Zakup nowego samochodu w salonie czy zbliżający się termin wygaśnięcia dotychczasowego ubezpieczenia OC skłaniają właściciela auta do poszukiwania atrakcyjnej polisy. Internet stwarza szerokie możliwości przeglądania i analizowania ofert różnych firm, również za pomocą narzędzi takich jak kalkulator OC. Niestety, wymaga on podania wielu danych. Czy można je pominąć i jakie to daje efekty?

Po co ubezpieczycielowi dane potencjalnego klienta?

Ubezpieczenie OC samochodu ma na celu zapewnienie właścicielowi wsparcia finansowego po wypadku drogowym, podczas którego dochodzi do uszkodzenia auta lub gdy uczestniczące w nim osoby doznają uszczerbku na zdrowiu. Wysokości wypłacanego odszkodowania jest uzależniona nie tylko od wielkości szkód, ale też od modelu i marki pojazdu. Wynika to z faktu, że części zamienne czy lakier do aut klasy premium są znacznie droższe niż do małych samochodów miejskich.

Każdy ubezpieczyciel w pierwszej kolejności dba o swoje interesy, a dopiero na drugim miejscu stawia dobro klienta. Dlatego nietrudno sobie wyobrazić, że właściciel nowego modelu Seata Leon zapłaci wyższą składkę ubezpieczeniową niż ten, który ma Fiata Cinquecento. Na wypadkowość i częstotliwość wypłat odszkodowań wpływają też inne czynniki, takie jak np. wiek i doświadczenie kierowcy. Statystyki pokazują, że najwięcej sprawców kolizji ma 18-24 lata. Jest ich nawet dwukrotnie więcej niż osób powodujących wypadki należących innych grup wiekowych. To wystarczający powód, aby ubezpieczyciel przypisywał duże znaczenie do tego kryterium.

Jakie dane musisz podać w kalkulatorze ubezpieczeń OC?

Kalkulator ubezpieczeń jest doskonałym narzędziem, które pozwala Ci przejrzeć oferty wielu firm bez tracenia czasu na czytanie zawiłych OWU czy odbywanie męczących rozmów z konsultantami, którzy koniecznie chcą Ci sprzedać produkt. Poszukiwanie atrakcyjnej opcji za pośrednictwem kalkulatora jest ważne, ponieważ pozwala zachować w kieszeni nawet kilkaset złotych.

Aby przedstawione oferty były przygotowane rzetelnie, a składka wyliczona zgodnie z oczekiwaniami – potrzebne są odpowiednie dane. Dzielą się one na te, które musisz wpisać do rubryk, aby kalkulator zdziałał, i te, nieobowiązkowe. Do informacji koniecznych zaliczają się:

  • rodzaj pojazdu, marka, model, liczba drzwi, rok produkcji
  • typ paliwa, pojemność silnika
  • rejestracja na osobę prywatną lub firmę, sposób wykorzystania auta,
  • planowany i dotychczasowy przebieg
  • data i kraj pierwszej oraz obecnej rejestracji
  • miejsce parkowania
  • użytkowanie za granicą,
  • dane dotyczące właściciela – daty urodzenia i uzyskania prawa jazdy, płeć, stan cywilny, zawód, liczba dzieci.

W formularzu trzeba również podać informacje dotyczące polisy i wypłat odszkodowań. Kalkulator zawiera też inne rubryki, oznaczone jako nieobowiązkowe. Dotyczą danych takich jak imię i nazwisko, PESEL czy numer rejestracyjny pojazdu.

Porównywanie polis bez podawania danych

Informacje na temat Ciebie, Twojej sytuacji rodzinnej, miejsca zamieszkania czy ubezpieczanego pojazdu stanowią podstawę do obliczenia składki. Często jednak ich wpisywanie do formularza internetowego łączy się z obawą, że zostaną one skradzione i wykorzystane do celów przestępczych. Jeśli planujesz skorzystanie z kalkulatora OC, z pewnością zastanawiasz się, czy możesz to zrobić bez podawania osobistych informacji. Niestety, nie jest to możliwe.

Konstrukcja narzędzia uniemożliwia zakończenie operacji, jeśli przynajmniej jedno pole obowiązkowe nie będzie wypełnione. Jednak, nawet gdyby było to możliwe, ubezpieczyciele nie mieliby podstaw do obliczenia wysokości składki. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu na stronie https://rankomat.pl/samochod/kalkulator-oc-bez-podawania-danych.

Oczywiście możesz pominąć pola, które nie są obowiązkowe, jednak tym samym nie uzyskasz wiarygodnych informacji. Twoje zapytanie nie obejmie ofert firm, które rozpoczynają analizę od sprawdzenia Twojej historii ubezpieczeniowej, a do tego celu potrzebny jest numer rejestracyjny auta. Dlatego wyniki wyszukiwania będą niepełne, a często też zawyżone. Wynika to z faktu, że podanie niektórych danych pomoże w przyznaniu Cię zniżek.


Materiał partnera zewnętrznego