Stopy posiadają specjalne potrzeby pielęgnacyjne. Ciągłe noszenie skarpet może powodować bowiem ich intensywne pocenie, źle dobrane obuwie przyczynia się z kolei do powstawania odcisków. A do tego jeszcze dochodzi konieczność ciągłego dźwigania sporego ciężaru. Efektem jest zaś sucha i szorstka skóra. Jak temu zapobiec korzystając z domowych sposobów?

Odprężenie i chwila relaksu

Domowe zabiegi na stopy mogą nie tylko znacząco poprawić ich wygląd, ale są też bardzo przyjemne. Poświęcenie wieczoru na zadbanie o stopy może być cenną chwilą relaksu i odprężenia. Tym bardziej, że początek takich zabiegów, powinien rozpocząć się od kąpieli stóp w ciepłej wodzie. Najlepiej wykorzystać do tego herbatę ekspresową z rumianku. Jak to zrobić?

  1. Cztery saszetki herbatki zalej szklanką wrzątku i zaparzaj przez kwadrans.
  2. Przelej zawartość kubka do miski i rozcieńcz z ok. 2 litrami ciepłej wody.
  3. Sprawdź temperaturę mieszanki i zanurz w niej stopy na pół godziny.

Po tym czasie dokładnie osusz stopy i usuń zrogowaciały naskórek przy pomocy pumeksu lub specjalnej tarki. Taką kąpiel najlepiej stosować raz w tygodniu. Zamiennie z rumiankiem można wykorzystywać również olejek herbaciany, który działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Pamiętaj tylko, że jest on niezwykle intensywny – wystarczy dodać kilka kropli do wody.

Peeling do zadań specjalnych

Regularne złuszczanie martwego, zrogowaciałego naskórka, to podstawa pielęgnacji stóp. Ma on tendencję do gromadzenia się w szczególności na piętach. Jedyną radą na pozbycie się go, jest regularne stosowanie pumeksu lub peelingów. Co jest lepsze? Pumeks posiada tę wadę, że zbyt intensywnie używany może przyspieszać rogowacenie skóry w przyszłości. Peelingi są zaś delikatniejsze, a poza tym, z łatwością można przygotować je samodzielnie, z produktów posiadanych w domu. Nasza propozycja, to peeling cukrowy, który intensywnie wygładzi i odżywi skórę całych stóp. Przepis: wymieszaj łyżkę cukru, łyżkę miodu oraz łyżkę oliwy z oliwek do konsystencji gęstej pasty i dodaj kilka kropli soku z cytryny. Miksturę należy intensywnie wmasować w skórę stóp, ze szczególnym uwzględnieniem pięt. Taki peeling można pozostawić na stopach przez jeszcze 10 min, a następnie zmyć ciepłą wodą. Kiedy natomiast zrogowacenia są naprawdę silne, warto zastosować preparat do zadań specjalnych na bazie… aspiryny:

– rozgnieć tabletkę aspiryny i wymieszaj ją z łyżeczką soku z cytryny, otrzymaną pastą nasmaruj zrogowaciałe miejsca i owiń ręcznikiem na pół godziny, umyj i osusz stopy.

Efekt? Jedwabiście gładkie stopy bez śladu zgrubień.

Domowa maseczka na suche stopy

Zwieńczeniem intensywnej pielęgnacji stóp powinna być intensywnie regenerująca maseczka. Oczywiście można ją też przygotować samodzielnie. Wystarczy połączyć ze sobą rozgniecione na papkę awokado, pół łyżki oliwy z oliwek oraz dodać odrobiny wazeliny. Taką maskę najlepiej zostawić na stopach na całą noc – dobrym pomysłem będzie ubranie bawełnianych skarpetek, które zabezpieczą pościel przed wybrudzeniem, jak też wspomogą wchłanianie maseczki. W przypadku wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych najważniejsza jest regularność. Jeśli będą przeprowadzane systematycznie, raz w tygodniu, skóra stóp będzie miękka i delikatna w dotyku. Latem zaś warto jak najczęściej chodzić boso, także po plaży. Piasek również jest naturalnym peelingiem, który bardzo dobrze wpływa na wygląd stóp.

NKL