Strona główna Uroda Botoks – co to jest? działanie toksyny oraz ceny zabiegów

Botoks – co to jest? działanie toksyny oraz ceny zabiegów

227
0
kobieta po poprawkach wykonanych botoksem
Nadmierna aktywność mięśni sprawia, że w określonych częściach twarzy pojawiają się zmarszczki | fot.: materiał partnera

Botoks jest substancją, która powszechnie swoje zastosowanie zdobyła w łagodzeniu rys twarzy. Stosowany w postaci zastrzyków, potrafi sprawić, że twarz zostanie odświeżona i odzyska młody wygląd. Jest to sposób na walkę nie tylko ze zmarszczkami, ale także z okolicą oczu czy ustami.

Czym jest botoks?

Botoks znany jest również pod nazwą toksyny botulinowej typu A bądź jadu kiełbasianego. Uznany jest za jedną z najsilniejszych naturalnych trucizn, jednak stosowany może być tylko w niewielkich dawkach. Najczęściej używany jest w dermatologii, neurologii oraz medycynie estetycznej.

Toksyna botulinowa produkowana jest przez bakterie beztlenowe Bacillus botulinus. Nazwa jadu kiełbasianego zyskała na popularności dlatego, że powstaje w naturalny sposób w zepsutych wędlinach i konserwach. Jad kiełbasiany jest niezwykle silną oraz niebezpieczną trucizną, jednak wstrzykiwanie go w mięśnie w niewielkich ilościach nie posiada szkodliwego działania.

Wstrzyknięcie botoksu może pomóc w wygładzeniu widocznych rys twarzy, lecz nie usuwa ich całkowicie. Jest to mało inwazyjny sposób na istniejące zmarszczki mimiczne (kurze łapki, zmarszczki na czole). Najnowszym zastosowaniem botoksu jest walka z opadającymi kącikami ust lub jego wykorzystanie do zmniejszenia zmarszczek znajdujących się w okolicach szyi czy biustu.

W jaki sposób działa botoks?

Nadmierna aktywność mięśni sprawia, że w określonych częściach twarzy pojawiają się zmarszczki. Mięśnie, po otrzymaniu odpowiedniego sygnału z włókna nerwowego, zaczynają się kurczyć. Wstrzyknięty w okolice zmarszczek botoks, ma za zadanie blokować przewodzenie impulsów nerwowych. Takie działania paraliżuje mięśnie, a w ten sposób tracą one zdolność kurczenia się.

Istnieje prawdopodobieństwo, że po zabiegu na skórze pojawią się obrzęki oraz będzie ona delikatnie podrażniona. Pojawić się mogą także siniaki, jednak wszystkie objawy szybko ustępują. Efekt zastosowania toksyny botulinowej widoczny jest po 3-4 dobach, a młodszym wyglądem skóry można cieszyć się nawet do okresu 6 miesięcy od wykonania zabiegu.

Przygotowania oraz przeciwwskazania

Przed zabiegiem zostanie przeprowadzony szczegółowy wywiad na temat obecnego stanu zdrowia oraz zażywanych leków. Osoby cierpiące na chorobę neurologiczną jaką jest osłabienie siły mięśniowej, niestety nie mogą poddać się zabiegowi wstrzykiwania botoksu. Dotyczy to również kobiet w ciąży, tych karmiących piersią oraz będących w trakcie miesiączki. Odczekać muszą także ci, którzy na co dzień zmagają się z intensywnym trądzikiem na twarzy.

Botoks nie może zostać podany osobom, które przyjmują leki o działaniu przeciwbólowym lub przeciwgorączkowym, ponieważ mogą one zawierać substancję rozrzedzającą krew. Taką substancją jest m.in. kwas acetylosalicylowy, który może przyczynić się do powstawania siniaków.

Przebieg zabiegu

Przed samym zabiegiem twarz zostaje odpowiednio odtłuszczona oraz zdezynfekować preparatem bezalkoholowym. Zabieg wstrzykiwania botoksu może trwać od kilku do kilkunastu minut. Lekarz ostrzykuje twarz za pomocą bardzo cienkiej igły. Jedyną możliwą formą znieczulenia jest lód, jednak ukłucia porównywane są do ugryzienia komara.

Po wstrzyknięciu odpowiedniej ilości botoksu w określona miejsca twarzy, lekarz smaruje twarz kremem, który zawiera witaminę K. Maść z witaminą K chroni skórę przed powstawaniem siniaków. Pacjent po zabiegu może wrócić do swoich normalnych aktywności, jednak powinien unikać gwałtownych ruchów. Nie można w tym czasie dotykać ani masować twarzy, ponieważ może tym spowodować przemieszczenie się toksyny botulinowej pod skórą. W dniu zabiegu powinno się także zrezygnować z alkoholu.

Po około dwóch tygodniach, lekarz zaprasza nas na wizytę kontrolną, na której oceni stan ułożenia się botoksu pod skórą. W razie ewentualnych wątpliwości wykonywana zostaje korekta.

Dowiedz się więcej o zabiegach z użyciem botoksu:

Klinika OT.CO

  1. Bartycka 24B/U1,
    00-716 Warszawa

https://klinikaotco.pl/dzial/medycyna-estetyczna/toksyna-botulinowa/

Cena zabiegu wstrzykiwania botoksu

Zastrzyki botoksu wykorzystywane są do walki ze zmarszczkami, a sama walka jest dość kosztowna. Wszystko zależne jest od placówki, w której przeprowadzany jest zabieg oraz od samego lekarza. Cena botoksu zależna jest również od ilości wykorzystanej toksyny. Jednak ceny można oszacować w następujący sposób:

  • Kurze łapki (dwoje oczu) – koszt ok. 600-900 zł
  • Szyja – koszt ok. 800-1000 zł
  • Zmarszczki pionowe czoła – koszt ok. 400-500 zł
  • Zmarszczki poziome czoła – koszt ok. 400-700 zł
  • Podnoszenie kącików ust – koszt ok. 300-450 zł
  • Botoks na włosy – koszt ok. 100-250 zł

Warto pamiętać, iż botoks jest niezwykle silną oraz niebezpieczną dla zdrowia trucizną. W celu uzyskania najlepszych efektów, należy zagłębić się w szukaniu odpowiedniej placówki oraz lekarza. Botoks w rękach dobrego specjalisty nie jest dla nas zagrożeniem. Warszawa obfita jest w wielu odpowiednio wyedukowanych lekarzy, którzy potrafią obchodzić się z toksyną botulinową.


Materiał partnera zewnętrznego