Rozstępy to problem natury estetycznej, z którym boryka się wiele osób. Charakterystyczne białe lub czerwone prążki na skórze to defekt, którego wielu z nas chciałoby się pozbyć. Redukcja ubytków, które pojawiają się po zerwaniu włókien i elastyny nie należy do prostych zabiegów. Rozciągnięcie skóry ma wiele przyczyn, od których również zależy efektywność zniwelowania rozstępów.

Skąd się biorą rozstępy?

Rozstępy powstają w wyniku zerwania włókien kolagenowych. Są one zlokalizowane głównie na brzuchu, udach, pośladkach i piersiach. Takie zjawisko wynika zazwyczaj ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Rozstępy często można zaobserwować u kobiet w ciąży, ponieważ gospodarka hormonalna zostaje wówczas zaburzona, a skóra na brzuchu i piersiach zaczyna się nadmiernie rozciągać. Okres dojrzewania płciowego również ma tutaj znaczenie. W czasie adolescencji u dziewczynek rozstępy zaczynają pojawiać się na brzuchu i biodrach, a u chłopców na plecach. Osoby prowadzące sportowy tryb życia też mogą zauważyć u siebie takie zmiany skórne. Sportowcy wyczynowi doświadczają szybkiego przyrostu masy mięśniowej, co w konsekwencji prowadzi do rozciągnięcia skóry. Najbardziej widoczne prążki na skórze występują, np. u pływaków. Kolejnym czynnikiem prowadzącym do występowania rozstępów jest osłabienie lub uszkodzenie włókien kolagenowych. W trakcie farmakoterapii w przypadku niektórych chorób stosuje się preparaty glikokortykosteroidowe, które również stanowią przyczynę tego typu dermatologicznych zmian. Choroby układu endokrynologicznego charakteryzują się nadmiernym wytwarzaniem naturalnych glikokortysteroidów, a więc również prowadzą do powstania rozstępów. U niektórych natomiast pojawiają się one z powodu predyspozycji genetycznych. W grupie ryzyka są także osoby, które w krótkim czasie znacząco przybrały na wadze.

Jak zmniejszyć widoczność rozstępów?

Całkowite pozbycie się rozstępów jest praktycznie niemożliwe. Istnieje natomiast kilka sposobów na zmniejszenie ich widoczności. Stosowanie odpowiednich kremów zapewni skórze odpowiednie nawilżenie. Zawarte w balsamie składniki odżywcze w parze z delikatnym masażem mogą okazać się zbawienne dla naszej skóry. W ten sposób poprawisz krążenie w obszarze dotkniętym rozstępami, co pomoże ci je zredukować. Kolejną ważną czynnością, jaką powinieneś wykonywać, by pozbyć się rozstępów to ćwiczenia fizyczne. Skóra stanie się bardziej elastyczna, a defekt skóry nie będzie aż tak widoczny. Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Zdrowa zbilansowana dieta też nie pozostaje tutaj bez znaczenia. Produkty pokarmowe, które dostarczamy naszemu organizmowi mają istotny wpływ na wygląd naszej skóry.

Rozstępy – zabiegi medycyny estetycznej

Choć rozstępy są niezwykle trudne do całkowitego usunięcia, współczesna medycyna estetyczna nie pozostaje wobec nich bezradna. Oczywiście mówimy raczej o zniwelowaniu widoczności rozstępów i poprawieniu kondycji skóry, niż o powrocie do sytuacji pierwotnej.

Świetnie w przypadku rozstępów sprawdzi się karboksyterapia – pod wpływem gazu dochodzi bowiem do rozerwania połączeń między poziomymi warstwami skóry i tym samym wywołania kontrolowanego stanu zapalnego, co dodatkowo stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Sam zabieg stanowi także rodzaj drenażu limfatycznego pobudzającego skórę do pracy.

Innym pomysłem na zredukowanie rozstępów są zabiegi złuszczające, mikrodermabrazja, kwasy czy peelingi głębokie. Pozwalają one na delikatne ścieranie zewnętrznych warstw naskórka i uruchomienie procesów naprawczych.

Do leczenia rozstępów stosuje się także zabiegi medyczne: laserowe leczenie np. za pomocą lasera fraxel, dermabrazję lub kwasy o bardzo wysokim stężeniu.

Więcej na temat leczenia rozstępów i minimalizowaniu ich widoczności przeczytasz w artykule:

Postępem w rozstęp

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Redukcja rozstępów jest trudna do osiągnięcia. Stosując odpowiednie kremy, pilnując zbilansowanej diety i prowadząc zdrowy styl życia możemy jedynie zmniejszyć widoczność charakterystycznych prążków na powierzchni skóry. Dlatego bardzo istotne jest zapobieganie pojawieniu się rozstępów. W ramach profilaktyki możemy regularnie uprawiać sport i prowadzić aktywny tryb życia. W trakcie ciąży, jeżeli ginekolog nie dostrzeże żadnych przeciwwskazań, można uczęszczać na zajęcia, tj. joga, pilates czy gimnastyka dla ciężarnych. Powinniśmy również pić dużo wody, by nawilżać organizm od wewnątrz. W jadłospisie natomiast powinny dominować zdrowe produkty, czyli duże ilości warzyw i owoców, a także witaminy z grupy A, B, C, E, PP oraz minerały takich jak cynk, magnez i krzem.

Podsumowanie

Chcąc zredukować rozstępy, musimy uzbroić się w cierpliwość. Kiedy już pojawią się na naszej skórze, nasza walka z nimi będzie polegała głównie na ograniczeniu ich widoczności. Warto znać przyczyny pojawiania się rozstępów, by wiedzieć jak zapobiegać ich powstawaniu.

MJA