Stojąc przed wyborem nowego samochodu, zawsze musimy wziąć pod uwagę to, w jaki sposób będzie użytkowany. Jeśli często przebywamy duże odległości, to konieczny może się okazać zakup pojazdu z pojemnym silnikiem, który umożliwi osiągnięcie większej prędkości. Dla osób, które poruszają się jedynie po przestrzeni miejskiej, gdzie występują ograniczenia, polecane są auta kompaktowe i funkcjonalne. Niestety miejsce zamieszkania to jedna z kwestii, która znacząco wpływa na kwotę, jaką musimy ponieść za ubezpieczenie OC. Ile zapłacimy za polisę dla samochodu miejskiego?

Samochód miejski – o jakim mowa?

Jeśli korzystamy z pojazdu głównie po to, by zawozić dzieci do szkoły, dostać się do pracy czy też pojechać po zakupy, to zdecydowanie lepiej zrezygnować z modeli o dużej mocy. W przestrzeni miejskiej najkorzystniej wypada samochód, który jest ekonomiczny, intuicyjny i który pozwala na swobodne manewrowanie nawet w godzinach szczytu.

Dlatego też wiele osób decyduje się na auta kompaktowe, które nie będą utrudniały parkowania na zatłoczonych przestrzeniach, a do tego nie zużywają zbyt dużej ilości paliwa. Ponadto najchętniej wybierane są auta wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak chociażby czujnik parkowania. Duże znaczenie ma również wspomniana już pojemność silnika. Jeśli rzeczywiście samochód służy nam do przebywania niewielkich odległości w obrębie miasta, które zamieszkujemy, nie potrzebujemy pojazdu rozwijającego ogromne prędkości, szczególnie że jest to niewskazane w terenie zabudowanym.

Miejsce zamieszkania – jak wpływa na wysokość składki OC?

W przeciwieństwie do innych usług ubezpieczeniowych, w przypadku OC zakres ochrony jest zawsze taki sam, ponieważ weryfikuje to polskie prawo. Podstawowe różnice występują w cenach proponowanych przez ubezpieczycieli i to zazwyczaj właśnie to kryterium decyduje o tym, z kim podpiszemy umowę.

Wysokość składki OC jest uzależniona od wielu czynników. Pod uwagę jest szczególnie brany wiek kierowcy oraz jego doświadczenie, oczywiście z uwzględnieniem dotychczas zanotowanych szkód. Im dłużej posiadamy prawo jazdy i im dłużej nie spowodowaliśmy żadnej stłuczki, tym mniejsze będą koszty ubezpieczenia, jako że towarzystwo ubezpieczeniowe może zaproponować nam zniżkę. Co ciekawe, wpływ na kwotę, jaką zapłacimy za OC, ma nawet stan cywilny. Przyjmuje się, że osoby pozostające w związku małżeńskim oraz posiadające dzieci są za kierownicą ostrożniejsze. Równie istotne są parametry samochodu – niektóre modele są uważane za szczególnie ryzykowne, jako że często są uczestnikami wypadków.

Co jednak z miejscem zamieszkania? W przypadku pojazdów użytkowanych wyłącznie do załatwiania codziennych spraw, które nie wymagają wiele czasu ani przemieszczania się na duże odległości, ubezpieczyciele są skłonni znacznie zaniżyć składkę. Uważa się, że taka jazda nie generuje zbyt dużego ryzyka powstania szkody. Niemniej warto wziąć pod uwagę, że ogromne znaczenie ma także wielkość miasta. Współczynnik wypadków w mniejszych miejscowościach jest znacznie niższy, dlatego też OC w dużym mieście może kosztować więcej – głównie ze względu na zdecydowanie większy ruch.

Jak znaleźć najtańsze OC dla samochodu miejskiego?

Najprostszą drogą do wykupienia skutecznej i zarazem opłacalnej polisy jest oczywiście porównanie ofert co najmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Tylko w ten sposób zyskamy pewność, że naszej uwadze nie umkną żadne zniżki ani atrakcyjne propozycje, które zagwarantują nam pełną ochronę, a jednocześnie nie nadszarpną domowego budżetu.

Kalkulator OC online to bardzo prosta metoda na porównanie ofert różnych ubezpieczycieli. Bez wychodzenia z domu i bez konieczności kontaktowania się z przedstawicielami poszczególnych firm można szybko i dokładnie zestawić ze sobą kilka pozycji, co znacząco ułatwi podjęcie decyzji. Działanie takich narzędzi jak https://ocenapolis.pl jest wyjątkowo łatwe – wystarczy wpisać podstawowe dane dotyczące naszego samochodu wraz z parametrami technicznymi, by uzyskać listę ubezpieczycieli, którzy proponują najlepsze warunki.


Materiał partnera zewnętrznego