Każda osoba, która choć trochę interesuje się ochroną środowiska i prawidłową pielęgnacją wie o istnieniu kosmetyków naturalnych. To produkty, które wzbudzają coraz większe zaufanie konsumentów i szturmem zajmują główne miejsca w domowych łazienkach i profesjonalnych salonach odnowy biologicznej. Gdzie można kupić kosmetyki naturalne? W jakich sklepach można je znaleźć?

W drogeriach i marketach

Prawdziwe kosmetyki naturalne to takie, które mają w swoim składzie aż 98% składników pochodzenia organicznego. Ich skład powinien zostać potwierdzony poprzez uzyskanie odpowiednich certyfikatów. Kwalifikacja kosmetyków do tej kategorii jest bardzo rygorystyczna i dość skomplikowana. Z tego powodu tylko niektóre spełniają kryteria, by były one rzeczywiście uznane za kosmetyki naturalne. Można spotkać je w drogeriach oraz marketach, wystarczy szukać odpowiednich oznaczeń, a z pewnością nawet w popularnych dyskontach znajdą się takie produkty. Kosmetyki VisPlantis oraz te pod marką Gift Of Nature można znaleźć w popularnych marketach – szukaj na półce! W ofercie między innymi peeling enzymatyczny do twarzy. Trzeba jednak uważać, bo takie kosmetyki często stoją na półkach obok produktów, które tylko imitują je. Określenie kosmetyku jako „bio” lub „organiczny” nie jest równoznaczne z tym, że produkt jest naturalny. Warto więc zachować czujność.

W aptekach

Kosmetyki naturalne często można zakupić także w aptece. To właśnie tam można mieć zdecydowane większą pewność, że produkt rzeczywiście jest naturalny. Szczególną uwagę warto zwrócić na marki, których nie można kupić w zwykłych drogeriach, ale są dostępne wyłącznie w aptekach. Tutaj trzeba też podkreślić, że kosmetyki naturalne to nie to samo co dermokosmetyki. Czasami są one ze sobą utożsamiane, ale to błąd. Dermokosmetyki to produkty, w których składzie znajdują się substancje chemiczne. Jest ich tam zdecydowanie więcej niż w przypadku produktów naturalnych. Dermokosmetyki są przeznaczone głównie do pielęgnacji skóry z konkretnymi problemami np. łojotokiem, AZS, łuszczycą, trądzikiem itd. Kosmetyki naturalne z kolei są przeznaczone do pielęgnacji każdego typu i rodzaju cery. Mogą wiec używać ich także osoby, które nie mają żadnych kłopotów ze skórą i chcą ten stan utrzymać.

W manufakturach

Kosmetyki naturalne często są sprzedawane w sklepach bezpośrednio przy ich manufakturach. To bardzo dobre miejsce do ich zakupu głównie ze względu na to, że można mieć pewność, co do świeżości kosmetyków. W manufakturze można też liczyć na największe zaangażowanie sprzedawcy, który podpowie na jakie produkty warto zwrócić szczególną uwagę. Oczywiście kosmetyki można znaleźć także w sklepach internetowych, które są wyspecjalizowane w tego typu produktach. Warto szukać sklepów less waste i zero waste, bo właśnie w nich najczęściej sprzedawane są kosmetyki naturalne, których skład został przygotowany z poszanowaniem środowiska. Zwykle też kosmetyki te pakowane są w opakowania, które można ponownie wykorzystać, czyli w szklane pojemniki lub papierowe torby. To z kolei jest ważne, bo zmniejsza ilość mikroplastiku, jaka przedostaje się do wód wraz z pozostałościami kosmetyków. Bardzo ważna jest świadomość, że jest on prawdziwym problemem… z którym możemy walczyć dzięki wybieraniu naturalnych kosmetyków.

Materiał partnera