Zakup ubezpieczenia OC to nie tylko Twój obowiązek, ale i również forma bezpośredniej ochrony finansowej przed nieprzyjemnymi skutkami zdarzeń drogowych. Niestety, czasami okazuje się, że po wykupie polisy zaczynasz mieć różne wątpliwości. Być może zastanawiasz się, czy można znaleźć tańszą ofertę i dzięki niej sporo zaoszczędzić? Albo nawet znalazłeś taką ofertę. Dzisiaj podpowiemy, co należy w takiej sytuacji zrobić oraz czy zmiana ubezpieczyciela OC w ogóle jest możliwa.

Zmiana ubezpieczyciela OC z końcem polisy

Najmniej problemu niesie ze sobą zmiana ubezpieczyciela OC, jeśli właśnie kończy się Twoja aktualna polisa. Wystarczy tylko odpowiednio wcześniej wypowiedzieć starą umowę, najpóźniej na dzień przed końcem jej trwania, tak aby nie przedłużyła się automatycznie, a następnie znaleźć nową firmę ubezpieczeniową i wykupić w niej polisę na kolejny rok. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie powstała przerwa w ubezpieczeniu OC, gdyż bez aktualnego OC nie będziemy mogli legalnie poruszać się po drogach publicznych.

Jest jeszcze druga przyczyna, dlaczego warto nie przegapić momentu wygaśnięcia starej polisy – jeśli sam jej nie wypowiesz, to zostanie ona automatycznie przedłużona na kolejny rok, co w sumie jest bardzo przydatnym społecznie mechanizmem. Problem pojawia się wtedy, gdy o tym nie pamiętasz, i zawierasz drugą umowę OC na ten sam pojazd, bo np. ktoś Cię do tego namówił. Właśnie wtedy borykasz się z problemem podwójnej umowy OC. Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu, dlatego też w późniejszej części tego artykułu podpowiemy Ci, jak jej uniknąć.

Co zatem możesz zyskać na innym ubezpieczeniu OC? Zmiana ubezpieczyciela bardzo często pozwala na zaoszczędzenie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Należy przy tym pamiętać, że różnice w cenie polisy OC pomiędzy poszczególnymi firmami ubezpieczeniowymi potrafią się wprawdzie znacząco różnić, jeśli chodzi o sam wymiar wysokości składki – i mogą sięgać kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych w zależności od rodzaju pojazdu – ale warto też przyjrzeć się samemu zakresowi i opcjom dodatkowym, które możemy zawrzeć w jednej polisie.

Zmiana ubezpieczyciela OC może okazać się bowiem dobrym posunięciem, jeśli zależy Ci na dodatkowych usługach. Najlepsze firmy oferują szereg dodatkowych usług uzupełniających podstawową ofertę. Może zaliczać się do nich między innymi holowanie Ciebie i współpasażerów do warsztatu, które pomoże Ci w razie kolizji Twojego pojazdu na drodze, lub np. umożliwi dostęp do pojazdu zastępczego na czas naprawy. Aviva dla przykładu oferuje także po kolizji całodniowe szkolenie z bezpiecznej jazdy w trudnych warunkach, takich jak hamowanie w poślizgu.

Zmiana ubezpieczyciela OC po zakupie auta

Gdy kupujemy używany samochód, praktycznie zawsze ma on polisę, która jest ważna jeszcze przez jakiś czas. W zależności od sytuacji może to być kilka dni, ale i kilka miesięcy. Niestety, chociaż pozornie wydaje się być to świetnym układem, to potrafi również przysporzyć nam nieco problemu.

Polisa OC przechodzi na nowego właściciela pojazdu, ale firma ubezpieczeniowa może dokonać rekalkulacji składki, czyli ponownego wyliczenia jej wysokości. Zdarza się, że w konsekwencji cena za ubezpieczenie samochodu uwzględniająca Twoją historię ubezpieczenia będzie wyższa, a Ty będziesz musiał z własnej kieszeni tę różnicę pokryć.

Przed taką sytuacją uchroni Cię zmiana ubezpieczyciela. Wystarczy, że wypowiesz starą umowę i podpiszesz nową. Zyskasz dzięki temu spokój ducha, ponieważ z góry będziesz znał warunki nowej polisy i nic Cię już nie zaskoczy.

Wypowiedzenie podwójnej umowy OC

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jedną z najmniej przyjemnych sytuacji w życiu kierowcy jest tak zwane podwójne OC. To sytuacja, w której nie wypowiedziałeś jeszcze starego ubezpieczenia OC (https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-oc/), a podpisałeś już nową umowę z kolejną firmą.

Najczęściej zdarza się to po zakupie używanego samochodu – być może myślisz, że stara polisa samoczynnie wygaśnie z chwilą zakupu pojazdu, więc nie wypowiadasz jej i podpisujesz umowę OC z kolejnym ubezpieczycielem. Jeśli polisa OC, którą nabyłeś wraz z autem, nie była opłacona w całości, a w ratach, to po jakimś czasie otrzymasz wezwanie do zapłaty zaległości. Jeśli kiedyś znajdziesz się w takiej sytuacji, to pamiętaj, że musisz wypowiedzieć starą umowę, ale także zapłacić za ten okres, kiedy korzystałeś z ochrony.

Jak wypowiedzieć umowę i zmienić ubezpieczyciela OC?

Wiesz już, kiedy możesz wypowiedzieć swoją polisę, więc teraz przejdziemy do praktycznej części, czyli tego, jak zmienić ubezpieczyciela OC. Jest to prosta czynność, która zajmie Ci dosłownie kilka minut.

Najważniejszą kwestią jest przestrzeganie formalności, a konkretnie złożenie oficjalnego wypowiedzenia. Możesz dostarczyć je drogą pisemną lub elektroniczną. Zmiana OC jest również możliwa osobiście u agenta ubezpieczeniowego.

Sporządzony przez Ciebie dokument musi zawierać dane osobowe właściciela pojazdu, takie jak jego imię, nazwisko, numer PESEL oraz adres zamieszkania. W dokumencie musisz również zawrzeć informacje o pojeździe, a w szczególności numer VIN oraz numer polisy OC. To wszystko musi zostać potwierdzone Twoim podpisem, chyba że wypowiadasz za pomocą formularza online; takie możliwości daje np. Aviva w serwisie obsługowym MojaAviva.

Uwaga! Jeśli pojazd posiada więcej niż jednego właściciela, to na dokumencie wystarczy sygnatura jednego współwłaściciela. Oprócz tego we wniosku powinna znaleźć się wzmianka o fakcie powołania się na art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, jeśli wypowiadamy umowę z końcem jej trwania lub stosownego innego artykułu ustawy, jeśli postawa wypowiedzenia jest inna. Zagwarantuje to szybkie i pozytywne rozpatrzenie Twojego wniosku.

Źródła informacji:
http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/282631B7
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf


Materiał partnera zewnętrznego