Latem zdecydowana większość z nas marzy o tym, aby nasza skóra zyskała lekko brązowy koloryt. Czujemy się wówczas zdecydowanie pewniej i atrakcyjniej. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę z konieczności przestrzegania zasad bezpiecznego opalania. Zanim więc zdecydujemy się na nie, dobrze byłoby owe zasady poznać. Na szczęście, nie są one jakoś szczególnie skomplikowane.

Krem z filtrem to podstawa, ale balsam po opalaniu też się przyda

Każdy, komu zależy na bezpiecznym opalaniu, musi pamiętać o odpowiednim przygotowaniu skóry. Przed opalaniem dobrze byłoby wykonać delikatny peeling skóry, jak również zastosować krem z filtrem. Najlepiej używać kosmetyków w formie półpłynnej, które przyjemnie i sprawnie rozprowadza się po ciele. Aplikację należy ponowić, jeżeli opalamy się nad wodą i mieliśmy kontakt z wodą. Ważne jest to, aby używać filtrów dających wysoką ochronę. Jest to szczególnie istotne dla osób posiadających z natury bardzo jasną karnację. Są one najbardziej narażone na szkodliwy wpływ promieniowania ultrafioletowego. Warto byłoby też pomyśleć o użyciu balsamu po opalaniu. Dzięki temu nawilżymy skórę, która mogła ulec wysuszeniu na skutek działania promieni słonecznych. Poza tym, balsam złagodzi ewentualne podrażnienia oraz zaczerwienienie skóry. Warto poszukiwać w nim takich składników jak na przykład ekstrakt z aloesu czy olej ze słodkich migdałów. 

Rób przerwy i zabezpiecz odpowiednio wrażliwe części ciała

Jeżeli zamierzamy bezpiecznie się opalać, musimy pamiętać o zabezpieczeniu wrażliwych części ciała przed słońcem. Mowa tu oczywiście o twarzy oraz o oczach. Postarajmy się więc o kapelusz z dużym rondem oraz o okulary przeciwsłoneczne. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku użycia kremu z filtrem przeciwsłonecznym do twarzy. Ważne jest także i to, aby nie opalać jednej strony ciała dłużej niż 20 minut. Po upływie tego czasu, koniecznie zróbmy przerwę. Róbmy to także wtedy, gdy czujemy że jest nam bardzo gorąco. W upalne, letnie dni nietrudno przecież o udar słoneczny. Niesamowicie ważne jest uzupełnianie płynów. Mowa tu przede wszystkim o wodzie mineralnej bądź źródlanej. Powinniśmy wypijać minimum dwa litry płynów. Część z nich mogą oczywiście stanowić napary ziołowe. W miarę możliwości unikajmy opalania się w godzinach od 11 do 15. Wówczas mamy do czynienia z największą ilością szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. Opalanie się w tych godzinach może być bardzo niebezpieczne. Wiąże się nie tylko ze zwiększonym ryzykiem poparzeń słonecznych, ale i raka skóry. Warto także pamiętać o tym, że osoby z jasną karnacją powinny skrócić czas opalania do minimum. Zdecydowanie dłużej mogą przebywać na słońcu osoby posiadające ciemną karnację.

Bezpieczne opalanie wcale nie musi być nudne ani mało skuteczne. Możemy zyskać ciemniejszy odcień skóry nie ryzykując przy tym swoim zdrowiem, pod warunkiem że będziemy przestrzegać zasad opisanych powyżej. Jeżeli mimo to, nie uda nam się osiągnąć satysfakcjonującego efektu, zawsze możemy sięgnąć po balsam brązujący. 

AUN