Zima nie jest łatwą porą roku dla naszej fryzury. Nosimy czapki, chowamy włosy pod kurtkami i jesteśmy narażeni na mróz i zmiany temperatur. W tym czasie nasze włosy wymagają dokładnej pielęgnacji. Jeśli chcemy, aby były piękne i zdrowe oraz nie elektryzowały się, nie przetłuszczały to musimy zastosować kilka niezbędnych kroków. Jak zatem powinna wyglądać pielęgnacja włosów w czasie zimy?

Czapka a pielęgnacja włosów

Kiedy nienagannie ułożymy fryzurę, ostatnią rzeczą jaką chcemy jest przykrycie jej czapką. Jednak  czapka okazuje się ważniejsza niż oszałamiający wygląd. Pamiętajmy, iż przede wszystkim musimy dbać o swoje zdrowie. Jeśli nie nałożymy czapki to narażamy się nie tylko na odmrożenie uszu, ale także na uszkodzone i przemarznięte cebulki włosów. Co więcej, zimą włosy mogą nam wypadać na potęgę oraz wolniej rosnąć. A wystarczy jedynie zadbać o ciepło.

Oczywiście, nie ma co ukrywać – czapki sprawiają, iż gruczoły łojowe pracują bardzo intensywnie, a w związku z tym włosy mogą się szybciej przetłuszczać. Tutaj pomoże wybranie czapki z oddychającego materiału. Skórze głowy jest lepiej, kiedy może zaczerpnąć powietrza.

Z pewnością znana jest nam sytuacja: po ściągnięciu czapki mamy trudność w ujarzmieniu włosów, które się elektryzują. W tej sytuacji może pomóc antystatyczny spray albo płyn do płukania tkanin, którego można użyć po praniu. Możliwe, iż przyczyną elektryzowania jest przesuszenie. Pamiętajmy o stosowaniu nawilżającej maski przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli mamy problem z naelektryzowaną fryzurą to warto czesać się szczotkami z naturalnego włosia – sztuczne tworzywa nam nie pomagają.

Mycie i suszenie

Myjmy włosy wtedy, kiedy tego potrzebują. Postarajmy się używać delikatnych szamponów, które nie przyczynią się do ich obciążenia.

Zmiany temperatur oraz suche powietrze w pomieszczeniach czy pojazdach w trakcie zimy sprawiają, iż suszenie włosów jest dla nich prawdziwą katorgą. Pozwalajmy włosom wyschnąć naturalnie. Oczywiście, każdemu z nas zdarzyć się mogą sytuacje, w których suszarka jest konieczna. Postawmy wówczas na zimny nawiew i suszarkę z jonizacją.

Jak odżywić oraz zabezpieczyć?

W składach szamponów i odżywek do włosów zobaczyć można silikony. Ich nadmiar nie jest jednak dobry dla naszych włosów, ale w zimie mogą je ochronić przed wahaniami temperatury i wszelkimi uszkodzeniami. Dlatego też w tym okresie w pielęgnacji włosów nie warto pomijać sylikonów.

Zimą bardzo łatwo o przesuszenie włosów, jest to zatem doskonały czas na ich intensywne olejowanie. Taka pielęgnacja nie wymaga od nas wiele wysiłku, wystarczy jedynie nałożyć olej na całą długość włosów i zabezpieczyć czepkiem foliowym, a dla polepszenia efektu warto nałożyć na głowę coś ciepłego – na przykład czapkę.

Nawilżanie jest także w tym okresie bardzo ważne. Odżywianie włosów po każdym myciu jest rzeczą obowiązkowa. Spłukujmy odżywkę i szampon chłodną wodą. Dzięki temu nasze włosy staną się naprawdę gładkie.

O fryzurę warto dbać cały rok, jednak zimą pielęgnacja włosów musi być szczególnie przemyślana. Nie zapominajmy o nawilżaniu, olejowaniu oraz odżywianiu włosów. Pamiętajmy, iż czapka jest naprawdę ważna, nie tylko dla naszego zdrowia, lecz też dobrej kondycji fryzury. Jeśli zastosujemy się do powyższych rad, postaramy się dbać o to, aby włosy nie ulegały uszkodzeniom mechanicznym, zrezygnujemy z suszarki to nie narazimy naszej fryzury na żadne szkody.


ERZ