Demakijaż to dla większości kobiet niezbędny element wieczornych rytuałów pielęgnacyjnych. Odpowiednie i dokładne oczyszczenie twarzy z makijażu przed snem jest kluczowe, aby nasza skóra mogła odpocząć, zregenerować się, a co za tym idzie, być promienna i pełna blasku. Niekiedy jednak demakijaż podrażnia skórę, zwłaszcza delikatną strefę wokół oczu. Pojawia się uczucie ściągnięcia skóry, zaczerwienienie, a nawet pieczenie. Należy wtedy zadbać o to, by proces demakijażu był łagodniejszy i bezpieczniejszy dla skóry, nie rezygnując przy tym z jej dokładnego oczyszczania. Warto wypróbować kilka sposobów na delikatny i skuteczny demakijaż. 

Delikatnie i uważnie

Okolica oczu jest niezwykle wrażliwa i posiada 15 razy mniej gruczołów łojowych niż reszta twarzy. Dlatego łatwo ulega podrażnieniom, szczególnie podczas zbyt mocnego pocierania, tarcia, czy rozciągania. Dlatego przy demakijażu tak wrażliwej partii twarzy ważne jest to, by robić to z wyczuciem. Dobierajmy również preparaty odpowiednie do stopnia intensywności makijażu, aby nie musieć zbyt mocno i energicznie „trzeć”, aby usunąć makijaż. Pamiętajmy też, by używać odpowiedniej ilości wacików tak, by nie dotykać wrażliwej okolicy oka brudnym wacikiem z myślą „że może jeszcze można go wykorzystać”. Powoduje to tylko przenoszenie usuniętych zanieczyszczeń w okolice oka.

Tylko odpowiednie produkty

Demakijaż oczu wykonujmy tylko produktami przeznaczonymi do tych okolic. Płyny czy żele przeznaczone dla całej twarzy mogą podrażniać wrażliwą okolicę oczu, a po dostaniu się do wnętrza oka powodować pieczenie czy łzawienie. Należy wybierać tylko produkty przebadane okulistycznie i dermatologicznie. Pamiętajmy, by unikać produktów pachnących czy barwionych – zawierają wiele konserwantów, które mogą podrażniać okolice oczu. Możemy również skorzystać z naturalnych sposobów na demakijaż, o czym wspominamy w kolejnym akapicie.

Naturalny demakijaż olejami

Tak, demakijaż olejami jest niezwykle skuteczny i co najważniejsze – nie podrażnia wrażliwych okolic, a nawet je nawilża i pielęgnuje. Warto zwrócić uwagę na oliwę z oliwek, którą prawie każda kobieta ma w swojej kuchni. Będzie to idealny sposób na usunięcie makijażu, a dodatkowo oliwa wykaże działanie odżywiające skórę. Wystarczy kilka kropel oliwy rozprowadzić na twarzy i kulistym ruchami masować skórę. Następnie pozostałości oliwy należy usunąć wacikiem nasączonym ciepłą wodą. Jeśli wydaje nam się, że skóra jest zbyt tłusta to oliwę zmywamy swoim ulubionym żelem do mycia twarzy. Z kolei posiadaczki cery tłustej mogą skorzystać podczas demakijażu z oleju migdałowego – dokładnie usunie makijaż i nie sprawi, że skóra będzie natłuszczona. Wręcz przeciwnie – regularne stosowanie oleju migdałowego reguluje wydzielanie się sebum. Oleje odpowiednio dobrane do naszej skóry na pewno nie podrażnią delikatnej skóry wokół oczu, będą działały pielęgnacyjnie, łagodząco i ochronnie.

Pamiętajmy, by rodzaj demakijażu dobrać do indywidualnych potrzeb naszej skóry twarzy i wrażliwej strefy wokół czasu. Jeśli czujemy, że pewien sposób demakijażu nie służy naszej twarzy, niezwłocznie go zmieńmy. W przypadku dużych problemów z nadwrażliwością skóry twarzy czy miejsc wokół oczu warto objawy skonsultować z dermatologiem.

MZA