Wielu przedsiębiorców decyduje się na użytkowanie w swojej firmie samochodu na podstawie leasingu operacyjnego. Dzięki temu mogą odliczać 50%  lub 100% VAT naliczonego od wszystkich wydatków związanych z jego eksploatacją. Wysokość odliczenia zależy od tego, czy samochód wykorzystywany jest do celów mieszanych, czy wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Po zakończeniu umowy leasingu część podatników postanawia dokonać wykupu auta. Skutki podatkowe takiej decyzji są zależne od tego, czy samochód zostanie przeznaczony na cele firmowe, czy prywatne.

Wykup samochodu z leasingu z przeznaczeniem na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na wykup samochodu z przeznaczeniem do celów związanych z prowadzoną działalnością, może ująć w kosztach uzyskania przychodu kwotę, którą za niego zapłacił. Poza tym przysługuje mu prawo do odliczenia 100% podatku VAT od wykupu, chyba że transakcja dotyczy samochodu osobowego, wówczas może odliczyć tylko 50% VAT. Wprowadzenie do majątku firmy samochodu, dzięki wykupowi z leasingu, pozwala dodatkowo w przyszłości zaliczać w koszty wydatki związane z jego eksploatacją, bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Kolejną korzyścią wynikającą z takiego rozwiązania, jest uniknięcie przez kupującego konieczności opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych w momencie odsprzedaży samochodu. Pamiętać należy jednak o tym, że kwota uzyskana z tytułu sprzedaży auta jest opodatkowanych przychodem firmy, od którego konieczne jest naliczenie VAT, jeśli przedsiębiorca miał prawo do odliczenia VAT w momencie wykupu auta z leasingu.

Wykup samochodu z leasingu z przeznaczeniem na cele prywatne

Decydując się na wykup samochodu użytkowanego na podstawie umowy leasingu z przeznaczeniem na cele prywatne, przedsiębiorca nie będzie mógł zaliczyć w koszty, ani kwoty jego wykupu, ani wydatków związanych z jego eksploatacją. Aby odsprzedać samochód bez opodatkowana podatkiem dochodowym i uniknięcia konieczności naliczenia podatku VAT, należy odczekać minimum 6 miesięcy od miesiąca, w którym nastąpił wykup auta. Nie można zapomnieć także o tym, że kupujący będzie zobowiązany do opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Szukasz biura rachunkowego, które przejmie ciężar prowadzenia księgowości  Twojej? Mamy już ponad 10 lat doświadczenia w obsłudze zarówno indywidualnych działalności gospodarczych, jak i księgowości w spółkach. Prowadzimy również sprawy kadrowe oraz reprezentujemy firmy w kontaktach z US i ZUS. Nasze biuro z Mokotowa jest do Twojej dyspozycji, napisz do nasz lub zadzwoń i sprawdź, co dokładnie możemy Ci zaoferować.


Materiał partnera zewnętrznego