Mimo że w tym roku zima jest dla nas bardzo łaskawa, nie możemy zapominać o pielęgnacji dłoni i paznokci. Już temperatury niższe od 5ºC działają szkodliwie na naszą skórę. Na szczęście istnieje kilka bardzo prostych metod aby zapobiec wrażeniu ściągnięcia oraz przesuszenia naszej skóry, szczególnie o tej porze roku.

Osuszanie

Pierwszą rzeczą na którą powinniśmy zawsze zwracać uwagę, to staranne osuszanie rąk po umyciu. Woda pozostająca na skórze, w szczególności między palcami, wysychając potrafi wysuszyć naskórek. Dlatego tak ważne jest aby nie wychodzić z domu, z wilgotnymi dłońmi, a w szczególności gdy na zewnątrz panuje mróz. Ta zasada tyczy się nie tylko rąk ale także skóry na całym naszym ciele. Zmiękczony i nawilgotniony poprzez wodę, naskórek w okolicach paznokci, jest bardzo podatny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Nasz nabłonek w tamtym miejscu jest bardzo wrażliwy na wahania temperatury. Pozadzierany naskórek przy paznokciach, ma ogromny wpływ na wygląd naszych dłoni, a przecież zależy nam na tym by wyglądały one estetycznie.

Rękawiczki

Gdy już nasze dłonie są osuszone, nie zapomnijmy o ochronie przed zimnem. Zimą nie wychodźmy z domu bez rękawiczek. Zimna skóra jest bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne. Noszenie rękawiczek, nie tylko chroni nas przed uszkodzeniami mechanicznymi ale także przed następstwami narażenia dłoni na działanie niskich temperatur. Jeśli chcemy oszczędzić sobie bólu z zimna, problemów z krążeniem, a także w najgorszych przypadkach – odmrożeń, pamiętajmy by rękawiczki w zimę mieć zawsze pod ręką.

Kremy

Kolejną rzeczą którą możemy zrobić dla swoich dłoni i paznokci jest nawilżanie, odżywianie i regenerowanie skóry za pomocą kremów do rąk. O tej porze roku szczególnie polecane są kremy tłuste i bardzo tłuste. Powinniśmy zabierać je ze sobą wszędzie, do pracy, szkoły, na spacer, po to by nacierać skórę dłoni kilka razy dziennie. Będzie nam o wiele łatwiej pamiętać o regularnym stosowaniu kremu, jeśli zawsze będzie w pobliżu. Zwracajmy uwagę na nanoszenie kremu na skórę między palcamiokolice paznokci a także miejsca pod pierścionkami i obrączkami.

Kąpiele wodne

Od czasu do czasu, na przykład raz w tygodniu, również dla naszych dłoni, zalecane są kąpiele wodne. Aby taką kąpiel przygotować wystarczą rzeczy które mamy w kuchni. Do miski z ciepłą wodą, wciskamy sok z połowy cytryny, dodajemy kilka łyżek oliwy i mieszamy. Możemy tutaj również użyć naszego ulubionego olejku zapachowego. W takim roztworze namaczamy dłonie na około 10 minut. Efekty widoczne są już po pierwszej takiej kąpieli. Skóra odzyska jędrność i miękkość a nasze paznokcie będą rozjaśnione i bardziej błyszczące, a do tego także odżywione. Do tego, jeśli zastosowaliśmy olejek, dłonie będą pięknie pachniały przez długi czas.

Dzięki tym kilku prostym metodom, nasze dłonie i paznokcie staną się o wiele bardziej gładsze i zdrowsze. Różnica będzie zauważalna już na pierwszy rzut oka. Unikniemy typowych dla zimy przesuszenia, rozjaśnień i mikrouszkodzeń. Problem odrywającej się skórki z okolic paznokci odejdzie w niepamięć, a całe dłonie będą wyglądały estetycznie i świeżo.

MST