Jesteś właścicielem samochodu? Musisz pamiętać o regularnym opłacaniu składek obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Zwróć uwagę, kiedy kończy się ważność polisy i jak najszybciej opłać kolejną. Brak ważnego OC w 2019 roku może Cię sporo kosztować. Sprawdź, ile będą wynosić kary za jazdę nieubezpieczonym samochodem.

Wśród aut poruszających się po polskich drogach, nawet 80-90 tys. pojazdów nie ma ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego OC – tak wynika z danych opublikowanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Tacy kierowcy nie pozostają jednak bezkarni – muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Warto bowiem mieć świadomość, że kary za brak ważnego OC z roku na rok rosną.

Kary za brak ubezpieczenia OC – od czego zależą?

Wysokość kar za brak ważnej polisy OC nie jest dobierana indywidualnie. To odgórnie ustalana kwota, której podstawą stanowi wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązująca w danym roku. W związku z tym, że od 1 stycznia 2019 roku wzrasta minimalna płaca, wyższe będą także kary za brak ważnego OC.

Warto przy tym pamiętać, że wysokość kar finansowych uzależniona jest również od:

  • rodzaju pojazdu
  • przerwy w ciągłości ubezpieczenia.

Ile trzeba zapłacić za brak OC?

Zgodnie z zapowiedziami, w 2019 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie do 2250 zł. Dla kierowców będzie oznaczać to wzrost kar za brak wykupionego OC.

W przypadku przerwy w ubezpieczeniu trwającej więcej niż 14 dni, wysokość kary wyniesie:

  • 4500 zł (dwukrotność minimalnej stawki) – dla samochodów osobowych
  • 6750 zł (trzykrotność minimalnej stawki) – dla samochodów ciężarowych, autobusów
  • 750 zł (1/3 minimalnego wynagrodzenia) – dla pozostałych pojazdów, np. motocykli, motorowerów.

Warto przy tym pamiętać, że opłaty mogą być mniejsze o:

  • 50% – jeśli przerwa w ubezpieczeniu wynosi od 4 do 14 dni
  • 80% – jeśli przerwanie ciągłości OC trwało do 3 dni.

Kar za brak OC możesz uniknąć

Jeżeli decydujesz się na zakup auta, nie zastanawiaj się wyłącznie nad tym, ile kosztuje rejestracja samochodu. Weź pod uwagę również inne aspekty finansowe, m.in. te związane z karami za brak ważnego OC. Jeśli chcesz ich uniknąć, należy w odpowiednim terminie wykupić polisę. W tym przypadku możesz zdecydować się na najtańszą ofertę ubezpieczyciela – nie ma sensu przepłacać.

Polisę w przystępnej cenie wybierzesz z porównywarką Rankomat.pl. Wypełniając krótki formularz, otrzymasz informację zwrotną z ofertami uwzględniającymi oszacowane ryzyko ubezpieczeniowe. Następnie wystarczy wybrać najtańszą możliwie ofertę i podpisać umowę z ubezpieczycielem. W ten sposób można sporo zaoszczędzić – nie tylko na samym ubezpieczeniu, ale i na ewentualnych karach za brak OC.


Materiał partnera zewnętrznego