Radykalna zmiana wyglądu to dla wielu kobiet przełomowe wydarzenie w życiu, które pozwala poczuć się piękniej, a dzięki temu zyskać na pewności siebie. Ale małe metamorfozy większość pań wykonuje regularnie. Zmiana koloru włosów jest jedną z nich. Choć nieduża, potrafi diametralnie odmienić wygląd, dlatego warto dobrze ją przemyśleć i dokonać najtrafniejszego wyboru.

Jak odpowiednio dobrać kolor włosów? Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że w tym przypadku nawet kolor oczu ma znaczenie. My podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze nowego odcienia włosów, aby przez długi czas móc cieszyć się ich pięknem.

  1. Określ rodzaj karnacji

To punkt wyjściowy, od którego powinno się zaczynać przygotowania do zmiany koloru włosów. To zadanie nie powinno sprawić większych trudności, ponieważ wyróżnia się dwa podstawowe typy karnacji, które charakteryzują się właściwymi dla siebie cechami:

  • jasna karnacja – bardzo jasny, blady kolor skóry, często o zimnym zabarwieniu, najczęściej w połączeniu z niebieskimi oczami, na skórze mogą pojawiać się wyraźne zaczerwienienia;
  • ciemna karnacja – skóra ma ciemniejszy kolor o oliwkowym, złotym lub brzoskwiniowym odcieniu, najczęściej w połączeniu z brązowymi lub zielonymi oczami.

Bardzo ważne jest takie dopasowanie koloru włosów do karnacji, aby podkreślić atuty urody, ale jednocześnie zatuszować pewne jej niedoskonałości. W związku z tym, jasna karnacja współgra z zimnymi odcieniami, które nie będą podkreślać ewentualnych zaczerwienień, niedoskonałości i bladości cery. Natomiast ciepła karnacja harmonizuje z równie ciepłymi odcieniami włosów, które nie stanowią mocnego kontrastu dla skóry.

  1. Określ kolor oczu

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kolor oczu ma ogromne znaczenie w przypadku doboru koloru włosów. Ważne jest bowiem harmonijne połączenie obu tych najważniejszych elementów urody. Idealna sytuacja to taka, w której kolor oczu jest podkreślony barwą włosów. Co więcej, kolor oczu bezpośrednio wiąże się z rodzajem karnacji, która odgrywa ogromną rolę w doborze kolorystyki, zarówno włosów, jak i ubrań, makijażu i wielu innych elementów, które mają wpływ na codzienny look.

Oprócz samych oczu liczy się też ich oprawa. Jeśli jest ona jasna, a włosy po ufarbowaniu będą znacznie ciemniejsze, warto odpowiednio przyciemnić również brwi i ewentualnie rzęsy. Taki zabieg pozwoli uzyskać harmonię i wydobyć głębię koloru oczu.

Aby dowiedzieć się, jakie konkretnie kolory włosów pasują do poszczególnych kolorów oczu, warto zapoznać się z infografiką: Jak dobrać kolor włosów do barwy oczu. Informacje i wskazówki, które przedstawia, pozwolą odpowiedzieć na nurtujące pytanie, które brzmi: „Jaki kolor włosów dobrać do niebieskich, a jaki do brązowych i zielonych oczu?”.

  1. Unikaj mocnych kontrastów

Choć w modzie kontrasty bywają pożądane, w przypadku urody mogą wyrządzić więcej złego niż dobrego. Myśląc o unikaniu kontrastów, należy wziąć pod uwagę rodzaj karnacji. Kruczoczarne włosy w połączeniu z bladą cerą z widocznymi na niej niedoskonałościami, zaczerwienieniami i sińcami pod oczami wyeksponują wszystkie te mankamenty urody. Natomiast bardzo jasny blond przy mocno opalonej skórze albo bardzo ciemnej karnacji będzie wyglądał tandetnie i wulgarnie.

Jednak, istnieje kilka przypadku, w których kontrasty są dozwolone, np. nieskazitelna, porcelanowa cera z niebieskimi lub ciemnobrązowymi oczami będzie wyglądać intrygująco w połączeniu z czarnymi włosami.

  1. Skorzystaj z fachowej porady

Pomoc profesjonalisty może okazać się nieoceniona, zwłaszcza, gdy planuje się radykalną zmianę koloru włosów lub gdy ma się kłopot z jednoznacznym określeniem karnacji. Decydując się na farbowanie, warto więc wybrać się do sprawdzonego salonu fryzjerskiego, jak np. Jean Louis David, gdzie pod okiem doświadczonego fryzjera zostanie przeprowadzona koloryzacja. Co więcej, w profesjonalnych salonach można liczyć na rzetelną poradę, dzięki której uda się odpowiednio dobrać kolor włosów do koloru oczu i typu urody.

  1. Pamiętaj o pielęgnacji włosów farbowanych

Wreszcie, warto wspomnieć o właściwej pielęgnacji włosów farbowanych. Jest to niezwykle istotne z dwóch powodów. Po pierwsze – ochrona kosmyków przed zniszczeniem. Po drugie – trwałość nowego koloru. Te dwa elementy są niezwykle istotne w przypadku włosów farbowanych, dlatego warto pomyśleć o odpowiedniej pielęgnacji. W profesjonalnych salonach fryzjerskich dostępne są specjalistyczne zabiegi, które wykonuje się po koloryzacji. Taką pielęgnację warto kontynuować również we własnym domu. W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki, np. z linii Color Therapy. Szampon, odżywka lub mleczko bez spłukiwania oraz maska, które zostały stworzone z myślą o włosach farbowanych, to podstawa w codziennej pielęgnacji.


Artykuł sponsorowany