Śladem Europy Zachodniej, polska branża budowlana wdraża coraz nowocześniejsze rozwiązania w zakresie maszyn i pojazdów usprawniających pracę na placach budowy. Niezmiennie od lat, najchętniej wykorzystywanym urządzeniem jest dźwig. Pozwala on na realizację działań z ciężkimi ładunkami i stanowi nieodłączony element krajobrazu szczególnie w dużych miastach.

Rosnące wymagania branży budowlanej zadecydowały, że tradycyjny żuraw wieżowy doczekał się swoich następców. Poniżej przedstawiamy podstawowe typy dźwigów wykorzystywanych przez polskie ekipy budowlane.

Żurawie wieżowe – sprawdzona opcja budowlańców

Chyba każdy z nas kojarzy wysokie żurawie wieżowe umieszczone na placach budowy. Ich charakterystyczną cechą jest konstrukcja z kratownicy, długie ramię z hakiem i przeciwwagami oraz kabina operatora. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju urządzenie jest na stałe przymocowane do podłoża i nie ma możliwości przemieszczania się. Żurawie wieżowe sprawdzają się przy wielomiesięcznych inwestycjach, a ich przygotowanie do pracy wymaga wykorzystania dodatkowych urządzeń.

Żurawie stacjonarne wykorzystuje się bardzo często przy wznoszeniu dużych budynków. Ich domeną jest praca na dużych wysokościach, z bardzo ciężkimi ładunkami. To właśnie dlatego są one wykorzystywane wyłącznie przy dużych inwestycjach, w których transport wielkogabarytowych elementów konstrukcyjnych czy maszyn stanowi element codziennej pracy.

Dźwigi samojezdne – młodszy brat dźwigów stacjonarnych

Siłą dźwigów samojezdnych jest możliwość swobodnego przemieszczania się. Tego rodzaju maszyny są osadzane na podwoziu samochodowym i mogą być obsługiwane wyłącznie przez jedną osobę. Jedyne ograniczenia zidentyfikować można w zakresie udźwigu (maksymalnie 500 ton), a także zasięgu ramienia teleskopowego. Dźwigi samojezdne okażą się dobrym wyborem w przypadku transportu big bagów, przenoszenia ładunków bądź montażu żurawi stacjonarnych.

Mobilne żurawie wieżowe – nowoczesny partner budowlańców

Urządzenia z tej kategorii stanowią hybrydę żurawi stacjonarnych oraz dźwigów samojezdnych. Kratownica żurawia jest umieszczona na podwoziu samochodu, co umożliwia swobodne przemieszczanie oraz pracę nad kilkoma projektami jednocześnie. Atutem mobilnych żurawi wieżowych jest stosunkowo duży udźwig oraz szeroki zakres pracy ramienia (nawet 60 metrów). Jeśli Twoja praca wymaga funkcjonalności żurawia wieżowego, lecz działasz na ograniczonej przestrzeni, a dźwig samojezdny nie spełnia Twoich wymagań, mobilne żurawie wieżowe okażą się idealnym wyborem.

Mini dźwigi – do zadań specjalnych

W przypadku prac realizowanych w trudno dostępnych miejscach, warto rozważyć wykorzystanie mini żurawi budowlanych. Umożliwiają one sprawną pracę zarówno na zewnątrz, jak i w obiektach zamkniętych. Mini dźwigi to sprawdzone rowiązanie m.in. w centrach handlowych oraz halach magazynowych.

Jeśli nie masz pewności, jakiego rodzaju dźwig okaże się dla Ciebie najlepszy, koniecznie skonsultuj się Firmą Tomczyk –  wynajem żurawi z Warszawy. Dzięki temu zaoszczędzisz cenny czas i uzyskasz urządzenie odpowiadające wymaganiom Twojej inwestycji.

Materiał partnera