżek ciepłej wody. Wszystko wymieszać i nałożyć na skórę na skórę n 10 minut. Do zmycia można użyć soku ze świeżego ogórka.

Dieta dla skóry trądzikowej

Nie od dziś wiadomo, że to co się je, w sposób bezpośredni wpływa na stan cery, zwłaszcza cery trądzikowej, gdzie niektóre pokarmy powodują zaognienie stanów zapalnych i powstawanie nowych. Oprócz picia ziół, które korzystnie wpływają na przemianę materii, warto powstrzymać się od spożywania niektórych pokarmów. Tak więc na występowanie trądzika mają wpływ takie produkty jak: alkohol, czekolada, tłuste i słodkie potrawy, czy też ostre przyprawy. Jeżeli nawet nie potrafimy sobie ich odmówić, to warto je poważnie ograniczyć. Pijmy także możliwie dużo wody.

Cera trądzikowa to dosyć powszechny problem. Jego nasilenie występuje w różnych stopniach u poszczególnych osób. Niektórzy powinni nawet regularnie odwiedzać lekarza dermatologa. Jeżeli jednak problem nie jest  drastycznie nasilony, wystarczy użyć domowych sposobów dotyczących pielęgnacji i zdecydować się na odpowiednią dietę oraz od czasu do czasu zabieg kosmetyczny, który pozwoli na usunięcie martwego naskórka i oczyszczenie ujścia porów. Takimi zabiegami mogą być na przykład peeling kawitacyjny, peelingi chemiczne i mechaniczne, oksybrazja.


TST