Obecnie kupno samochodu w Polsce nie stanowi specjalnie dużego wyzwania. Problem pojawia się jednak w momencie w którym musimy wybrać to jakim napędem będzie dysponował nasz przyszły samochód.

Gaz czy benzyna?

Niestety nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z kierowców powinien sam odpowiedzieć sobie na to pytanie. Dobrze jest odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Jak dużo kilometrów przemierzamy w ciągu roku? Czy poruszamy się głównie po mieście czy na trasie? Jak dużo jesteśmy skłonni wydawać na paliwo?

Powszechnie uznaje się iż instalacja gazowa w samochodzie jest opcją bardziej opłacalną od benzyny. Należy jednak pamiętać że montaż instalacji kosztuje dodatkowe od 2 do 10 tysięcy złotych, i tego typu inwestycja zwraca się po około roku użytkowania samochodu.

Wpływ na taki stan rzeczy mają ciągle rosnące ceny benzyny, które obecnie mogą przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Gaz nadal jest dużo tańszy niż benzyna.

Kwestie bezpieczeństwa

Nieprawdą jest, że instalacje gazowe mogą być niebezpieczne. Przy obecnie zastosowanych rozwiązaniach jest to instalacja w pełni bezpieczna. Powszechnie szerzy się mit o eksplozjach samochodów zasilanych na gaz.

Okazuje się jednak, że tego typu przypadki częściej występują w wypadku samochodów benzynowych. Samochody z instalacja LPG są obecnie całkowicie bezpieczne, a kierowca i pasażerowie mogą czuć się w jego wnętrzu całkowicie bezpiecznie.

Jakie jeszcze atuty przemawiają za instalacjami gazowymi? Zapewne to, że są instalacjami o wiele bardziej ekologicznymi. Jego popularyzacja mogła by w zdecydowany sposób zmniejszyć problem smogu, który występuje w większości polskich dużych miast.

Instalacja LPG może być zainstalowana w każdym samochodzie. Jej użytkowanie nie ma żadnych negatywnych skutków dla silnika. Nie będzie on przez to tracił mocy. Do nas należy jedynie wybór właściwej instalacji.

Montaż instalacji gazowej

Jedną z najważniejszych decyzji dotyczących montażu instalacji gazowej jest wybór warsztatu oraz fachowców mających przeprowadzić wymagane prace. Starajmy się wybierać serwisy mające duże doświadczenie oraz doświadczoną kadrę pracowników. Jeżeli chodzi o koszty zakupu instalacji, to nie powinniśmy oszczędzać. Chodzi w końcu o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Lepsza instalacja zwróci się i tak w krótszym czasie, ponieważ eksploatacja pojazdu będzie znaczniej mniej kosztowna.

Samochody na benzynę są doskonałym rozwiązaniem dla osób które niezbyt często korzystają z samochodu. Instalacja gazowa może w tego typu przypadkach nie zwrócić się wcale, albo będzie to trwało długie lata. Za autami benzynowymi przemawia z kolei inny fakt. Dostępność różnych paliw, łatwość w tankowaniu samochodu czy większa ilość serwisów.

Wybór rodzaju napędu w samochodzie zależy tylko i wyłącznie od nas. W Polsce jeszcze przez wiele lat samochody elektryczne będą niedostępne, ze względu na słabą infrastrukturę oraz zaporowe ceny. Pozostaje nam więc wybrać jedną z dwóch opcji. Gaz czy benzyna? odpowiedź należy do nas.

MŚW