Strona główna Technologia Motoryzacja Przydatne akcesoria każdego majsterkowicza

Przydatne akcesoria każdego majsterkowicza

50
0
klucz udarowy
Klucz udarowy pneumatyczny jest nieoceniony przy zmianie koła czy wykręcaniu śrub przy innych okolicznościach | fot.: materiał partnera

Istnieją mężczyźni, którzy cały dzień spędzają na majsterkowaniu. Coraz częściej dotyczy to zresztą także kobiet. Zanim jednak zabiorą się do swojej pracy potrzebują odpowiednich akcesoriów. Narzędzia dla majsterkowicza mogą dotyczyć naprawdę różnych urządzeń. Inne potrzebne będą do naprawy hydrauliki czy urządzenia AGD, a jeszcze do inne do majsterkowania w samochodzie. Które akcesoria przydadzą się majsterkowiczowi najbardziej? 

Akcesoria podstawowe 

Zanim pomyśli się o bardziej zaawansowanych zakupach – warto kupić sprzęt podstawowy. Potrzebny jest on przy niemal każdej czynności przy majsterkowaniu. Nie obędzie się na przykład bez młotka i gwoździ, które sprawdzają się nie tylko przy zawieszaniu obrazu. Pomagają one poprawić czy zabezpieczyć naprawdę wiele rzeczy, szczególnie na budowie. Niezbędna będzie również taśma klejąca, ale nie przypomina ona tej, którą używa się w szkole. Najlepiej, gdy będzie ona wytrzymała, gruba i o czarnej barwie. W nagłych przypadkach przydaje się mocny klej. 

klucz udarowy do kół ciężarowych
Klucz udarowy do kół ciężarowych | fot.: materiał partnera

W celu odmierzania danych wielkości niezbędna będzie miarka. Najlepiej, gdy jest ona wysuwana, przez co zmieści się swobodnie do kieszeni. Należy pamiętać również o sprawdzaniu poziomu na płaskich powierzchniach, gdzie najlepiej sprawdzi się poziomica. W nagłych potrzebach przydaje się również nożyk. Jego najbezpieczniejszą wersją jest ten wysuwany, dzięki czemu można go nosić swobodnie w kieszeni. Do zaznaczania istotnych miejsc na materiale przydaje się ołówek budowlany.

 

pneumatyczny klucz udarowy do maszyn
Pneumatyczny klucz udarowy do maszyn | fot.: materiał partnera

Akcesoria zaawansowane 

Podstawowe narzędzia nie wystarczą do napraw zaawansowanych urządzeń. Warto pomyśleć o ważnym elemencie, jakim są klucze udarowe pneumatyczne, które szczególnie docenią fani mechaniki samochodowej. Ponieważ wybór właściwego akcesorium, jakim są klucze udarowe, może być dość trudną kwestią, warto przyjrzeć się jej bliżej.

klucz pneumatyczny udarowy do kół tira
Klucz pneumatyczny udarowy do kół tira | fot.: materiał partnera

Klucz udarowy odkręca i zakręca śruby za pomocą udaru, a zatem regularnych i powtarzalnych uderzeń w przekładnię obracającej się głowicy. Klucz udarowy pneumatyczny jest nieoceniony przy zmianie koła czy wykręcaniu śrub przy innych okolicznościach, zdecydowanie też klucz udarowy pneumatyczny przyda się także przy pracy przy dużych maszynach, ale i wszelakich połączeniach gwintowanych. Jednak poszukując odpowiedniego klucza do swojego warsztatu, powinniśmy się zastanowić jaki klucz udarowy wybrać. Klucze pneumatyczne są często tańsze oraz wyróżniają się wysoką odpornością na zużycie, jednak klucz udarowy na powietrze wymaga instalacji pneumatycznej (a więc najprościej ujmując: jest podłączony do zbiornika ze sprężonym powietrzem) o sporej mocy. Dla zwolenników bardziej mobilnych rozwiązań odpowiedni będzie klucz elektryczny.

klucz udarowy do kół samochodowych
Klucz udarowy do kół samochodowych | fot.: materiał partnera

Jeśli w kręgu naszych zainteresowań leży klucz udarowy do kół, warto pamiętać, że klucz pneumatyczny udarowy z momentem rzędu 400 Nm bez najmniejszego problemu odkręci koła każdego auta osobowego. Klucze pneumatyczne udarowe są zatem nie tylko niezbędnym elementem wyposażenia stanowiska wulkanizacyjnego, ale i każdego, któ zajmuje się majsterkowaniem, zwłaszcza przy samochodach i maszynach. Więcej na temat pneumatycznych kluczy udarowych znaleźć można tutaj:

Jeśli zaś poszukujemy rozwiązania prostszego, do niewielkich prac w warsztacie, warto kupić też ręczną wkrętarkę, która na zawsze pozwoli porzucić tradycyjne śrubokręty. 

Każdemu majsterkowiczowi przydają się również akcesoria do cięcia materiałów. Na budowie bardzo często przydatne są przecinarki do metalu lub drewna. Nieoceniona bywa też szlifierka czy spawarka, która pozwoli nadać materiałowi odpowiedni kształt i wygląd. Przy mniejszych elementach niezbędna będzie lutownica. Nie można zapominać o takich akcesoriach jak frezarki, mieszarki, opalarki i wyrzynarki. Wszechstronny majsterkowicz powinien zaopatrzyć się w szafki i skrzynki, które mogą pomieścić aż tyle potrzebnego sprzętu.

klucz udarowy do koła
Klucz udarowy do koła | fot.: materiał partnera

Akcesoria zabezpieczające

Każdy majsterkowicz powinien pamiętać również o swoim bezpieczeństwie. Korzystanie z frezarek, pneumatycznego klucza udarowego, a nawet z młotka wiąże się z kontuzjami ręki, a czasami nawet twarzy i oka. Należy zaopatrzyć się w komplet rękawic, które będą odpowiednio grube, ale jednocześnie poręczne i elastyczne. W przypadku pracy z lutownicą czy spawarką należy pamiętać o goglach na oczy. Należy pamiętać o butach roboczych, które pozwolą uniknąć kontuzji związanych z np. nadepnięciem na gwóźdź. Nawet najbardziej błahe naprawy były już przyczynami urazów i kontuzji, dlatego warto inwestować w jak największą ilość akcesoriów. 

Pneumatyczny klucz udarowy

OLI