Nauka prowadzenia samochodu niezależnie od tego, w której szkole jazdy się jej podejmiemy, jest dla nowych kierowców bardzo często skomplikowanym i często mylącym doświadczeniem.

Przygotuj się na to, że instruktorzy zasypią cię ogromną ilością informacji, których zrozumienie może zająć kilka chwil. Każdy kandydat na kierowcę będzie musiał przebrnąć przez wszystkie aspekty znajomości ruchu drogowego. Od samej techniki jazdy samochodem, aż po znaczenie tajemniczych znaków na drodze, które możemy spotkać w całym kraju. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że zdanie egzaminu na prawo jazdy i odebranie swojego dokumentu uprawniającego do prowadzenia naszego nowo nabytego pojazdu to jeszcze nie koniec nauki. Tak naprawdę będzie to zaledwie początek. Pamiętaj, że jeśli jesteś nowo wykwalifikowanym kierowcą, każdy dzień na drodze powinien być dla ciebie lekcją jazdy. Jeżeli chodzi o prowadzenie samochodu z całą pewnością prawdą, jest to, że opanowanie tej sztuki wymaga od każdego z nas sporej ilości czasu i cierpliwości.

Dobrze zapoznaj się ze swoim samochodem.

Zawsze są szanse na to, że pierwszy samochód, który przyjdzie ci prowadzić po pozytywnym przejściu przez państwowy egzamin na prawo jazdy, nie będzie tym samym pojazdem, w którym pobierałeś szkolenia dotyczące ruchu drogowego i technik jazdy. Jako nowy kierowca musisz poświęcić nieco czasu na to, aby zapoznać się ze swoim samochodem i przyzwyczaić się do niego. Daj sobie nieco czasu na zapoznanie się z zestawem kół, upewnij się, że dobrze czujesz pedały w samochodzie i zadbaj o ustawienie fotela dla kierowcy w taki sposób, aby umożliwiał on wygodne i przede wszystkim bezpieczne prowadzenie. Niezależnie od tego, czy planujesz jeździć w aucie, które posiada manualną, czy też automatyczną skrzynię biegów i bez względu na to, jak bardzo zaawansowana będzie twoja deska rozdzielcza i piktogramy, które wyświetla, zawsze zadbaj o to, aby zaprzyjaźnić się z nimi, nim wyruszysz w daleką, samodzielną podróż. Pamiętaj o tym, że poświęcenie czasu na poznanie swojego samochodu nigdy nie będzie zmarnowanym czasem. Dzięki temu będziesz bezpieczniejszy na drodze nie tylko dla siebie, ale także otoczenia.

Opanuj wymianę opony, aby nic nie mogło cię zaskoczyć

Nauka prowadzenia samochodu to tylko jedna część, którą ma za sobą doświadczony kierowca i właściciel samochodu. Każdy, kto zasiądzie za kierownicą samochodu, powinien być przygotowany na wykonanie podstawowych napraw, aby utrzymać pojazd w ruchu. Jeżeli chcemy należeć do grona odpowiedzialnych kierowców, musimy czuć się zobligowani do takiego zachowania. Być może najbardziej oczywistą umiejętnością mechaniczną, której powinien nauczyć się każdy kierowca, jest zmiana opony. Pomimo postępów w motoryzacji samochody nadal jeżdżą na gumowych oponach i nadal bardzo często ten materiał zawodzi nas w najmniej oczekiwanym momencie podróży. Na początku nie musisz powoływać się na ambicje w razie poważnych awarii technicznych. Fundamentalna nauka dotycząca zmiany opony na drodze, będzie dobrym początkiem.

RMA