Strona główna Technologia Motoryzacja Ubezpieczenie OC – sprawdź, czy jest ważne!

Ubezpieczenie OC – sprawdź, czy jest ważne!

175
0
czyszczenie auta w środku
Opłacanie składek OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu | fot.: materiał partnera

Wszelkiego rodzaju ubezpieczenia i polisy, to gwarancja dla kierowców, że w razie wypadku, będą mogli liczyć na realną pomoc finansową. Opłacanie składek OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których konieczne jest sprawdzenie swojej polisy OC lub innego kierowcy. Jak to zrobić? Podpowiadamy, jak dowiedzieć się do kiedy ważne jest ubezpieczenie OC.

Gdzie sprawdzić ważność ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC ma charakter obowiązkowy. Za nieopłacanie składek grożą wysokie kary finansowe, więc warto jak najszybciej kupić ubezpieczenie oc np poprzez stronę kalkulatora OC – https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac. Mimo to, wciąż zdarzają się kierowcy, którzy lekceważą te opłaty. Ubezpieczenia samochodowe są ważnym zabezpieczeniem, które docenia się dopiero wtedy, gdy doszło już do wypadku czy kolizji, na skutek których konieczne jest uiszczenie wysokich kosztów naprawy auta lub leczenia poszkodowanych. W przypadku, gdy sprawca zdarzenia uciekł czy też nie zostawił danych swojej polisy, konieczne będzie sprawdzenie takich kwestii na własną rękę. Czasami przydatna jest także możliwość skontrolowania aktualności własnego ubezpieczenia.

Cennych informacji, w tym np. tych, dotyczących polisy OC, dostarcza baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Są w niej zawarte dane odnoszące się do polis i odszkodowań, toteż właśnie tam należy w pierwszej kolejności poszukiwać odpowiedzi – bez względu na to, czy chcemy dowiedzieć się czegoś o czyimś pojeździe, czy też naszym własnym.

Dane na temat ubezpieczenia auta można pozyskać także w inny sposób. Sprawdzenie polisy OC jest możliwe w aplikacji UFG Kup Auto. Jeśli dysponujemy większą ilością informacji (numer rejestracyjny, numer VIN oraz data pierwszej rejestracji), historię pojazdu skontrolować możemy również za pośrednictwem rządowej strony: historiapojazdu.gov.pl.

Sprawdź, do kiedy jest ważne Twoje OC

W UFG można znaleźć numer polisy, towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym została wykupiona, ilość posiadanych ubezpieczeń czy informacje na temat konkretnego pojazdu (marka i model). Taka baza jest nie tylko bogata, ale też zawsze aktualna. Wynika to z obowiązku, który nakłada się na firmy ubezpieczeniowe. W terminie 14 od wykupienia lub przedłużenia polisy, muszą one powiadomić o tym fakcie UFG.

Sprawdzenie ważności OC za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego jest banalnie proste. Aby skorzystać z bazy UFG należy znać numer rejestracyjny, bądź numer VIN samochodu. To bardzo wygodna opcja, bo pozwala chociażby na uzyskanie namiarów na polisę sprawcy wypadku, który uciekł z miejsca zdarzenia.

Aktualność polisy sprawdza się poprzez stronę internetową. W zakładce „Baza OC i AC” znajduje się przekierowanie do strony „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”. Dalej wystarczy już jedynie postępować zgodnie z instrukcjami, tj. wpisać w odpowiednie pole numer rejestracyjny samochodu lub też jego numer VIN. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie zostaną nam podane żadne dane osobowe, kontaktowe i adresowe kierowcy. Dodatkowe informacje, jak np. historię OC, można uzyskać po zarejestrowaniu się na stronie.

Zachęcamy do przeczytania artykułu „Zdałem prawo jazdy, co dalej?” na akademii mfind – https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/zdalem-prawo-jazdy-co-dalej/


Materiał partnera zewnętrznego