Strona główna Uroda Kiedy i gdzie pojawiają się pierwsze zmarszczki?

Kiedy i gdzie pojawiają się pierwsze zmarszczki?

84
0
pierwsze zmarszczki
Zmarszczki szybciej pojawią się u osób, które mają cerę normalną albo suchą, później u tych z cerą mieszaną i tłustą | fot.: materiały prasowe

Czy wiesz, że już po 20 roku życia produkcja naturalnego kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za jędrność skóry, znacznie spada? Właśnie w tym czasie rozpoczyna się naturalny proces starzenia się organizmu. Oczywiście, nie jest on od razu widoczny, natomiast jest to z pewnością odpowiedni czas, aby móc skutecznie hamować jego oznaki. Zgodnie z obowiązującym kultem piękna, nasza skóra ma być przecież pozbawiona jakichkolwiek niedoskonałości, idealnie gładka i jędrna.

Co wpływa na powstawanie zmarszczek?

Okazuje się, że do powstawania zmarszczek przyczynia się nie tylko naturalny proces naszych organizmów. Ogromny wpływ na pojawianie się tego rodzaju niedoskonałości skóry ma również nasz styl życia i warunki, w jakich funkcjonujemy. Zanieczyszczone powietrze, zła dieta, nieodpowiednia pielęgnacja skóry, palenie papierosów, stosowanie złej jakości kosmetyków albo preparatów kosmetycznych, które są nieodpowiednio dobrane, patrząc na typ cery, to tylko niektóre z czynników, które mogą przyspieszać proces pojawiania się szpetnych bruzd. Co więcej, w pierwszym etapie występują zmarszczki mimiczne, czyli te, które pojawiają się od częstego śmiania, grymasów na twarzy, mrużenia oczu czy marszczenia czoła. Na szczęście wszystkie można zniwelować, a już na pewno postarać się, aby pojawiły się ze znacznym opóźnieniem. 

Które zmarszczki pojawiają się najszybciej?

Na pojawienie się pierwszych zmarszczek najbardziej narażona jest oczywiście skóra twarzy. Przede wszystkim należy zadbać o okolice oczu, ponieważ w tej strefie skóra jest najcieńsza i najbardziej delikatna. Uwagę warto zwrócić też na okolicę ust oraz czoło. 

Zmarszczki szybciej pojawią się u osób, które mają cerę normalną albo suchą, później u tych z cerą mieszaną i tłustą. 

Co ważne, podczas codziennej pielęgnacji skóry nie należy zapominać o odżywianiu dłoni, szyi oraz dekoltu. Bardzo często skupiamy uwagę na samej twarzy, a bruzdy starcze i wiotczenie skóry szybko występuje także właśnie na tych częściach ciała. 

Jak dbać o skórę i hamować występowanie pierwszych zmarszczek?

Szczególną pielęgnację przeciwzmarszczkową powinno się rozpocząć już około 20 roku życia, kiedy zostaje nieco spowolniony proces produkcji kolagenu, elastyny, ale kwasu hialuronowego, który ma właściwości nawilżające. To doskonały czas na wybranie odpowiednich preparatów kosmetycznych, które będą wpływać na ujędrnienie skóry. Zaleca się, aby nabywać odpowiednio dopasowane kremy pod oczy, ale również serum do skóry całej twarzy. 

W składzie odżywczych preparatów powinny znaleźć się naturalne wyciągi roślinne, w tym oleje, takie jak rokitnikowy, z czarnuszki, z pestek malin czy kiełków pszenicy. Dla cery dojrzałej dedykowane są środki kosmetyczne z kwasem hialuronowym, kolagenem i koenzymem Q10. 

Co ważne, codzienna pielęgnacja skóry w ramach działania przeciw zmarszczkom, to nie tylko wklepywanie witaminowych kremów. Konieczne jest również codzienne, dokładne oczyszczanie skóry twarzy, można zainwestować również w nieinwazyjne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, jak kwasy, mikrodermabrazja, peelingi czy mezoterapia.

Materiał partnera