Piękna letnia pogoda sprawia, że bardzo chętnie wypoczywamy na plażach, łąkach i w przydomowych ogrodach. Skóra całego ciała wystawiana jest przez długi czas na działanie promieni słonecznych, więc warto chronić ją prze nadmierną ekspozycją na słońce, a po opalaniu zadbać o prawidłową pielęgnację i nawilżanie. Jak zadbać o skórę po opalaniu?

Zanim zaczniemy dbać o skórę po wypoczynku w pełnym słońcu, trzeba ją jak najlepiej ochronić przed promieniowaniem UVA i UVB. Kremy i balsamy nawilżające wyposażone w filtry przeciwsłoneczne dobiera się odpowiednio do fototypu skóry, który ocenia się według tego, jak promieniowanie UV wpływa na skórę po pierwszych 30 minutach ekspozycji na słońce.

Wyróżnia się 4 fototypy skóry i dla każdego z nich dedykowane są kosmetyki o innej wartości filtra SPF. Pierwszy z fototypów to skóra ulegająca bardzo łatwo poparzeniom słonecznym, która nigdy nie nabiera brązowego koloru. Ta wymaga preparatów kosmetycznych z filtrem ochronnym SPF 35-50. Fototyp drugi to skóra, która trudno się opala, ale także ulega oparzeniom słonecznym i tu używa się kosmetyków SPF 20-30. Trzeci fototyp to skóra, która bardzo łatwo się opala i rzadko ulega poparzeniom słonecznym, wymagająca kremów z filtrem SPF 12-20. Najrzadziej w naszej populacji występuje czwarty fototyp skóry, który łatwo się opala i nigdy nie ulega poparzeniom, a więc w tym przypadku wystarczy stosować preparaty z filtrem SPF 8-12. Jeśli zabezpieczyliśmy skórę w odpowiedni sposób, to po opalaniu nie będzie problemów z jej pielęgnacją.

Pielęgnacja skóry po opalaniu

Skóra doskonale zabezpieczona przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych po długiej ekspozycji na słońce i tak jest przegrzana i odwodniona. Często odczuwamy nieprzyjemne swędzenie, ściąganie, a nawet pieczenie. No cóż, przesuszona skóra nie tylko nie wygląda ładnie, ale także nie zapewnia nam zwykłego komfortu.

Po powrocie do domu należy przede wszystkim umyć ją za pomocą letniej wody. Dzięki temu z jej powierzchni zmyjemy resztki kosmetyków, zanieczyszczeń, piasku czy soli morskiej. Do mycia warto używać delikatnych środków myjących, najlepiej tych zawierających substancje nawilżające. Następnie skórę należy osuszyć, ale w delikatny sposób, by jej nie podrażnić. Niezbędne jest zastosowanie dobrych kosmetyków nawilżających, najlepiej sprawdzonych, chociażby tych od Avon. Balsamy kojące i nawilżające powinny zawierać takie składniki jak aloes, panthenol, olejek arganowy czy kolagen.

Balsamy nawilżające to jednak nie wszystko. Nie należy zapominać o tak zwanym nawilżaniu skóry od wewnątrz. Konieczne jest nawodnienie głębokich warstw skóry, które wymaga dostarczania do organizmu odpowiedniej ilości płynów. Jeśli normalnie wypijamy około 2 litrów wody, to latem, gdy przebywamy dużo na słońcu, ilość wypijanej wody powinna być większa nawet o 50%.

Co zrobić, by opalenizna utrzymała się długo?

Kluczowe znaczenie dla zachowania pięknej opalenizny ma nie tylko czas po opalaniu, ale także ten przed ekspozycją na słońce. Skóra powinna być odpowiednio przygotowana na działanie promieni słonecznych. Dwa, trzy tygodnie przed opalaniem warto nieco zadbać o dietę, w której powinno znaleźć się jak najwięcej beta-karotenu. Doskonałym źródłem tego składnika są warzywa takie jak marchewka, pomidory, brokuły, szpinak i papryka oraz owoce – melon i morele.

Pod wpływem beta-karotenu komórki zaczynają wytwarzać ciemny barwnik, który jest podstawą brązowawego koloru skóry. Dieta bogata w takie warzywa i owoce naturalnie wzmocni i utrwali opaleniznę.

Materiał partnera