Wypadki oraz kolizje są wpisane w codzienność każdego aktywnego kierowcy. Niekiedy można ich uniknąć, wystarczy ostrożność i koncentracja na drodze, ale czasem uważne prowadzenie auta to nie wszystko i kierowca nie jest w stanie ustrzec się przed kolizją. Warto mieć zatem wiedzę na temat tego, jak zachować się w sytuacji, gdy doszło do stłuczki samochodowej, zwłaszcza, że wówczas do głosu dochodzi głównie stres i nerwy, a zachowanie uczestników kolizji staje się nieprzewidywalne. Dobrze jest zatem wiedzieć, co robić i jak postępować.

Gdy jesteś sprawcą

W sytuacji, gdy stałeś się sprawdzą stłuczki samochodowej, warto jest spróbować załatwić wszystko polubownie, w oparciu o spisanie oświadczenia. Wezwanie policji w takiej sytuacji skutkować będzie nie tylko mandatem, często dla obu stron, ale również koniecznością czekania na przyjazd patrolu, a kolizje samochodowe bez rannych nie są niestety priorytetem w interwencjach. W dzisiejszych czasach, kiedy każdemu zależy na jak najszybszym załatwieniu sprawy, można zamknąć sprawę po dżentelmeńsku i bez angażowania w sytuację drogówki, zwłaszcza, gdy nie mamy żadnych wątpliwości, że wina leży po naszej stronie.

Ucieczka z miejsca zdarzenia i próba uniknięcia odpowiedzialności również nie jest dobrym rozwiązaniem. Szczególnie, że jeśli stłuczka została nagrana, np. przez miejski monitoring, można sobie narobić tylko kłopotów i to większych niż mandat w wysokości ok. 500 zł i 6 punktów karnych. Dużo poważniejsze konsekwencje wobec nieuczciwego kierowcy może bowiem wystosować ubezpieczyciel. Jeśli zostanie udowodnione, że sprawca stłuczki uciekł z miejsca zdarzenia, ubezpieczyciel ma prawo żądać zwrotu wypłaconego na rzecz poszkodowanego odszkodowania.

Gdy jesteś poszkodowanym

Kolizja na drodze, niezależnie od jej powagi, nigdy nie jest przyjemnym wydarzeniem, ale można się z nią uporać szybko i sprawnie. Konieczne jest jednak zastosowanie się do kilku podstawowych zasad i podejść do prawy ze spokojem, stres i nerwy nikomu nie pomogą.

Najważniejszą kwestią jest usunięcie auta z drogi tak, by nie tamowało ruchu ulicznego. Jeśli w wyniku stłuczki nie ma rannych, ani zabitych, nie ma potrzeby pozostawiać samochodów w nieruszonym stanie aż do przyjazdu drogówki. Poza tym bardzo często sprawę można załatwić spisując oświadczenie, zwłaszcza jeśli sprawca kolizji poczuwa się do odpowiedzialności i nie robi większych problemów. Wówczas oczekiwanie na policję również nie jest etapem koniecznym.

Oświadczenie spisane przez sprawcę stłuczki powinno zawierać:

  • opis sytuacji, datę oraz jasno określać kto jest sprawcą a kto poszkodowanym w całym zajściu;
  • dane osobowe kierowców – imiona, nazwiska i adresy;
  • dane dotyczące prawa jazdy osób biorących udział w zdarzeniu – numer prawda jazdy, kiedy i przez kogo zostało wydane, daty ważności;
  • dane pojazdów – marka, model oraz numery rejestracyjne;
  • dane ubezpieczyciela sprawcy – numer polisy OC, nazwa firmy ubezpieczeniowej;
  • informacje na temat świadków kolizji – numery telefonów;
  • informacje o uszkodzeniach, jakie powstały na skutek kolizji;
  • podpisy uczestników zdarzenia na każdej stronie oświadczenia.

W niektórych przypadkach jednak spisania oświadczenie nie wystarczy i lepiej jest wezwać na miejsce patrol policji. Zazwyczaj bez interwencji drogówki nie obejdzie gdy:

  • auto należy do leasingodawcy lub jest wynajęte z wypożyczalni samochodów;
  • sprawca nie ma kompletu dokumentów lub gdy są wątpliwości co do ich autentyczności;
  • stroną kolizji jest obcokrajowiec – chyba, że sprawca stłuczki posiada niezbędne dokumenty i polisę obejmującą ochroną pojazd na terenie naszego kraju. W przypadku obywateli UE wystarczy polisa krajowa, z kolei u pozostałych zielona karta lub ubezpieczenie graniczne.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto jest wezwać drogówkę lub skontaktować się z Polskim Biurem Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Każdy uczestnik stłuczki ma bowiem prawo do holowania i auta zastępczego. Jeśli samochodów ulega unieruchomieniu, mamy również prawo odholować go na koszt ubezpieczyciela sprawcy. Aby jednak uniknąć dodatkowych problemów z późniejszym rozliczeniem, warto wcześniej skontaktować się z firmą i ustalić warunki pomocy w sytuacji, gdy dojdzie do nieprzyjemnego zdarzenia na drodze.


MKO